Sağlıklı Bir Diyet İçin En İyi 10 Sebze

Sağlıklı Bir Diyet İçin En İyi 10 Sebze

Diyette sebzenin önemi yüzyıllardır bilinen ve üzerinde durulan önemli bir konudur. Gerek zayıflama diyetlerinin gerekse normal günlük beslenme düzenimizin olmazsa olmazları arasındadır.

Sağlığımızı kalıtım , beslenme ve çevresel faktörler etkiler. Sağlıklı yaşamak ve hastalıklardan korunmak için yeterli ve dengeli beslenmemiz  gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin ve sağlıklı kilo vermenin en önemli maddelerinden biride sebzeleri günlük düzenli olarak tüketmektir.
Sebzeler  enerji içerikleri düşük  vitamin , mineral ve posa içeriğinin yüksek olması nedeniyle beslenme açısından önemli gıdalardır. Bu besinler kişiyi tok tuttuğu gibi, vücuttaki yağları da yaktırır.

Her gün yaklaşık 8 porsiyon sebze yemenin, kalpte sorunlar, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıklara neden olan tüm hastalıklara karşı vücudun bağışıklık gücünü artırdığı söyleniyor.

İşte sağlıklı bir diyet için en iyi 10 sebze:

Domates: A , C  ve K vitamini açısından zengindir.  Ayrıca domateste alfa lipoik asit, likopen, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein de dahil olmak üzere birçok besin maddesi vardır. Bunun yanında  folik asit açısından zengin bir kaynaktır. İçeriğindeki Likopen sayesinde kansere karşı vücudu korur.

Brokoli: Bu sebze, hastalıklara karşı etkili bir şekilde savaştığı tespit edilen sebzeler açısından en üst sıralarda yer almaktadır. Antioksidan açısından çok zengin olan bu sebze’nin mide, rektum ve akciğerleri etkileyen kanserlere karşı savaştığı söyleniyor. Ayrıca brokoli’de beta-karoten, folat ve C vitamini olduğu ve vücudun bağışıklık gücünü koruması için önemli rol üstlendiği söyleniyor.

Lahana :Kilo verdiren mucize lahana çorbasını mutlaka bir şekilde duymuşsunuzdur. Günde 5 öğün bu çorbadan tüketip başka hiçbir şey yemeden iğne ipliğe dönmek son derece sağlıksız ve güvenilmez bir yöntem olsa bile doğru tüketildiğinde lahananın kilo vermeye olan katkısı görmezden gelinemez. Salata, yemek ya da çorba şeklinde ayda en az 3 kez tüketilen lahana güçlü antioksidan etkisiyle vücudu artık malzemelerden temizleyerek rahatlatır, bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi özellikle mevsim geçişlerinde hastalık riskinden korur ve kalp krizini önlemede büyük rol oynar. Fazla yağlı hazırlanmadığı sürece gönül rahatlığıyla istediğiniz miktarda tüketebileceğiniz lahana sindirime yardımcı etkisiyle sindirimi kolaylaştırır ve kilonuzun kontrolünü elinize almanıza yardımcı olur.

Brüksel Lahanası: Brüksel lahanası, diyet programları için ideal bir besin kaynağıdır. 100 gr Brüksel lahanası, 45 kalori, 3,38 gr protein ve 0 kolesterol sağlar. Brüksel lahanası, çok çeşitli antioksidanlar ihtiva eder. Bu antioksidanlar sayesinde prostat, kolon ve rahim kanserlerine karşı koruma sağlar. Brüksel lahanası, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bazı maddeleri içerdiği için, kuvvetli bir anti bakteriyel ve anti viral özelliğe de sahiptir.
Brüksel lahanası, sinigrin isimli bir madde içerir ve bu maddenin bazı laboratuar çalışmalarında kanser öncesi hücreleri öldürerek kolon kanserine karşı koruyu olduğu gösterilmiştir. Ayrıca C vitamini, K, Elyaf, potasyum ve omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.

Havuç : Havuç, saç, cilt ve gözlere ek fayda sağlayan besleyici gıdalardan biridir. Havuç Vitamin C, kalp için son derece yararlı olan vücuttaki şeker seviyelerini kontrol altında tuttuğu söylenir. Mide ülserine karşı koruyucudur. Vücuttaki asit alkali dengesini korur. Alkali elementler içerdiği için kanı temizler. Ağızda bulunan bakterileri temizler. Diş sağlığı için önemlidir.Tansiyonu dengeler. Bunu yüksek potasyum bulundurma özelliği ile yapar.Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Havucu düzenli olarak tükettiğinizde felç riskini azaltmış olursunuz.

Patlıcan: Patlıcan beyin sağlığı ve  kardiovasküler sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Ayrıca, antioksidan etkisi bulunan patlıcan, serbest radikallere karşı mücadelede etkin rol oynamaktadır. Kanser riskini azaltan ve kalp ile damar sağlığını korumaya yardımcı olan patlıcan, kilo vermeye de yardımcı bir besin kaynağıdır. Kemik sağlığı ve kansızlık (anemi) tedavisinde de önemli bir gıda olan patlıcan, beyin işlevlerini destekleyici bir besin maddesidir. Patlıcanlarda bulunan benzersiz bir antioksidan olan Nasunin, beyin hücrelerinin herhangi bir hasara karşı korunmasına yardımcı olur. Ayrıca potasyum ve elyafın varlığına bağlı muhtemel inme ve bunama riskini azalttığı söylenir.

Dolmalık Biber: Renklerinden bağımsız olarak, bu biberlerin, likopen ve folik asitler gibi kalp için sağlıklı özellikleri vardır. Ayrıca kansere yakalanma ihtimalini azalttığı söyleniyor.Yeşil yapraklı sebzenin, vücudundan kalp hastalıklarına, osteoporoza ve kansere uzak tutan 13 flavonoid bileşiğinden dolayı kas gücüne neden olduğu gerçeğine inkar edilemez.

Ispanak : Bu klorofil dolu sebze neredeyse tüm vitamin  ve besleyici öğeyi içerir. Bilim adamlarına göre ıspanak ağırlıklı bir beslenme düzeni sizi kalp hastalıklarından kolon kanserine, eklem iltihabından, osteoporoza kadar pek çok hastalıktan korur.

Tatlı Patates: Bu sebze A vitamini, C vitamini ve manganez gibi kansere karşı birçok yapı maddesi içerir. Ayrıca iyi bir lif ve demir kaynağıdır. Size enerji verir ve sindirim sisteminizi düzenler.

Soğan:  Soğan günlük diyetin bir parçası haline getirildiğinde vücuda çok faydası olan bir sebzedir.Soğan aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri bakımından zengin bir sebzedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz