Migren: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Migren: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Migren muzdarip olanlar için, onların sadece normal baş ağrısı olmadığını biliyor olmalısınız. Son derece acı verici, tekrarlayan ve genellikle bulantı, kusma ve ışığa ve sese duyarlılık eşlik eder. Genellikle ergenlik çağında başlarlar ve yaşlıları, yani 30-40 yaşları arasındakileri etkiler. Ancak, şimdi genç gençler arasında da yaygındır. Hormonal dengesizlikler nedeniyle kadınlarda daha sık görülür.

Migren Aura:

Migren havası, migrenden hemen önce olandır. Ayrıca migren atağı sırasında da olabilir. Aynı zamanda onunla ilişkili baş ağrısı olmadan da ortaya çıkabilir. Migren havası genellikle görseldir ancak zaman zaman duyusal, motor veya sözel rahatsızlıklar da olabilir. En yaygın migren aura görsel auradır.

Tipik bir migren havası yaklaşık 5-60 dakika sürer.

Migren Nedenleri:

Migrenin kesin nedeni bir gizemdir. Araştırmacılar ve bilim adamları olası nedenleri belirlemeye çalıştılar, ancak iyi tanımlanmış bir açıklama bulamadılar. Fakat genellikle bir migreni tetikleyen şeyin ne olduğunu bilirler. Buradaki tetikleyicilerin en yaygın nedenleri hakkında tartışacağız.

  • Günlük Ürünler 

Yoğurt ve kefir gibi kültürlü süt ürünlerinde migreni tetiklediği bilinen bazı maddeler bulunur. Migrenciler genellikle fermente edilmiş yiyecek tüketimini sınırlar, çünkü tükettikten sonra olumsuz bir reaksiyona girerler.

  • Öğün atlamak

Öğün atlamak çoğu zaman migreni tetikler, çünkü kan şekeri seviyesini düşürme eğilimindedirler. Bu yüzden acil yiyecekleri yanınızda bulundurmanız her zaman tavsiye edilir.

  • Hormonal Değişiklikler

Hormonal değişiklikler, kadınlarda migrenin tetiklenmesinin nedenidir. Sık sık migren dönemleri boyunca ve ayrıca hamilelik veya menopoz sırasında görülür. Bunun nedeni östrojen seviyelerinin bu zamanlarda değişmesidir.

  • Uyku Döngüsündeki Değişiklikler

Uyuma alışkanlıkları da migreni tetikler. Yeterince uyuyamıyorsanız, bunun olası bir nedeni olabilir. Amerikan Migren Vakfı’na göre, migrencilerin (migren muzdarip insanlar) uyku problemleri yaşama olasılıkları 2-8 kat daha fazladır. Ayrıca, “çok daha az uyku” sadece “çok fazla uyku” olarak bir migren neden olabilir. Bu yüzden en az 7-8 saat uyumaya odaklanın.

  • Hava değişiklikleri

Migren baş ağrısından muzdarip olanlar hava değişikliklerine karşı daha duyarlı olma eğilimindedir. Hava durumu değişiklikleri, bir migreni tetikleyen serotonin de dahil olmak üzere beyin kimyasallarında belirli dengesizliklere neden olmaktadır. Bununla ilgili en kötü şey, migrenlere neden olan diğer alışkanlıkları değiştirebilmenizdir, ancak havayı değiştiremezsiniz!

Migren tedavisinde kullanılan birçok ilaç vardır, ancak çoğu insan tıbbi tedaviye alternatif olarak doğal tedaviyi kullanmayı tercih eder. İşte burada migreni iyileştirmenin doğal çareleri hakkında tartışacağız.

Migren Tedavisi:

1. Buz Paketini Uygula

Acıdan biraz rahatlamak için buz torbasını kullanabilirsiniz. Buz küplerini bir beze veya havluya sarın ve alnınıza, boynunuza veya kafa derinize koyun. 15 dakika bekletin ve sonra bezi çıkarın.

Bu amaçla çevrimiçi olarak buz torbası da satın alabilirsiniz.

2. Karanlık, Sessiz Oda Bulun

Yüksek ses ve parlak ışık migreni tetikler. Kendiniz için karanlık, sessiz bir oda bulun ve dinlendirici bir müzik açın. Daha iyi hissedeceksin.

3. Magnezyum yönünden zengin gıdalar yiyin

Bunun nedeni, migrenin, düzenli beslenmede magnezyumdaki eksiklik ile bağlantılı olmasıdır. Bu nedenle, doktorlar tarafından düzenli olarak magnezyum bakımından zengin besinler tüketmeniz önerilir. Onları koyu yeşil sebzelerde, avokado, muz ve ahududu gibi fındık ve meyvelerde bulacaksınız.

4. B2 Vitamini tüketin 

B2 Vitamini veya riboflavin, migren baş ağrısını önlemenize yardımcı olur. Beslenmenize süt, balık, mantar, yumurta, badem vb. Gibi B2 vitaminleri içeren yiyecekler ekleyebilirsiniz. Bunları hap olarak da alabilirsiniz. Ancak ilaç almaya gitmeden önce mutlaka bir doktora danışın.

5. Buhar solumak

Buharın solunması ağrılı tetikleyicilerden biraz rahatlama sağlayabilir. Bir buharlaştırıcıya biraz su dökün, başınızı çevreleyen alanı bir havluyla örtün ve buharda 10-15 dakika boyunca nefes alın.

Bir buharlaştırıcıyı yakındaki bir tıbbi mağazada bulabilir veya çevrimiçi sipariş verebilirsiniz.

6. Esrar


Ot Esrar Esrar Tıbbi İlaç İlaçları

Bazı insanlar esrarı migren tedavisi için kullanırlar. Esrar, bazı ülkelerde yasadışı olarak kabul edilmesine rağmen, tıbbi ve eğlence amaçlı geniş çapta kullanılmaktadır. Ancak, aynı zamanda akut ataklar için bir tedavi olarak düşünülmektedir. Doktora danıştığınızdan emin olun çünkü faydalarını kanıtlayan sınırlı sayıda araştırma vardır.

7. Nane Yağı’nı deneyin

Nane yağı kan akışını kontrol etmeye ve sinüsleri uygun oksijen akışı için açmaya yardımcı olur. Nane yağını çayda, tütsü çubuğunda veya bazı şekerlerde bulabilirsiniz. Masaj yağınıza ekleyebilir veya tapınaklarınıza masaj yapmak için kullanabilirsiniz ya da buharla içine çekebilirsiniz. Her iki şekilde de çalışıyor.

Not :

Burada listelenen çözümlerden bazıları hamile veya emziren kadınlar için iyi olmayabilir. Bazı yan etkileri olabilir. Migren daha uzun süre devam ederse, iyi bir doktora danışın ve uygun ilaçları alın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz