Penis Kırılması

Penis Kırılması

Bir penis kırılması hemen muayene ve tedavi edilmezse, gelecekte ereksiyon şansı zayıftır. Buna ek olarak bir penis kırılması penisin sıra dışı görünüm almasına neden olur.

Nedir

Penis kırılması nadir görülür ama kesinlikle meydana gelen bir vakadır. İlk olarak 1935 yılında bildirilen penis kırılma vakası 2001 yılında 1,331’i bulmuştur.

Penis kırılması korpus cavernousumda travmatik bir yırtılmadır. Korpus cavernousum ereksiyon sırasında çok fazla kan tutmak için sünger benzeri penis dokusu içerir.Bir penis kırılması hemen muayene ve tedavi edilmezse, gelecekte ereksiyon şansı zayıftır. Buna ek olarak bir penis kırılması penisin sıra dışı görünüm almasına neden olur. Örneğin, penis bir açıyla dönebilir ve bu da sizin için fazla hızlı olamamak anlamına gelir.Rahatsız edici bir bilime ilginiz varsa veya acıyı hayal ederek dişleriniz kilitlenmiş gibi hissediyorsanız, devamını okuyun ve penis kırılmasıyla ilgili bilgi edinin.

Penisiniz Gerçekten Kırılabilir mi

Penis kırıkları bir gerçektir. Penis hakkındakonuşurken buna bir “kırılma” demek yanlış olabilir. Hiç kemik yoktur ama bir çatlama sesi, şiddetli ağrı ve hemen şişme ve kemiklerde meydana gelen kırıklara benzeyen morarma gerçekleşebilir. Bazen üretra da kendisinin zarar gördüğünü belirten kan görülebilir; bu penis kırılmasının daha şiddetli bir türüdür çünkü tedavi edilmesi için ameliyat gerekir.

Nasıl Olur

Genellikle penis kırıkları, penisin kasık kemiğine veya zorlu bir cinsel ilişki sırasında partnerin cinsel organına çarptığı zaman oluşur. Gece yarısı ereksiyon halinde bir penisle yatak üzerine yuvarlanmak da bir penis kırılma biçimi ortaya çıkarmıştır. Bir erkek, penisi ereksiyon halindeyken giyinmek için acele ettiğinde de penis kırıklarının meydana geleceği bildirilmiştir.

Cinsel pozisyon kadının üstte olduğu durumlarda çok sık penis kırılması meydana gelir ama bir ereksiyona karşı oluşan herhangi bir künt travma da yaralanmalara neden olabilir. Futbol kask darbesinden en az bir penis kırılması raporu vardır, çünkü görünüşte hastada spordan kaynaklanan bir ereksiyon oluşmuştur. Mastürbasyonun olağan dışı biçimlerinin de penis kırılmasına yol açacağı rapor edilmiştir.Penis inik durumdayken kırılmasının imkansıza yakın olacağını unutmamak önemlidir.Ayrıca buz veya ağrı kesiciyle tedavisinin mümkün olmadığını da bilmek gerekir.

Teşhis

Penis kırıkları genellikle muayene ve hikaye üzerine tespit edilir. Korkunç yaralanma olduğu zaman ne olup bittiğini tam olarak doktorunuza anlatın.

Genellikle bir penis, kırılma sonrasında “S” şeklini alır. Eğer muayeneye dayanabilirseniz doktorunuzun yırtıkta pıhtılaşmamış kanın birikmesini hissetmeniz mümkün olacaktır.Morarma peniste sınırlı olabilir ama penis kırılmasında yırtılma daha kapsamlıysa alt karın bölgesinde, testis torbasında ve her ikisinin arasında morarma mevcut olabilir.Aslında bir penis kırılması yaşadıysanız teşhis için MR görüntülemesi veya kovernozografi olarak bilinen bir yöntem uygulanması gerekir. Eğer penisiniz kırılmışsa bir görsel muayeneyle birlikte kırılmanın nasıl olduğunu doktora anlatmak genellikle yeterlidir. Teşhis testleri hasarın derecesi hakkında daha fazla bilgi verecektir.

Tedavi

Bir çalışmada cerrahi tedavi uygulanan dokuz erkekte başarılı sonuçlar alındığı için bir penis kırılması tedavisinde en iyi seçenek ameliyattır. Dokuzu da ameliyattan sonra normal ereksiyon elde etmiştir.

İyi haber penis kırılmasının nadir olmasıdır. Normal anlamda penisinizin gerçekten kırılmayacağını biliyoruz ama şiddetli ağrıya ve morarma nedeniyle penisinizin kaplamasına zarar verebilirsiniz. Acil tedavi gelecekte ereksiyonu sürdürme şansınızı sağlamanın tek yoludur.

Sonrası

Erkeklerin yüzde doksanının penis kırılması sonrası cinsel ilişkide sorunları yoktur ancak %5’inin penislerinde hafif bir eğrilik kalır. Hastanede tedavi gece ereksiyonu veya bunun dışında önlemek için sedasyon içerebilir. Doktorunuz ayrıca bir ereksiyonun önüne geçmek için hastaneye kaldırdıktan sonra size bir sakinleştirici verebilir.

Seksi devam ettirdiğinizde hasarın şiddeti belirlenecektir ama genellikle altı hafta geçmeden cinsel ilişkiye girmeye çalışmayın. Bu makale çok genel bir kılavuzdur, her zaman doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz