Omega 3’ün Zihin Sağlığı Üstündeki 3 Etkisi

Omega 3’ün Zihin Sağlığı Üstündeki 3 Etkisi

Karbohidratlar ve yağların diyetlerden çıkarılması ile ilgili birçok öneri olmasına rağmen, iyi yağlara kimse toz kondurmuyor. Bu kategoriye giren yağ asitlerinden birisi de omega-3 yağ asitleri. Özellikle balıkta bulunan bu yağ asitleri zihinsel ve hücresel fonksiyonların düzgün çalışabilmesi için vazgeçilmez bir öneme sahip.

1 Hafıza ve Performans

Omega-3 temel yağ asitlerindendir. Bu, vücut tarafından üretilemediği ve dışarıdan besinlerle alınması gerektiği anlamına gelir. En zengin omega-3 kaynakları balık ve balık yağlarıdır. Görece çok az omega-3 içerseler de bitkisel kaynaklı olanları kanola, soya fasulyesi, ceviz ve keten tohumudur. Beynin çalışan yüzeyi ağırlıklı olarak bu yağ asitlerinden oluştuğu için, omega-3 yağ asitleri hafıza ve diğer beyin fonksiyonlarının çalışmasında çok önemli bir görev üstlenmektedir. Bitkinlik, zayıf hafıza, ruhsal sarsıntılar ve depresyon gibi semptomlar omega-3 eksikliği ile ilgili olabilir.


2 Vücutla İletişim

Vücut, beyni geniş kılcal damar ağıyla sürekli olarak beslemektedir. Franklin Enstitüsü’ne göre, hangi tür yağ asitleriyle beslendiğiniz çok önemli, çünkü omega-3 yağ asitleri gibi trans yağ asitleri de aynı şekilde hücre zarının oluşumuna katılmakta. Omega-3 yağ asitleri beyin hücreleri etrafında koruyucu bir kılıf oluştururken, trans yağ asitleri vücudun geri kalanıyla doğru bir iletişim kurulmasını engeller. Bu da beynin kalp, deri ve diğer organların fonksiyonlarının denetlenmesi ve düzenlenmesi konusundaki görevlerini sekteye uğratabilir. Bu yüzden omega-3 yağ asitleri sadece beynin değil, aynı zamanda vücudun da çalışmasında temel bir görev üstlenir.

3 Zihinsel Fonksiyonların Kaybının Engellenmesi

Amerika Sağlık ve İnsan Araştırmaları Departmanı birçok araştırmanın sonuçlarını websitesinde açıkladı. Bunama ve diğer nörolojik hastalıkların doğrudan omega-3 eksikliği ile ilişkisi vurgulandı. Bundan sonraki araştırmalar bu hastalıkların tedavisinde omega-3 asitlerinin kullanımı üzerine olacak. Ama bundan sonraki hayatınızda bu hastalıklardan uzak kalmak istiyorsanız, araştırma sonuçlarını dikkate almanızda yarar var.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz