Anjina Pektoris Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anjina Pektoris Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anjina Pektoris Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir tür göğüs ağrısı olan anjina pektoris hastalığı, kalbe yeterli düzeyde oksijen gitmemesi ile meydana gelen baskı ve rahatsızlık verebilecek bir niteliğe sahip olan geçici göğüs ağrısıdır. Birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelen anjina pektoris hastalığı etkisini uzun süreçli olarak devam ettirdiği takdirde bireylerde huzursuzluğa neden olabileceği gibi, iş ve sosyal yaşamın da olumsuz yönde etkilenmesi neden olabilmektedir.

Anjina Pektoris Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Ana nedeni koronor kalp hastalığı olan anjina pektoris rahatsızlığına ana nedeninde, kalbi besleyen kalp damarlarında yağlanma meydana gelmesi sonucunda tıkanma problemi meydana gelmekte ve bu durum sonucunda da kalp yeteri düzeyde oksijen alamamaktadır. Anjina pektoris rahatsızlığı diğer sebebleri ise şunlardır;

  • Aort kapağı rahatsızlıkları- aort yetmezliği
  • Kalp ritim bozuklukları
  • Hiper tansiyon
  • Yüksek kolesterol yada yağ bozuklukları
  • Ağır anemi, tiroid bezinin aşırı çalışması gibi, doğrudan metabolizma yükselmesine neden olan sağlık sorunları gibi birçok etkenler anjina pektoris rahatsızlığına zemin hazırlamaktadır.

Anjina Pektoris Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?

Birçok belirtiler gösteren anjina pektoris rahatsızlığında görülen en belirgin belirti, göğüs bölgesinde hafif veya şiddetli düzeyde ağrılar meydana gelmesidir. Ajina pektoris rahatsızlığında bu ana belirti ile şu belirtiler de görülmektedir.

  • Basınç hissi veya rahatsızlık meydana gelmesi
  • Göğüs bölgesinde sıkışma, daralma hissi duyulması
  • Hastalığa bağlı olarak meydana gelen göğüs bölgesi ağrısının bazen de sol omuz bölgesinde etkisini gösterebilmesi gibi belirtiler söz konusu olmaktadır.

Anjina Pektoris Rahatsızlığı Riskleri Nelerdir?

Ciddi bir göğüs rahatsızlığı olan anjina pektoris rahatsızlığı tedavi edilemediği takdirde veya geç müdahale edildiği takdirde kalp krizine, kalp işlevinin tamamen durmasına ve ani ölüm meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Anjina Pektoris Rahatsızlığından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Anjina pektoris rahatsızlığından korunmak için hastalığı tetikleyebilecek etkenlerden kaçınılmalıdır.
  • Üzüntü, stres, günlük ağır egzersiz çalışmaları, depresyon, sigara ve alkol, ağır yağlı yemekler gibi anjina pektoris hastalığına neden olan faktörlerden kaçınılmalı ve bireylerin anjina pektoris tedavisinde ilgili doktor tarafından sunulan tavsiye ve uyarılara harfiyen uyması gerekmektedir.

Anjina Pektoris Rahatsızlığı Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Neden veya nedenlerinin kesin olarak tespit edilmesi açısından tam teşhis sürecinden geçirilen anjina pektoris rahatsızlığı teşhisinde ilk olarak hastanın öyküsü alınmakta akabinde EKG, egzersiz testi, stres ekokardiyografi, nükleer görüntüleme, elektrikli ışın bilgisi tomografisi gibi birçok teşhis uygulamaları söz konusu olabilmektedir.

Anjina Pektoris Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Oluşumuna göre farklı tedavi seçenekleri ile tedavi edilen anjina pektoris rahatsızlığında genellikle kalp kasına ulaşmakta zorluk çeken oksijen miktarının yükseltilmesi veya oksijen gereksiniminin azaltılması için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın ciddi nedenlere bağlı olarak ileriki düzeylere ulaşması durumunda ise, stend tedavisi by pass cerrahi uygulamasına başvurulabilmektedir. Ciddi bir problemi olan anjina pektoris rahatsızlığı belirtisinde hemen göğüs hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz