Ödemden Bir Ayda Kurtulun

Ödemden Bir Ayda Kurtulun

Bazen fazladan birkaç kilo aldığınızı düşünebilirsiniz, ancak gerçekte olan şey ödem birikimidir. Bunun nedeni çok fazla tuz tüketmeniz, böbreklerinizi çok zorlamanız, yaşadığınız hormonal dengesizlikler ya da vücudunuzdaki sıvıları normal yollardan atamamanız olabilir. 

Bu makalemizde, vücudunuzdaki size ağırlık ve şişkinlik hissi veren tüm fazla sıvılardan kurtulmanıza yardım edecek basit ve doğal bir program göstereceğiz. Diyetinizde kullanacağınız basit ipuçlarını takip ederek ve ilave doğal gıdalar yardımıyla sadece bir ayda ödem birikiminden nasıl kurtulacağınızı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Soğan çorbası

Eski çağlardan beri idrar ve iltihap söktürücü amaçla kullanılan ve iltihaplı böbreklerin iyileşmesini sağlayan tıbbi bir yiyecek olan soğan, bu ay faydasını en fazla göreceğiniz yiyecek olacak. Vücut üzerinde öylesine yumuşak bir etkisi vardır ki hiçbir yan etki oluşturmaz.

Her gün bir kase soğan çorbası tüketeceksiniz. Eğer büyük bir tencerede hazırlarsanız her gün yeniden pişirmek zorunda kalmazsınız.

Sağlıklı gıda ürünleri satan mağazalarda ve süpermarketlerde bulabileceğiniz deniz suyunu ekleyerek de çorbanızın lezzetini arttırabilir ve üstelik daha faydalı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Deniz suyu hem negatif sodyum içermez, hem de vücudunuzdaki aşırı ödemden kurtulmanız yardımcı olur. Bu nedenle hazırladığınız birçok tarifte standart sofra tuzu yerine deniz suyu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Malzemeler:

 • 1 litre su
 • 3 büyük soğan
 • 1 bardak deniz suyu

Soğanları dilimleyin ve en az yarım saat suda kaynatın. Daha sonra suyunu süzün. Eğer isterseniz limon suyu ekleyerek çorbanızı biraz daha tatlandırabilirsiniz.

Nasıl içmelisiniz?

Bu çorba öğünlerinizden ayrı olarak gün boyunca tüketilmelidir. En uygunu yemeklerden yarım saat önce içmektir.

Suyunu süzerek ayırdığınız soğanları daha sonra sebze kreması ve sosu hazırlamak için kullanabilirsiniz.

soğan çorbası 2

Günde bir greyfurt

Greyfurt hem böbreklere hem de karaciğere faydası olan arındırıcı özelliğe sahip bir turunçgildir. Bu nedenle 30 günlük program boyunca her gün bir greyfurt yemenizi tavsiye ediyoruz.

Sabah kahvaltıdan önce aç olduğunuz dönem veya akşamları yemekten sonra yatağa gitmeden önce greyfurt yemek için en uygun zamanlardır.

Eğer tadı çok sert gelirse biraz tarçın ve bal ekleyebilirsiniz.

greyfurt 3

Doğal ek gıdalar

Bu tedavinin idrar söktürücü etkilerini arttıracak şifalı iki bitki vardır: Yeşil çay ve kırk kilit otu.

Yeşil çay: Vücudunuzdaki aşırı yağlardan kurtulmanıza da yardımcı olan bu çay, canlandırıcı etkiye sahiptir ve kansere karşı savaşta etkili bir silahtır.

Kırk kilit otu: İdrar söktürücü özelliğinin haricinde, böbrek iltihaplarının azaltılmasına yardımcı olur, içerdiği silis sayesinde ise saç, cilt ve tırnak sağlığına katkıda bulunur.

Her iki bitki de çay şeklinde tüketilebilir, ancak soğan çorbasının yanında ekstra sıvı tüketmek istemiyorsanız kapsül veya tablet formunda ek gıda olarak alabilirsiniz.

Uzun süreli idrar söktürücü etki elde etmek için 30 günlük sürede iki bitkiden herhangi birini seçebilirsiniz.

Ödem birikimini olumsuz etkileyen yiyecekler

Bahsettiğimiz basit ipuçlarını takip etmenin yanında, böbreklerinize zarar verip daha fazla ödem birikimine neden olacak gıdalardan da uzak durmanız gerekir. İşte ödem birikimine neden olan gıdalar:

 • Tuz: Yemeklerinizde az miktarda deniz tuzu kullanabilirsiniz, ancak sofra tuzundan uzak durmanız gerekir.
 • Hazır veya kızartılmış gıdalar
 • Konserve gıdalar
 • Kahve
 • Soda
tuz 4

Böbreklerinizi sıcak tutun

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ödeme karşı savaşta vücudunuzdaki en önemli organ böbreklerinizdir. Böbrek sağlığınız enerji seviyenizle doğrudan bağlantılı olduğu için çok soğuk havalarda böbreklerinizin etkilendiğini fark edersiniz ve en yaygın belirti de sırtınızın alt bölgesinde oluşan ağrıdır.

Bu ağrıyı hissetseniz de hissetmeseniz de, sırtınızın alt ve biraz da orta bölgesine doğru her akşam sıcak uygulamak faydalı bir alışkanlık olabilir. Yatmadan önce 15 – 20 dakika boyunca sıcak su dolu bir şişe ya da su torbası kullanabilirsiniz.

İdrar söktürücü ilaçları kullanırken dikkatli olun

Bu doğal tedaviyi, aşırı hassasiyet ve gerginlik gibi yan etkiler oluşturabilen idrar söktürücü ilaçlara başvurmadan önce denemenizi öneriyoruz. Eğer doktor tavsiyesiyle ilaç tedavisine başlarsanız ortaya çıkabilecek yan etkileri azaltmak için aşağıda sayacağımız potasyumca zengin gıdaları tüketmek iyi bir fikirdir:

 • Domates
 • Sebze çorbaları
 • Muz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz