Oversleeping ( Fazla Uyumak) : Sağlığınız İçin Kötü mü?

Oversleeping ( Fazla Uyumak) : Sağlığınız İçin Kötü mü?

Uyku, sağlığınızın korunmasında ve yaşamınız boyunca iyiliğin sağlanmasında hayati bir rol oynar. Vücudunuzu uyandığında ve uykuya ihtiyacı olduğunda kontrol eden iç “vücut saati” veya “Sirkadiyen Ritmi” vardır. Vücudunuzda bulunan adenozin denilen bir bileşik bu sürücünün arkasına uyumak için bağlanır. Uyuyakalmak vücudunuz için iyi mi? Hayır öyle değil.

Ruh haliniz uyku memnuniyetinize bağlıdır. Ertesi sabah hissetme şekliniz, dün gece uykunuzun ne kadar iyi olduğunun bir parçası. Aslında, sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmak kadar önemlidir.

Uyurken vücudunuz sağlıklı beyin fonksiyonlarını ve gerekli fiziksel sağlığı desteklemek için çalışıyor. Çocuklar ve gençler için uyku, büyümelerini ve gelişimlerini sağlıklı bir yetişkine dönüştürür. Uyku, vücudunuza ve beyninize bir sonraki güne hazırlanmak için dinlenmeyi sağlar. Uykunun öğrenme kapasitesini arttırdığı ve beyniniz için bilgileri sürdürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dikkat etmekte, karar vermekte ve yaratıcı olmakta yardımcı olur. Uyku eksikliği beyninize zarar verebilir ve kalp kaynaklı birçok hastalığın arkasındaki nedenidir.

Bir çalışma, hiç uyumamamanın seni delirtebileceğini göstermiştir.

Uykusuzluk bedeninize ve beyninize zarar verebilir, ancak aşırı uyuduğunuzda ne olur?

Ne uyuyor?

Daha önce uykusuzluk duymuş olabilirsin, bu da uyuyamadığın anlamına gelir. Uykusuzluğun tam tersi, insanların geceleri normalden daha fazla uyumasına neden olan gerçek bir tıbbi durum olan hipersomniktir. Uzun süre uyuyan herkes hipersomniak değildir, bazı insanlar yataktan çıkamayacak kadar tembeldir. Bir yetişkinin daha iyi işleyebilmesi için toplam sekiz saat kesintisiz bir uykuya ihtiyacı vardır, ancak düzenli olarak, sebepsiz olarak, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Uyuyakalmanın sizin için neden kötü olabileceğini gösteren sebepler aşağıdadır:

Obezite:

Araştırmacılar, aşırı uyuma ve obezitenin birbiriyle bağlantılı olduğuna dair kanıt topladılar. Çalışma, uyuyan kişilerin normal uyuyanlardan% 21 daha fazla obez olabileceği sonucuna varmıştır. Çok uyursanız, vücudunuzun parçalarının olması gerektiği gibi çalışmadığını ve vücudunuzda fazla kilo bulunduğunu söyler.

Depresyon:

Uykusuzluk ve depresyon yan yana gider. Depresyon her zaman uykusuzluk ile bağlantılıdır, ancak depresyondaki kişilerin% 15’i uykuya dalma eğilimindedir. Bu aşırı uyuma potansiyel belirtilerinden biridir. Rahatsız uyku düzenleri, endişe sorunlarına yol açan depresyonu tetikleyebilir. Depresyondan iyileşme süreci için düzenli bir uyku alışkanlığı edinmeniz gerekir.

Artmış İltihap:

Vücuttaki kronik inflamasyon, kalp hastalıklarından diyabete kadar her şeyin artan rolü olarak adlandırılır. Sigara içmek, şişmanlık ve tedavi edilmeyen enfeksiyonlar iltihaplanmaya neden olabilir. Çok fazla ve çok az uyumak da iltihaplanmada rol oynayabilir. Kronik inflamasyon sitokinler veya CRP ile ölçülür. Geniş bir yetişkin grubunda yapılan bir çalışmada, uzun uyku düzenine sahip kadın ve erkeklerin CRP seviyelerinin yükselmiş olduğu bulundu.

Yetersiz doğurganlık:

Üreme ile ilgili hormonların üretimi, uyku-uyanıklık zamanlamalarınızdan büyük ölçüde etkilenir. Koreli kadınların in vitro fertilizasyon terapisi üzerine yapılan bir çalışma, sekiz saatlik uykulu kadınların gebe kalma şansının en yüksek olduğunu buldu. Normal uyuyanlar, daha az saat uyuyanlar ve daha fazla saat uyuyanlar ile karşılaştırıldığında daha yüksek gebelik oranlarına sahipti.

Kalp riski:

Araştırmacılar hem kısa hem de uzun uykuları koroner kalp hastalıkları ve felç riskiyle ilişkilendirdiler. Uyuyan insanlar kan akışının azalmasından kaynaklanan göğüs ağrısı geliştirebilir ve koroner kalp hastalığına yakalanma olasılıkları% 10 daha fazladır. Ek olarak, aşırı uyku, felçten ölme riskinizi% 34 arttırır.

Baş Ağrıları:

Aşırı uyku, ölümcül baş ağrısı ve migreni tetikleyebilir. Hafta sonları daha fazla uyuma eğiliminde olursanız, serotonin gibi önemli nörotransmiter seviyelerinde bir bozulmaya neden olabilir. Bu fenomene “hafta sonu baş ağrısı” denir. Gün boyunca uyumamalısınız ve sabah baş ağrısının ardındaki sebep olan gece uykunuzu bozmamalısınız.

Sırt ağrısı :

Günümüzde sırt ağrısı erişkinlerde görülen çok yaygın bir sorundur. Unideal pozisyonda saatlerce uyumak, bu tür ağrılara neden olabilir. Kas sertliğine neden olur ve ağrıyı arttırır. Doktorlar ayrıca sırt ağrısı sırasında aktif kalmanızı ve daha uzun süre uyumamanızı önerir.

Ölüm :

Birden fazla kaynak, sekiz saatten fazla uyuyan insanların normalden daha düşük bir ölüm oranı geliştirdiğini doğruladı. Bunun arkasında belirli bir sebep yok, ancak bu basit gerçeği anlayabilirsiniz ki, aşırı uyuma alışkanlığı olan bir kişi hastalıkların temeli gibidir. 
Bu problemin özü, düzenli olarak fazla uyuyorsanız, vücudunuz size hayır diye bağırıyor. Vücut saatiniz tutarlı bir uyku ve uyanma süresi ile en iyi şekilde çalışır. Gelecek zamanda, beyin işlevinin bozulmasına tanık olabilir ve ruh sağlığındaki azalmayı görebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz