Sarılık korkutucu gelebilir, ancak kolayca tedavi edilebilen yaygın bir hastalıktır. Fakat lütfen sarılığın ölüme neden olabileceğini unutmayın. Bu yüzden problemi başından çözmeli ve çok ciddi hale gelmesine izin vermemelisiniz.

 

Sarılık Nedir?

Sarılık, karaciğer ve böbreklerin, bu maddeyi uzaklaştırmak için uygun şekilde işlev görememesi nedeniyle vücutta aşırı bilirubin oluşması durumunda ortaya çıkar. Sonuç olarak, sarılık cildin sarı renk almasına neden olur ve göz beyazı bile sarılaşır. İnsanlar genelde ilk olarak göz beyazında sararma gördüklerinde, sarılıktan şüphelenirler. Dolayısıyla, en yaygın semptom budur.

 

Nedenleri:

İnsan vücudunun kırmızı kan hücreleri (RBC) 4 aylık bir ömre sahiptir ve daha sonra vücuttan çıkmak zorundadır. RBC daha sonra bilirubine dönüşür ve öncelikle böbrekler ve karaciğer yardımıyla vücuttan dışarı atılır. Karaciğerin düzgün çalışmaması nedeniyle, bilirubin sistemden atılmaz ve sarılığa neden olur. Karaciğer çeşitli nedenlerden dolayı arızalanır. Safra taşlarının varlığından veya hepatitten kaynaklanıyor olabilir. Tüberküloz, sıtma, tifo, sarı humma ve hemolitik anemi ile sınırlı olmamakla birlikte bazı hastalıklara bağlı safra kanalı tıkanması da sarılığa neden olur.

 

Belirtileri:

Sarılık semptomları tanıyı kolaylaştırır ve aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçını yaşadığınızda acilen doktora görünmeniz gerekir. Tedaviye erken başlamak sarılık söz konusu olduğundan çok önemlidir.

 

  • İdrarın giderek sararması
  • Göz beyazının sarı görünmesi
  • Yüksek ateş
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı
  • Kabızlık
  • Baş ağrısı
  • Karaciğer çevresinde şiddetli ağrı

Domates

Domates, zengin bir likopen kaynağıdır ve vücuttaki kanın sağlığı için yararlıdır. Sabahın erken saatlerinde domates suyu tüketmek, karaciğer sağlığını iyileştirmek ve düzenlemek için harikalar yaratacaktır. Yumuşatmak için suda birkaç domates kaynatın. Domatesleri ve kaynamış suyu ocaktan alın ve bu karışımı süzün. Sarılığı tedavi etmek için her sabah bir bardak domates suyu için. En iyisi taze tüketmektir.

Yemiş

Hurma, badem, tereyağı, şeker ve kakule kullanarak bir doğal tedavi yöntemi elde edebilirsiniz. 6-7 tane badem, 2-3 hurma ve 3 kakule alın ve bir gece ıslatın. Bu 3 yemişi gece boyunca ıslatıp, yumuşadıktan sonra bir macun kıvamına getirmek için ezin. Biraz şeker ve bir çorba kaşığı tereyağı ekleyin ve düzgün bir şekilde karıştırın. En iyi sonuç için bu karışımı sabah erkenden bir kez alın.

Papaya

Papaya, iyi bir peptin kaynağıdır ve sarılık tedavisine yardımcı olur. Biraz papaya alın ve iyice ezin. Bu karışıma bir çorba kaşığı bal ekleyin ve tüketin.

Zencefil

Yarım kaşık zencefil suyu, bir çorba kaşığı limon suyu ve bir damla nane özütü ile karıştırın. Bunu olabildiğince sık tüketin. Lezzeti konusunda bir sorun yaşarsanız, daha lezzetli hale getirmek için bal eklemekten çekinmeyin.

Turp

Birkaç taze turp yaprağını ve turp alın, iyice temizleyin ve suda kaynatın. Daha sonra, meyve suyu yapmak için bunları birlikte ezin ve rahat tüketemiyorsanız eleyin. En iyi sonuç için günde iki kez turp suyu için.

 

Anne Sütü

Yeni doğan bebeklerin annelerinin sütü ile beslenmeleri, sarılığa karşı bağışıklıklarını güçlendirmek için önemlidir. Küçük çocuklar ve yeni doğanlar sarılığa yakalanırlar ve bebeğe yardım etmek için anne sütü verilmelidir. Anne sütü yararlı besinler ile doludur ve bebeğin sağlığı için gereklidir.

Tohum

Eşit oranda kimyon tohumu ve anason tohumu alın, her biri 1 yemek kaşığı olabilir ve bir tutam tuz gerekecek. Bir toz elde etmek için tohumları tavada kızartın ve öğütün ve bir parça kaya tuzu ekleyin. Bu toz karışımını günde iki kez su ile karıştırın. Bazı insanlar doğrudan yutabilirler ancak sindirmek zor olabilir. Karışımı toz haline getirmek, besinlerin daha kolay emilmesini sağlar.

Sarımsak

Sarımsak, birçok yeteneği ve iyileştirici gücü ile bilinir. Sabahın erken saatlerinde aç karnına bir diş sarımsak yutmak, sarılıktan muzdarip olduğunuzda karaciğeri tedavi etmeye yardım edebilir.

 

Ispanak

Ispanak zengin bir demir kaynağıdır. Biraz havuç ve ıspanak alın, iyice yıkayın ve meyve sıkacağı veya öğütücünün içine koymak için mümkün olduğunca küçüç doğrayın. Ispanak ve havuç suyunu düzenli olarak için. Hem ıspanak hem de havuç, vücudun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan zengin vitamin ve mineral kaynağıdır.

 

Şeker Kamışı Suyu

Bir bardak şeker kamışı suyu içmek, sarılıktan muzdarip olmanız durumunda iki şekilde fayda sağlayacaktır. Birincisi, yüksek ateşten kurtulmanızı sağlayacak, ikincisi karaciğerin sarılıkla savaşmasına yardımcı olacak. Taze şeker kamışı suyunun günde en az 2-3 kez tüketilmesi önemlidir.

Amla veya Bektaşi Üzümü

Amla ya da Bektaşi üzümü, sarılık ile etkili bir şekilde savaşır. Amla, C vitamini açısından zengindir ve diğer birçok önemli mineral ve besin kaynağıdır. Biraz amla alın ve bir süre kaynattıktan sonra meyvenin suyunu çıkarın. Tat vermek için biraz bal ekleyin. Daha hızlı iyileşme sağlamak için günde 3 kez bu suyu için.

Kekik

Kekiğin birçok sağlık sorununu iyileştirici gücü vardır. Bir yemek çeşnisi olarak hareket etmekten başka, kekik sarılık tedavisi için bir ilaç olarak kullanılabilir. Bir bardak su alın ve kekik ekleyin. İyice kaynatın ve süzün. Bu karışımı günde iki kez tüketin.

Limon Suyu

Limon suyu, tek başına da sarılıktan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bir tutam tuz eklendikten sonra her gün limon suyu tüketmek, karaciğer hücrelerini daha fazla hasara karşı korumaya ve sarılık tedavisine yardımcı olacaktır.

Taze Fesleğen

Sarılık için etkili bir ilaçtır. Mümkünse, her gün birkaç taze fesleğen yaprağı çiğneyin. Alternatif olarak, fesleğeni ezip bir macun kıvamına getirin ve biraz bal ekleyin. 2-3 gün boyunca her gün bir kere tüketin.

 

İyice Dinlenin

Sarılık iştahınızı azaltır, vücudunuzun canlı kalmasını sağlamak için iyi dinlenmeniz ve sağlıklı şeyler yemeniz gerekir. İyileştikçe, yorgun hissedebilirsiniz. Uzanıp gözlerinizi ve vücudunuzu dinlendirdiğinizden emin olun. TV izlemekten ya da fiziksel işlerle uğraşmaktan kaçının.

 

Mutlaka Doktora Gidin

Doktorunuzu ziyaret edin ve önerilen ilacı, dozuna uygun şekilde, düzenli olarak alın. Kendi kafanızdan ilaç kullanmaktan kaçının ve doktorunuzun reçetelediği tedaviye sadık kalarak,  yukarıdaki önerileri gerçekleştirdiğinizden emin olun. Yukarıdaki doğal besinlerden herhangi birini aldıktan sonra rahatsız olursanız, kötü bir komplikasyondan kaçınmak için hemen almayı bırakın.