Saç Biti Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

  • ESTETİK VE GÜZELLİK
  • Saç Biti Tedavisi İçin Doğal Yöntemler için yorumlar kapalı
  • 1.130 kez görüntülendi

Saç Biti Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Hemen hemen herkesin endişeleri arasında olan bit sorunları devamlı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu durum biyolojik açıdan vücudumuzda halsizlik ve ateş artışına neden olmaktadır. Kişinin kendini kötü hissetmesine sebep olmasından dolayı sosyallikten uzaklaşır. Ayrıca görünüm ve güzellik açısından da kötü bir görünüm ortaya çıkar. Genellikle küçük yaşlarda görülen saç biti ebeveynlerin kabusu olmaktadır.

Kalabalık ortamlarda bulaşma ihtimali fazla olması bu kaygıyı arttırmaktadır. Saç bitini yok etmek için eczanelerden alınan ilaçlar kimyasal yönden oldukça etkili olduğu için gönül rahatlığı ile kullanılmakta biraz çekimser kalınıyor. Saç bitini ilaçlarla yok etmek yerine daha doğal yöntem kullanarak önlendiği yollar bulunmaktadır.

Saç bitini öldürerek işe başlama

Saç bitleri hızlı bir şekilde yumurtalarını bırakarak çok hızlı bir şekilde çoğalmaktadırlar. Bitlerin nefes almasını sağlayan gözenekleri tıkayarak işe başlanmalıdır. Bunun içinde doğal yağlardan ve karışımlardan yardım alınır. Mayonez, vazelin veya doğal yağlardan zeytin yağından yardım alınır. Özellikle vazelin ve mayonez bolca saç köklerine uygulanır. Bone ile sarılıp iki saat bekletilmesi ardından bol ılık su ile yıkanır.

Böylelikle saç dibinde bulunan bitler yağlı ve ağır olan bu uygulama sonucunda nefes alamayarak ölürler. Bunun haricinde evde doğal olan bir bit ilacı yapılarak bu problem çözülebilir. Beş çay kaşığı zeytinyağı, beş çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, beş damla çay ağacı yağı, beş damla biberiye yağı, beş damla lavanta yağı, beş damla nane yağı, beş damla okaliptüs yağı karışımı ile doğal bit ilacı yapılır. Saçta iki saat boyunca kalmasının ardından bol ılık su ile yıkanır.

Yumurtaları yok etmek için doğal yollar

Saç bitinin saçtan doğal yollarla yok edilmesinin ardından evlerde rahatlıkla bulunan elma sirkesinden faydalanarak bit yumurtalarından kurtulunur. Öncelikle sık dişli bir tarak yarı yarıya sulandırılmış sirke suyuna batırılarak saç tutam tutam ayrılarak taranır. Sirke, yapısında bulunan asit ve birleşenler sayesinde saçtaki bitlerin saç tellerine tutunmasını engelleyerek yok etmeye yarar. Saçta yaklaşık iki saat kalmasının ardından ılık su ile bolca yıkanarak elma sirkesini saçlardan arındırılır.

Saçlar bir süre sıka aralıklarla kontrol edilmeli

Doğal yöntemler düzenli olarak uygulandıktan sonra bu sorunun tamamıyla yok olup olmadığından emin olabilmek için, saçları güneişli veya aydınlık bir ortamda kısım kısım ayırarak incelemeniz en doğrusu olacaktır. Ayrıca saçı sık dişli olan bir tarak ile taramanız gerekmektedir. Bit yumurtaları çok geç yok olmaktadır. Bu nedenle bit yumurtalarını o bölümden kopararak, amonyaklı su ya da sirkeli su koyduğunuz bir kabın içine atarak tamamıyla yok olmasını sağlamanız gerekir. Bitlerin, şampuan ile ya da sabun ile geçme ihtimali kesinlikle yoktur. Bu tür yöntemlere güvenmek bitleri asla etkilememektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.