Palmiye – Hurma Yağının Faydaları Nelerdir

  • ALTERNATİFTIP
  • Palmiye – Hurma Yağının Faydaları Nelerdir için yorumlar kapalı
  • 954 kez görüntülendi

Palmiye – Hurma Yağının Faydaları Nelerdir

Hurma yağı ya da insanlar arasında pek kullanılmayan adıyla palmiye yağı. Konuyu pekiştirmeniz için yazı içerisinde hem hurma yağı hem de palmiye yağı ibarelerini

kullandım çünkü bu iki isimle anılan ürün aslında tek bir üründür. Sadece piyasada iki farklı isimle bilinir ve iki farklı isimlede satılabilir.

Nedir: Hurma yağı, hurma yağı ağacından (oil palm) elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Dünya çapında yılda yaklaşık 28 milyon tonluk üretimi ile en çok üretilen yağlar sınıfında soya yağından sonra ikinci sırada gelir. Malezya, Endonezya ve Kolombiya dünyanın önde gelen hurma yağı üreticileri arasındadır.

Özü: Hurma yağı, yağ hurması meyvesinin etinden (mesocarp) elde edilir. Zeytinyağında olduğu gibi hurma yağı da bir meyve yağıdır. Hurma yağı, hurma meyvesinin çekirdeğinden veya tohumundan çıkartılan hurma çekirdeği yağı ile karıştırılmamalıdır.

Nasıl Yapılır: Yağ hurması meyvesinden iki ayrı yağ türü elde edilmektedir: birisi hurma yağı, ikincisi ise hurma çekirdeği yağıdır. Her ikisi de yenilebilir yağlardır, fakat çok farklı kimyasal bileşim, fiziksel özellikler ve uygulamalara sahiptir. Her bir hurma meyvesi, hurma yağının yaklaşık % 90’ini ve hurma çekirdeği yağının % 10’unu sağlar.

Özellikleri: Palmiye yağı %10 çoklu doymamış, % 40 tekli doymamış ve % 50 doymuş yağ asitleri olmak üzere bütün yağ türlerinin bileşimini oluşturmakta ve trans yağ asitleri kesinlikle içermemektedir.

Hidrojene olmayıp tamamen doğal olma özelliği taşıyan palmiye yağı sıcaklık ve hekzan gibi çözücülerle işlenmemiş olduğu gibi, pişirme esnasında da hiçbir şekilde değişikliğe uğramamaktadır.

Faydaları: Palmiye yağının sağlığa olan faydalarından bahsedecek olursak, hazmı ve sindirimi kolaylaştırır, kalp lipidlerini iyileştirir, HDL (yararlı kolesterol) kolesterolün artmasını sağlar. Obezite ve kalp damar hastalıklarına yol açtığı söylentileri ise kesinlikle yanlıştır. Ayrıca, hurma yağı statin benzeri kolesterol düşürme işlevine sahip olan “tokotrienoller” olarak adlandırılan özel E vitamini türünü yüksek miktarda içermektedir.

Kullanımı: Mükemmel kararlılığı nedeniyle, hurma olein çabuk erişte, patates tava, patates cips, çörekler ve kızarmış et ve aperatifler gibi yiyecekler için dünyada en çok tercih edilen kızartma yağıdır. Hurma stearinin doğal katı yapısı, vanaspati, margarin, katı yağlar ve diğer hamur yağları gibi katı yağların formüle edilmesinde ideal özelliğe sahiptir. Daha da önemlisi bu hurma yağları hidrojene değildir ve bu yüzden trans yağ içermez.

Hurma yağı genelde margarin ve çikolata yapımında kullanılmaktadır. Dünyanın Unilever, Nestle, Kraft gibi büyük gıda şirketleri hurma yağını Endonezya ve Malezya’dan sağlamaktadırlar. Fakat bugün hurma yağı büyük miktarlarda biyoyakıt üretiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Gerekli hurma yağının sağlanması için Endonezya’daki turbalıklar hurma ekim alanlarına dönüştürülmektedir.

Bu yazı hurma yağı nedir, hurma yağının cilde faydaları, hurma yağı fiyatı nerede satılır, hurma yağının zararları kullanıcı yorumları nasıl kullanılır, palmiye yağı nedir zararları, palmiye yağı nerelerde kullanılır, palmiye yağı satın al, palmiye yağının faydaları zararları, ne işe yarar, kullananlar, kullanıcı yorumları konusunda yazılmıştır.

hurma yağı, palmiye yağı zararları, palm yağı nedir, palm yağı zararları, hurma yağının faydaları, palmiye yağı nerelerde kullanılır, palmiye yagi ne ise yarar, hurma yağının cilde faydaları, palmiye yağı nedir, hurma yağı zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.