İnsanların çoğu, ilaçların yan etkisi nedeniyle geleneksel ağrı kesiciler kullanmayı düşünüyor. İlaçlar yerine, doğal yöntemlerle acıyı hafifletmeyi seçiyorlar. Artrit ve diğer sırt ağrıları veya genel ağrı rahatsızlıkları çeken insanlar için şeytan pençesi faydaları muhteşemdir.

 

Şeytan pençesi, artrit için en çok kullanılan ev ilaçlarından biridir. Ancak şeytan pençesinin faydalaları sadece bu kadar değil. Zerdeçal gibi, şeytan pençesi de doğal bir antienflamatuvar işlevi görür. Güney Amerika kökenli şeytan pençesi, artrit ve sindirim problemlerinin belirtilerini hafifletmek için kullanılır.

 

Bazı araştırmalarda özellikle artritle ilgili olarak eklem ağrısını hafifletmenin bir yolu olarak görülen bromelain içerdiği bulunmuştur.

 

Bir ağrıya çare arıyor olmasanız bile, bilim adamlarının keşfettikleri diğer şeytan pençesi faydalarını bilmek ilginizi çekebilir. Örneğin, antikanser potansiyeline sahip olabileceği konusunda en az bir rapor bulunmaktadır.

 

Artrit Rahatlığı Sağlar

Şeytan pençesinin en bilinen faydası, osteoartrit semptomlarını azaltma yeteneğidir. 2010’da yapılan bir Japon araştırmasına göre, şeytan pençesi (özellikle harpagosid bileşiği), bir grup farede artritik iltihaplanmanın önemli derecede azalmasına neden oldu.

 

Genel olarak, şeytan pençesi birçok tıbbi uzman tarafından “dejeneratif, ağrılı romatizmanın destekleyici bir tedavisi” olarak kabul edilmektedir. Romatizma veya romatizmal hastalıklar, osteoartrit (yıpranmaya bağlı), romatoid artrit (otoimmün rahatsızlık), lupus, ankylozan spondilit ve Sjogren sendromu vb. tüm bu bozukluklar kronik inflamasyon ve genellikle eklem, kas ve fibröz doku ağrısı ile kendini gösterir.

 

Çeşitli romatizmal rahatsızlıkları olan hastalarda test edildiğinde şeytan pençesinin; el, bilek, dirsek, omuz, kalça, diz ve sırt ağrısını önemli ölçüde azalttığı görülüyor. Buna ek olarak, aynı çalışma, çoğu hastada yaşam kalitesinin iyileştiğini buldu. Aslında hastaların % 60’ı diğer ağrı kesicilerini azaltmış veya bırakmayı başarmıştır.

 

Kontrolsüz başka bir araştırma, çeşitli osteoartrit ağrı derecelerinde % 45 gibi yüksek bir oranda düzelme buldu. 75 hastada sadece iki küçük advers reaksiyon (asit reflüsü ve hassasiyet) ile, burada yapılan araştırmalar, şeytan pençesi özütünün artritin, özellikle kalça veya dizin klinik tedavisi için yararlı olabileceğini önermektedir.

 

2014 yılında romatizma ağrısı üzerinde, şeytan pençesi, zerdeçal ve bromelain içeren bir desteğin etkinliğini araştırmak için gözlemsel bir çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, tüm hastalarda ağrı, özellikle kronik eklem ağrısında azalma yaşandığını bulmuştur. Araştırmacılar, hiçbir yan etki veya çekilme sorunu bulamadılar ve bu üç bitki kompleksini, osteoartrit gibi dejeneratif eklem bozuklukları olan hastalar için non-steroid anti-inflamatuar ilaçlara karşı güvenli bir alternatif olarak buldu.

 

Ağrıyı azaltmanın yanı sıra, şeytan pençesinin artrit hastalarına, kemik kaybını önleyerek fayda sağlaması da mümkündür. Testler şimdiye kadar sadece laboratuvar ve hayvan testlerinde gerçekleşmiş olsa da, şeytan pençesi, inflamatuvar osteoporozda kemik kaybını engelleyebilmek gibi umut verici sonuçları var. Hormonal olarak aktif osteoartrit söz konusu olduğunda bu sonuçlar çelişkilidir.

 

Kilo Vermeye Yardım Edebilir

İlginçtir, bu antienflamatuvar kök; kilo vermek için yeni bir yol olabilir. İrlanda’da yürütülen bir üniversite araştırması, şeytan pençesinin ghrelin hormonunun (“açlık hormonu” olarak bilinir) durmasına veya yavaşlamasına yardımcı olabileceğini keşfetti. Açlık sıkıntılarını azaltarak, iştahlarını ortalamaya daha yakın bir seviyede tutabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir. Şeytan pençesi, obeziteye sahip kişilerde iltihaplanmayı önleyerek kilo ile ilişkili aterosklerozu (arterlerin sertleşmesini) önlemeye yardımcı olabilir.

 

Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Artrit ağrısı için etkili olduğu kanıtlanmıştır. İyi anlaşılmasa da, şeytan pençesi, hastaların yaklaşık % 3’ünde çok az yan etki ile akut (hızlı başlangıçlı) ağrı da dahil olmak üzere çeşitli koşullarda iltihabı ve iltihap ağrısını azaltır.

 

Bir hayvan araştırmasında, şeytan pençesi özü ile 21 günlük tedaviden sonra nöropatik ağrı (genellikle bir takım sinir hasarının sonucunda ortaya çıkan ağrı) ve ameliyat sonrası ağrı azaldı.

 

2001’de yapılan araştırmalar, sekiz haftalık bir süre için verilen şeytan pençesi özütünün, çalışma boyunca değerlendirilen 117 hastada, en az altı aylık bir süre boyunca, kronik sırt ağrısının hafifletilmesine ve dolaşımın iyileşmesine yardımcı olduğunu keşfetti. Ciddi bir yan etki kaydedilmedi.

 

Bazı kaynaklar ayrıca siyatik sinir ağrısı için şeytan pençesini bir tedavi olarak kullanmayı önerir. Bununla birlikte, şeytan pençesinin siyatik üzerindeki etkinliği hakkında hiçbir çalışma yapılmadığına dikkat edilmelidir.

 

 

Potansiyel Lenfoma Tedavisi Olabilir

Buradaki araştırma henüz emekleme döneminde olsa da, şeytan pençesinin bir şekilde foliküler lenfoma etkilerine yardımcı olabileceğine dair şaşırtıcı kanıtlar var.

 

British Columbia’daki bir hastanenin kanser ünitesinde çalışan bir doktor, kemoterapi almayan bir hastanın lenfomasının 10 ay sonra kısmen gerilediğini fark etti. Hasta şeytan pençesi de dahil olmak üzere iki takviye aldığını söyledi. Bu doğal tedaviyi duyduktan sonra, ilk destek grubundaki bir başka hasta, şeytan pençesi almaya başladı, 11 ay sonra benzer bir gerileme fark edildi.

 

Doktor, burada, iki kişilik bir gerileme gözleminin, şeytan pençesinin kanseri tedavi edebileceği veya iyileştirebileceğinin kesin bilimsel kanıtı olmadığı için, sonuç çıkarmak için dikkatli davranıyor. Bazı araştırmalarda, lenfoma hastalarının yüzde 16’sında kanser spontan regresyonu var. Bununla birlikte, doktor, folikül lenfoma hastalarının kanser tedavisini desteklemek için şeytan pençesinin potansiyeli hakkında daha fazla çalışma yapılmasını önermiştir.

Kronik Enflamasyonla Savaşır

Şeytan pençesinin çok değerli olmasının sebeplerinden biri, çoğu hastalığın kökeni olan iltihaplanmayı azaltma kabiliyetidir. Şu anki araştırmalar, şeytan pençesinin bağışıklık sistemini düzenlediği için vücudun normal iltihaplanmasında rol alan bir sitokin olan tümör nekroz faktörü alfa (TNF-alfa) ‘yı inhibe etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

TNF-alfa aşırı aktif hale getirildiğinde kronik iltihaplanma meydana gelebilir ve çeşitli hastalıklara neden olabilir, çünkü bu önemlidir. Aslında, TNF-alfa’nın inhibisyonu, romatizmal hastalıklar, sedef hastalığı, psoriatik artrit ve inflamatuvar bağırsak hastalığı (IBD) gibi inflamatuvar hastalıkların önlenmesinde önemli bir çalışma konusudur.

 

 

Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Şeytan pençesinin hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek bir diğer temel yolu, içerdiği birçok antioksidan kaynaklanıyor. Almanya’nın Düsseldorf kentindeki Biyokimya ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’ne göre, şeytan pençesi özellikle suda çözünür antioksidanlar açısından zengindir. Aslında, bazı araştırmalar, şeytan pençesinin antienflamatuvar faydalarından bazılarının, bu antioksidanların bir arada çalışma biçiminden kaynaklanabileceğini düşündürmektedir.

 

Sindirime Yardım Eder

İnflamasyonun sindirim ile ilgisi büyüktür. Şeytan pençesinin antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da dahil olmak üzere bu hastalıkların tamamlayıcı bir tedavisi olarak yararlı olabilir.

 

Böbrek Sağlığını Desteklemektedir

Şeytan pençesi faydaları üzerinde az gelişmiş bir çalışma alanı, glomerüler hastalıklar olarak bilinen bir grup böbrek hastalığının tedavisinde yardımcı olabilir. Bu hastalıklar iltihapla alakalıdır ve böbreğin kanı temizleyen küçük filtrelerine zarar veren hastalıkları ifade eder.

 

Araştırmada şeytan pençesi özütü nitritlerin oluşumunu baskılamaya yardımcı oldu ve bu glomerüler inflamatuvar hastalıkların tedavisinde potansiyel antienflamatuvar ilaçları temsil edebileceği öne sürüldü.

Kaynak:

https://draxe.com/devils-claw-benefits/