Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Birçok insan günde 50 ila 10 arasında saç telini kaybeder. Ama kafa derisinde yaklaşık 100.000 saç olduğu göz önünde bulundurulursa, bu miktarda bir saç kaybı fark edilebilir ölçüde bir problem yaratmaz.

Neden Saçlarım Dökülüyor?

Yaşlandıkça saç derece derece azalır ve incelir. Diğer saç dökülmesi sebepleri hormonal faktörler, medikal durumlar, stres ve ilaçlardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Saç dökülmesi için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

1 Hormonal Faktörler

Saç kaybının en yaygın nedeni, kalıtsal olarak bazı hormonların aktivitesiyle ilişkilidir. Genetik olarak duyarlı insanlarda, bazı cinsiyet hormonları kalıcı saç dökülmesini tetikler. Erkeklerde bu durum genelde ergenliğe giriş ile başlar.

Ayrıca hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç kaybına neden olabilir. Bunların sebebi hamilelik, doğum yapma, doğum kontrol haplarını kesme ve menapoza başlangıç olabilir.

2 Medikal Durumlar

Çeşitli medikal durumlar saç kaybına neden olabilir.

-Tiroid Problemleri: Tiroid bezi vücudunuzda hormon seviyelerini düzenler. Eğer düzgün çalışmazsa, saç kaybıyla sonuçlanabilir.

-Alopecia areata: Bu hastalık vücudun bağışıklık sisteminin saç foliküllerine saldırmasıyla meydan gelir. Bölgesel olarak saçta, kirpiklerde ve sakalda dökülmeler meydana gelir.

-Diğer Cilt Bozuklukları: Liken planus ve lupus gibi bazı hastalıklar ciltte yaralara sebep olur. Bu da yaranın oluştuğu yerde kalıcı saç dökülmesiyle sonuçlanır.

3 İlaçlar

Kanser, eklem yangısı, depresyon, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar saç dökülmesine sebep olabilir.


4 Saç Kaybının Diğer Nedenleri

Saç kaybı şu nedenlerle de oluşabilir.

-Fiziksel veya Duygusal Bir Şok: Fiziksel veya duygusal bi şoktan birkaç ay sonra sonra birçok insan saçlarında belirgin bir azalmayla karşı karşıya kalır. Ani veya aşırı kilo kaybı, yüksek ateş ya da ailede birinin ölümü buna neden olabilir.

-Saç Çekme Bozukluğu: Bu mental hastalık kişide saçını çekmek için karşı konulamaz bir istek duymasına yol açar.

Risk Faktörleri

-Aile Geçmişi: Eğer ailenizin iki tarafından birinde saç dökülmesiyle karşılaşan biri varsa risk altındasınız. Genler ayrıca saç dökülmesinin başlama yaşını, kafa derisinin hangi bölgelerinde saç dökülmesi oluşacağını ve saç dökülmesinin hızını etkiler.

-Saç Bakımı: Saç boyama ürünlerinin aşırı kullanımı, saç düzleştiriciler saçınızı güçsüz bırakıp, saç dökülmesine neden olabilir.

-Yetersiz Beslenme: Demir ve protein içeren kırmızı et gibi yiyecekleri az tüketiyorsanız saç dökülmesiyle karşılaşabilirsiniz. Yetersiz beslenmeye bağlı saç kaybı yeme bozuklukları ve sağlıksız diyetlerin sonucudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz