Sigara İçmenin Vitamin Emilimine Etkileri

Sigara İçmenin Vitamin Emilimine Etkileri

Sigara İçmenin Vitamin Emilimine Etkileri

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Zararları

Sigara içenler sadece toksinlerle zehirlenmekle kalmaz, aynı zamanda çok değerli bazı vitamin ve minerallerden de mahrum kalırlar. Çünkü sigara, vitamin ve mineral emilimine müdahalede bulunur, böylece bu besin öğelerinin eksikliği ortaya çıkar. Eksiklikler ise bazı sağlık problemlerine sebep olur. Vitamin eksikliğinden kaçınmak için en efektif yol sigaradan uzak durmak…

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Eğer bırakmak için hazır değilseniz, vitamin takviyeleri bu sorunları engellemenize yardımcı olur. Doktora gidip hangi vitamin ve mineralleri vücudunuz yeterince bulundurmuyor test ettirebilir ve doğru vitamin dozajlarını belirleyebilirsiniz.

1 Kalsiyum

Sigara içmek kemik yapımından sorumlu kalsiyum emilimine etkide bulunur. Kalsiyum emilimindeki düşüş ve kan dolaşımındaki sorunlar kemik kaybını hızlandırır. Bu da kemik erimesine, kemik çatlamalarına ve acıya sebeb olabilir. Sigara içmemelerine rağmen sigara dumanına maruz kalan çocuklarda da kemik gelişimi sekteye uğrar.

2 D Vitamini

Sigara içmek D vitamininin kötü emilimine sebep olur. Genellikle kalsiyum alımıyla bağlantılı olduğu düşünülse de güçlü kemikler D vitaminine de ihtiyaç duyar. Kalsiyum bağırsaklardaki emilimi sırasında D vitaminine ihtiyaç duyar. Yeterli D vitamini olmadığında kemikler güçsüz olur ve çatlamaya ya da kemik erimesi hastalığına meyilli hale gelir. D vitamini eksikliğinin diğer semptomları ise kas ağrısı ve kas zayıflığıdır.


3 C Vitamini

Sigara C vitamini emilimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun C vitamini ihtiyacını %30 artırır. Bu yüzden C vitamini eksikliği sigara içenler arasında yaygındır. C vitamini eksikliğinin semptomları yorgunluk, depresyon, cilt döküntüsü ve kötü nefestir. C vitamini enfeksiyon ve yaraların iyileşmesinde önemli rol oynar. C vitamini yetersizliğinde ameliyatlar, hastalıklar ve yaralardan sonraki iyileşme süreci uzun sürer.

4 Demir

C vitaminine kan hücrelerinin üretiminde ve demir emiliminde ihtiyaç olduğundan, sigara içmek demir eksikliğine neden olur. Demir kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ana bileşendir. Kan hücrelerindeki düşüş aneminin (kan eksikliği) oluşmasına sebep olur. Aneminin semptomları yorgunluk, ishal, kas güçsüzlüğü, çabuk öfkelenme, dikkat dağınıklığı ve unutkanlıktır.

5 A Vitamini

Bazı araştırmalara göre sigara içenlerde A vitamini eksikliği de görülür. A vitamini eksikliği görme duyusunda azalmaya ve ciddi göz problemlerine sebep olur. Ayrıca solunum bozukluklarına ve alveollerde azalmaya zemin hazırlar. Alveollerdeki zarar, akciğerlerde oksijen alımını azaltıp, sigara içenlerde nefes problemlerine neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz