Şeker Tüketimini Azaltmanız İçin 7 Neden!

Şeker Tüketimini Azaltmanız İçin 7 Neden!

Şeker karbonhidrat ihtiva eden her şeye denir. Lezzet olarak birbirlerine hiç benzemeselerde birçok sebze ve meyvede azda olsa şeker vardır. Örneğin Muz, patates, ekmek gibi birçok besinde şeker vardır.Bildiklerinizden çikolata, toz şeker, bal, bisküvi vb…  uzayıp giden bir liste ise sizin de hissedebildiğiniz gibi şekerdir.

Gıdada glisemik index denilen bir şeker ölçüm sistemi vardır, gıdada ne kadar şeker varsa glisemik index o kadar yüksektir .Örneğin saf şekerin glisemik indexi 100 dür, bu zirve 100 olarak kabul edilir. Diğer besinlerde bulunan bu değer 100 e yaklaştıkça saf şeker olmaya yakındır denilebilir. Mesela patatesi haşladıktan sonra glisemik indeks değeri tam olarak 85 olmaktadır. Bu demek oluyor ki siz yediğiniz patatesin %85 i kadar şeker yemiş oluyorsunuz.
Şekeri çok tüketmek   bağışıklık sisteminizi baskılayabilir, saçlarınızın beyazlamasına ve kırışıklıklara yol açabilir, yaşlanma sürecini hızlandırabilir, böbrek hasarına neden olabilir, diyabet ve osteoporozun gelişimine katkıda bulunabilir, vücudun mineral dengesini bozabilir ve daha birçok şeye sebep olur. Eğer  şekeri doğal olarak yiyeceklerden  alırsanız ve glisemik indexi çok olan gıdalardan uzak durursanız  vücudunuzdaki bu  5 farklı özelliğin gerçekleşeceğini göreceksiniz:

Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda olacaklar ise ;

1. Enerjiniz Yükselecektir;

Bir çoğumuz, yorgun olduğumuzda, enerji içeceği ve kafeinli içecekler de dahil olmak üzere şekerle doldurulmuş  şeylere ulaşmak eğilimindeyizdir. Fakat şeker almadan doğal olarak  vücudumuzda daha yüksek enerji seviyesine sahip olduğumuz ortaya çıkabilir. Başka bir deyişle, aldığımız şeker, vücudumuzdaki enerji depolarımızı maksimum seviyelerde tutma kabiliyetini engelliyor. Artı kan şekerinizde dalgalanma olmayacak, bu  sebeple öğleden sonra hissedilen yorgunluk, uyku hali ve çökmeler mayacak.

2. Kilonuz Sabitlenecek:

Şeker  tükettikçe vücudunuz daha fazla şeker istiyor, kabul edelim. Çoğu şeker, işlenmiş veya en azından istenmeyen içerikler barındıran yüksek yağ   veya yüksek karbonhidratlı gıdalardadır. Elbette, hemen hemen tümü şeker olan meyve hariç.  Aç hissetmeyeceksin, kilo alma yada verme gibi bir dalgalanma olmayacak Bu sayede bağırsaklarınız ve kolonlarınız daha aktif ve sağlıklı olacaktır.Bir şeker detoksuna girerek bunu sağlayabilirsiniz.

3. Şekeri İstemekten Vazgeçeceksiniz:

Bu bir gerçek: şeker yemek şeker isteği verir. Yiyecek rejiminden şekeri çıkardıktan sonra yavaş yavaş şekerle birlikte herhangi bir şeyi yemek isteği kaybolmaya başlayacak. Meyveler çok tatlı hissettirecek ve bir dilim pasta’dan bir lokma aldığınızda çok güçlü ve aşırı tatlı olduğu konusunda şok olacaksınız.

5. Cildiniz daha sağlıklı görünecektir:

Kullandığınız tüm kremler, iksirler ve merhemlere rağmen sivilcelerinizin neden görünüp kaybolduğu konusunda bir fikrinizin olmadığını düşünüyorsanız sebebi fazla şeker olabilir. Birçok kişi, şekeri hayatından çıkarmayı başardıktan sonra cildinin  daha güzel canlı ve sağlıklı göründüğünü bildirir.

Şeker detoksuna başlamak kesinlikle iyi bir fikirdir. Ne kadar hızlı başlarsanız, şekersiz olmanın avantajlarını daha hızlı ve fazla görmeye başlayacaksınız.

Aslında, Dünya Sağlık Örgütü, fazla şeker tüketmenin sayısız tehlikesinin ışığında şeker önerisini değiştirdi; tavsiye edilen günlük kalorinin% 5’inden fazlasını tatlılardan, daha önce önerilen% 10’dan aşağıya gelmemesini sağladı.

Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi değerlendirecek şekilde küçük küçük başlayın.

Çay yada Kahvenizi kaç kaşık şeker ile tüketiyosanız sayın ve her gün eksilterek sıfırlayın. Zamanla yeni alışkanlıklarınıza fizyolojik olarak adapte olursunuz.

Bir şey yapmanın yeni bir yolunun rahat bir rutin haline gelmesinin yaklaşık üç hafta sürdüğünü unutmayın. Stresli bir iş gününden sonra şekerli abur cubur, kek, çikolata vb..  yemeniz gibi yanlış adımlarınız varsa yavaş yavaş azaltarak haytınızdan çıkarın.Özeninizin sonucu kesinlikle buna değecektir.

Unutmayın fazla şeker tüketimi ;

Reaktif hipoglisemi ataklarına neden olur aniden  bayılmanıza sebep olur.
Aşırı kilo almanıza sebep olur ve kilo vermeniz gittikçe zorlaşır. Sofradan aç kalksanız da kilo alırsınız.
Damar tıkanıklığına sebep olur.
Ani felç çok fazla tatlı tüketiminin bir sebebidir,
Kangren riskini artırır ve sinir sistemini tahrip eder.
Konsantrasyon kaybına sebep olacağı için çocukların ders başarısını düşürür.
Dişlerin çürümesine neden olarak buna bağlı böbrek ve bağırsak iltihaplanmalarını getirir.
Böbrek taşlarına ve böbrek yetmezliğine sebep olur.
Diyabetin baş sorumlusudur.
Kemik erimesine sebep olur.
Çocukların büyüme hormonlarının salgılanmasını engeller, tüm vücut hormonlarının dengesini bozar.
Migren hastalığına sebep olur ve sık sık baş ağrısı meydana getirir.

Vücudun savunma sistemini zayıflatır sık sık hasta olursunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz