Rahim İç Duvar Kalınlaşması

Rahim İç Duvar Kalınlaşması

Rahim iç duvarında bulunan endometrium adında hücreler bulunmaktadır. Bu hücrelerin kontrolsüz ve aşırı çoğalmaları sonucunda rahim iç duvar kalınlaşması ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler incelendiğinde büyük oranda östrojen hormonunun gereğinden fazla salgılanması görülmektedir.

Başlangıç belirtileri arasında ise, adet döneminde yer alan aşırı pıhtılı kanamalar görülmektedir. Çoğunlukla bu kanamaların aşırı pıhtılı olması ve sık meydana gelmesi de belirtileri arasında yer alır.

Ayrıca menopozdan dolayı tedavi gören insanlarda da karşılaşılan bir durum olduğu unutulmamalıdır. Tabi ki kişilerde östrojen tedavisi uygulanıyorsa… Bilindiği gibi benzer tedaviler meme kanseri tedavisinde de uygulandığı için bu kişilerde de görüldüğü bilinen bir rahatsızlıktır.

Unutulmaması gereken önemli bir konu ise rahim duvar kalınlaşmasının tedavi edilmemesi durumunda ise kansere dönüşme oranın oldukça artmasıdır.

Başlıca belirtilerinin dışında kişilerde sıkıntı ve yorgunluk, ateş basma gibi belirtiler görüleceği gibi vajinada hassasiyette rapor edilmiştir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda rahim iç duvar kalınlaşmasının obeziteylede ilişkisi olduğunu kanıtlamaktadır. Bu ve buna benzer durumların ortaya çıkmaması için düzenli besinler tüketilmeli ve obezite ile mücadele edilmelidir. Eğer hormon kullanılıyorsa bu durumda doktor eşliğinde belli dönemler halinde alınmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz