Pancarı zaten seven ve düzenli olarak tüketen biri de olsanız, pancar yeme konusunda yeni olup onlarla daha fazla yemek pişirme konusunda tereddüt ediyor da olsanız, pancarların “Şifalı Yiyecek Alışveriş Listesi”nde bulunmasının büyük nedenleri vardır.

Pancar, önemli vitamin ve mineraller bakımından zengindir ve diyetinize mükemmel bir ek yapmaktadır. Pancar, vücudunuzda iltihaplanmayı azaltmak, kalbinizi desteklemek ve sindirim, beyin ve göz sağlığınızı korumak gibi birçok yönden yarar sağlar. Pancar, salata ve meyve sularında kullanılan, çiğ yenilebilen veya kahvaltıdan akşam yemeğine kadar çeşitli tariflerde pişirilerek kullanılmış ve ilave edilmiş çok yönlü bir köktür.

 

Pancar yararları etkileyicidir ve egzersiz performansına yardımcı olma, kanseri önleme ve kanı temizlemeye yardımcı olma gibi yaygın pozitif özelliklerini düşündüğünüzde şaşırtıcıdır.

 

Pancar Besin Değerleri

Bir fincan pancar yaklaşık olarak;

60 kalori

4 gram lif

2.5 gram protein

Günlük ihtiyacın % 34’ü kadar folat

Günlük ihtiyacın % 28’i kadar manganez

Günlük ihtiyacın % 15’i kadar potasyum

Günlük ihtiyacın % 14’ü kadar bakır

Günlük ihtiyacın % 10’u kadar magnezyum

Ayrıca demir, vitamin C ve B vitaminleri de içerir.

Kansere Karşı Koruyucu Antioksidanlar Bakımından Yüksektir

Pancarlar, hastalıklarla savaşan fitobesinler, antioksidanlar, vitaminler ve az miktarda mineraller açısından doğal olarak yüksektir. Pancar, kanserle koruyucu yararlı antioksidanlar ve anti-inflamatuar moleküller olarak işlev gören betalain (betanin ve vulgaksantin olarak kategorize edilir) olarak adlandırılan mükemmel bir fitobesin kaynağıdır.

 

Çalışmalar, betalain bileşeninin vücudun akciğer, mide, kalın bağırsak ve göğüs kanseri gibi kanserlerinden kalp rahatsızlığına ve diğer birçok hastalığa karşı korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Açık veya koyu kırmızı, mor, kızıl veya turuncu pancar; aynı renklerdki çilekler ve diğer kırmızı renklendirilmiş meyveler ve sebzelerle aynı hastalık mücadele moleküllerini içerir. Bu yüksek antioksidan içeriğinin mükemmel bir göstergesidir.

 

Antioksidanlarından dolayı pancarlar göz sağlığının korunmasında çok faydalıdır. Pancar, makuler dejenerasyon ve katarakt gibi gelişen koşullardan gözlerin korunmasında rol oynayan iki karotenoid olan lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Havuçlar ve kabak gibi diğer benzer renkte sebzelerde de bu bileşenler bulunur.

 

Bu serbest radikal hasarına karşı savaşan antioksidanların en fazla arzı aslında pancarın yeşilliklerinde bulunur. Pancar yeşillikleri, mor pancar köklerinden daha fazla lutein ve zeaksantin içerir, fakat kökler bile, iyi bir kaynak sağlar.

Antienflamatuvar Özellikleri İçerir

Pancarlarda bulunan antienflamatuar bileşiklerin, vücudun iltihabı tetiklemek için kullandığı siklo-oksijenaz enzimlerinin aktivitesini inhibe ettiği gösterilmiştir. Bazı iltihaplanmaların, vücuda bulaşmaması gerekli ve önemlidir; çünkü yabancı bakteriyel ya da virüs istilacılarından uzak durmak sürekli hasta olmamak için çok gereklidir.

 

Azalmış iltihap seviyeleri, vücudun neredeyse her sistemine yardım eder ve kalp rahatsızlığı, diyabet ve Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi nörodejeneratif hastalıklarla mücadele eder.

Ortalama bir kişi; işlenmiş gıdalar, yüksek miktarlarda şeker ve az miktarda besin maddesi içeren gıdalarla beslenir. Bu da iltihaplanmayı artırabilir. Ancak pancar gibi gıdalar tüketmek, bağışıklık sistemini, devam eden zararlı yüksek inflamasyon seviyelerini tetiklemekten alıkoymanın mükemmel bir yoludur.

Pancar, betain bileşiklerinden dolayı iltihap ile mücadele edebilmektedir. Betain aslında vücutta B vitaminlerinden türetilen besin içeriğinden elde edilmektedir.

Kalp Sağlığını Destekliyor

Betain ve kolin bileşenlerinin, kardiyovasküler sistemdeki iltihaplanmayı güçlü bir şekilde düzenlediği, kolesterol seviyelerinin sağlıklı bir denge düzeyine getirilmesine ve yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olduğu gösterildi.

 

Kolin, vücutta ateroskleroz gibi kardiyovasküler problemlerin veya arter tıkanmasının riskini artıran iltihap reaksiyonları olan homosisteinlerin etkisini azaltabilmesi nedeniyle bunu yapabilir.

 

Pancarlarda ayrıca, kolesterol düzeylerinde pozitif fayda gösteren nitrat bileşikleri de bulunmaktadır. Araştırmacılar artık kalp sağlığını çeşitli şekillerde korumak için pancar gibi nitrat bakımından zengin sebzeleri düzenli olarak tüketmek gerektiğini söylüyorlar.

Kanı Temizler

Pancarların doğal kan temizleyicisi olduğu bilinmektedir. Karaciğer ve diğer sindirim organlarında detoksifikasyon için gerekli glutatyonlar denilen bileşiklerinin sebep olduğu toksinlerin, ağır metallerin ve atıkların kusurlarını gidermek ve temizlemek için size yardımcı olabilirler. Ek olarak, pancardaki lif, sağlıklı ve düzenli bağırsak hareketlerini düzenlerken, atıkların ve toksinlerin sindirim sistemininden atılmasına yardımcı olur.

 

Pancarlardaki betalain, toksinleri nötralize eden ve suda çözünür hale getiren glutatyon oluşturulmasına yardımcı olur, yani idrarla dışarı atılabilir ve vücudun dışına atılabilir. Araştırmalar, hayvanlara pancar özütü verildiğinde, pancar ile tedavi edilmeyen hayvanlara kıyasla kanlarının daha saf ve toksinler arındırılmış olduğunu gösterdi.

 

Sağlıklı Bir Seks Hayatına Yardımcı Olur

Birçok kültür uzun zamandır doğal afrodizyak olarak pancar tüketimini desteklemektedir. Pancarın, üreme organlarına kan akışını artırarak sağlıklı bir cinsel sürüşü artırmaya ve sürdürülmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor. Pancar, insan seks hormonlarının üretimini düzenlemek için vücutta çalışan iki nitrat ve bor seviyesinin yüksek olması nedeniyle bunu yapabilmektedir.

İltihaplanma seviyesinde azalma, kan dolaşımında artış ve daha fazla günlük enerji sağlayarak, cinsel sağlığınızı özellikle yaşlanırken korumakla yükümlüdür.

 

 

Yaşlanmayı Önler

Pancar tüketimi, yüksek inflamasyona yol açan beslenme ve yaşam biçiminden dolayı oluşan kirlenmenin; sindirim sisteminden ve kandan temizlenmesi için çalışır. Bu şekilde detoksifikasyon, pancarlarda bulunan yüksek antioksidan değerleri ile doğal olarak yavaş yaşlanmaya yardımcı olmak için etkili bir yoldur.

 

Pancar, pH düzeylerini dengelemek ve vücudu alkalize etmek için mükemmel bir besin öğesidir. pH ölçeği alkaliniteye karşı asitliği belirlemek için kullanılır; 7.1-14 alkalin, 7 nötr olur. Çoğu hastalık asidik bir ortamda yaşar, bu nedenle vücudunuzun hedefi hafif alkalin kalmaktır. Meyve ve sebzeler gibi pek çok gıda bunu başarmak için yardım eder.

 

Düşük kaliteli, işlenmiş asit oluşturan gıdaların tüketiminin sınırlandırılması ve pancar ve diğer kök sebzeler gibi daha alkalin oluşturan gıdalar tüketilmesi vücudunuzu, yaşlandıkça insanlarda daha sık meydana gelen hastalıklardan koruyabilir. Bunun nedeni, iltihaplanmayı azaltma yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Pancar aynı zamanda sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve kilo vermeyi destekleyen, mükemmel bir lif kaynağıdır.

 

Dayanıklılığı Artırıyor ve Kas İnşasına Destek Oluyor

Pancar doğal olarak nitratlar içerir; geçmişte, bunları şarküteri etleri, pastırma veya diğer düşük kaliteli paketlenmiş etler gibi ürünlerin bir parçası olarak tüketirken duymuş olsanız da, pancar gibi bütün gıdalardaki nitrat türleri aslında enerji ve performansı artırmak için çok faydalıdır.

 

Pancar, vücutta kolaylıkla iyileşme ve artan fiziksel performans için kullanılan nitrat türlerini sağlamak için çalışır. Bazı çalışmalar, pancarda bulunan nitratların takviye edilmesinin sporcuların yarış saatlerinde birkaç dakika daha kazanmasına ve egzersizde daha az bedensel stres yaşamasına izin verdiğini göstermiştir.