Mantar , Maya Enfeksiyonu Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri !

Mantar , Maya Enfeksiyonu Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri !

Mantar ve maya enfeksiyonu genellikle Candida albicans olarak bilinen mikroskopik mantarların toplanmasından kaynaklı bir rahatsızlıktır. Mantar ve maya, özellikle nemli ortamda, ağız ,boğaz, genital bölge, koltukaltı,kasıklar, ağız ve bağırsaklarda, ayak parmakları arasındaki bölge, terli deri kıvrımlarında, bebeklerde, kan dolaşımı vb. gibi yerlerde oluşur. Bayanlar mantar ve mayadan büyük oranda etkilenirler. Özellikle vajina, tırnak yatakları veya göğüs çevresinde çok sık bu rahatsızlığı yaşarlar. Fakat bazı durumlarda erkeklerde mantar ve mayadan etkilenir.

Maya Enfeksiyonunun Nedenleri ve Belirtileri ise :

Mantar ve mayalar vücudunuzda büyümeye başladığında, aşırı kaşıntıya neden olur. Mayalar, maya enfeksiyonuna neden olabilecek çeşitli nedenlerle vücutta gelişir. Gebelikte, stres sırasında, oral kontraseptiflerin aşırı kullanımı, şeker hastalığı, doğum kontrol hapları, antibiyotik kullanımı ve steroidler gibi ilaçlar bu rahatsızlığa sebep olabilir. Eğer bir bayansanız, östrojen seviyeleri azaldığında ve menopoz sonrası maya enfeksiyonuna yakalanabilirsiniz.
Maya ve mantar enfeksiyonu semptomları ise :

Aşırı kaşınma ve vajinal alanda yanma
Vajinal bölge çevresinde ağrı ve kızarıklık
Beyaz kokusuz vajinal akıntı görülecektir, bu süzme peynir gibi görünebilir .
Cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık
Dilde ve ağız içinde beyaz leke oluşumu
Ağız bölgesinde kızarıklık veya ağrı
Ağrılı boğaz ve yutkunma zorlaşabilir
Penis ucunda yanma veya kaşınma hissi
İdrar yaparken yanma hissi çekebilirsiniz
Çoğunlukla deri kıvrımlarının çevresinde veya bebek bezi alanında kırmızı lekeler gözlemleyebilirsiniz.

Mantar ve Maya Enfeksiyonu için Doğal Ev ilaçları ise :

1. Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı (erkek veya kadın) farketmez maya enfeksiyonu tedavisinde kullanılır. Hindistan cevizi yağında mevcut olan mantar önleyici özellikleri, maya enfeksiyonundan sorumlu mikroskopik mantarların öldürülmesine yardımcı olur. Mantar enfeksiyonunu tamamen iyileştirmek için, günde üç kez ısıtılmış yağı harici olarak enfekte alanlara uygulayın. Öte yandan, Hindistan cevizi yağı ve tarçın yağı karışımı, maya enfeksiyonunun büyümesini kontrol etmek ve önlemek için etkilenen deri alanına uygulanabilir.

2. Kızılcık

KIzılcıkta mantar enfeksiyonundan sorumlu mantarlara karşı savaşmanıza yardımcı olan, mantar önleyici ve antibakteriyel özellikler bulunur. Bu meyve idrar yolu enfeksiyonu veya herhangi bir mesane enfeksiyonu tedavisinde kullanılabilir.

* Maya enfeksiyonunu tedavi etmek için, şekersiz kızılcık suyu tüketmeniz önerilir. Her gün birkaç kez içtiğinizde iyileşme sürecinin hızlanması sağlanacak ve kısa bir süre içerisinde etkili sonuçlar fark edebileceksiniz. Eğer kızılcık suyu içemiyorsanız, kızılcık tabletlerini günde en az iki kez almayı deneyebilirsiniz.

3. Sarımsak

Sarımsak, birçok sağlık rahatsızlığının yanı sıra maya enfeksiyonunu tedavi etmenize yardımcı olan başka bir bitkidir. Sarımsak, çeşitli maya enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilen doğal antibiyotik, anti-bakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir.

* Birkaç sarımsak tanesini ezin ve enfekte olan cilt alanına doğrudan uygulayın. Bu durumda, taze sarımsak yoksa, birkaç damla hindistancevizi yağı ve E vitamini yağı ile birlikte sarımsak yağını seyreltmeyi deneyebilir ve bu sulanmış sarımsak yağını etkilenen cilt alanına uygulayabilirsiniz. Aksi takdirde, maya enfeksiyonunu tedavi etmek için bazı sarmısak tabletleri günlük ek olarak alabilirsiniz. Her gün birkaç tane taze sarımsağı çiğneyerek tüketebilirsiniz. Bu kür sadece maya enfeksiyonunda size yardımcı olur, aynı zamanda kötü kokuyu durdurur.

4. Yoğurt

Yoğurt, maya enfeksiyonunu iyileştirmede yardımcı olan ortak bir bileşendir. Vücudunuzdaki bulaşıcı mantar ve maya enfeksiyonunu önlemek için yoğurtta ‘Lactobacillus acidophilus’ adı verilen bir bakteri bulunur.

* Mantar ve mayadan ekilenen bölgeye dışarıdan yoğurt uygulayın ve bir saat bekletin. Bunu yapmak kaşıntıdan kurtulmanıza yardımcı olur. Vajinal mantar enfeksiyonu olması durumunda, yoğurtta bir tampon batırın ve vajinaya koyun ve yaklaşık iki saat bekletin, bunu günde iki kez tekrarlayın. Yoğurt veya şekersiz yoğurt hergün tüketmelisiniz.

5. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, maya enfeksiyonu için en güçlü ve verimli ev ilaçlarından biridir, tedavide yardımcı olan birçok antifungal özellik içerir.

* Bir çay kaşığı zeytin yağı veya su veya badem yağıyla (tatlı) karıştırılmış çay ağacı yağı (organik) tüketin. Şimdi bu çay ağacı yağı karışımını günde birkaç defa enfekte cilt bölgesi üzerine sürün. Vajinal bölgede maya enfeksiyonu geçiriyorsanız, bir tampon alıp birkaç damla organik çay ağacı yağı koyun ve 2-3 saat boyunca vajinanızda bekletin. Bu prosedürü günde yaklaşık 2 defa tekrarlamak, enfeksiyon belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Çay ağacı yağı özellikleri çocuğa zarar verebileceğinden hamile kadınların bu tedaviyi uygulaması sakıncalıdır.

6. Elma Sirke

Sirke de her türlü maya enfeksiyonunun tedavisinde kullanılabilir. Maya enfeksiyonunu kolayca kontrol edebilen ve enfeksiyon için sorumlu olan mantarlardan kurtulabilen bazı farklı bileşenleri içerdiği için, elma sirkesi ve beyaz sirke, tedavi için kullanılabilir.

* Banyo küvetine sıcak su doldurun ve sirke ekleyerek sıcak bir banyo hazırlayın. Şimdi bu suda yaklaşık bir saat vücudunuzu dinlendirin. Ciltte tahriş ve kaşıntı azaltacaktır. Alternatif olarak, sade bir su ile beyaz sirke veya elma sirkesi seyreltebilir ve daha sonra etkilenen cilt alanına harici olarak uygulayabilirsiniz. Yarım saat bırakın ve sonra su ile durulayın.

7. Kekik Yağı

Maya ve mantar enfeksiyonuna karşı etkili bir çözüm yolu keklik yağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yardımcı olan anti mantar ve anti maya bileşenlerini içerir. Kekik yağı, maya enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilir.

* İlk olarak, enfekte cilt bölgesine kekik yağı uygulayın . Cildinizi tahriş edebileceğinden doğrudan kekik yağını cildinize uygulamayın, enfekte bölgeye uygulamadan önce kekik yağına zeytinyağı ekleyip seyreltin. Aksi takdirde günde iki kez 1-2 kere kekik yağı uygulayabilirsiniz. Birkaç hafta boyunca bu tedaviyi izleyerek maya enfeksiyonundan tamamen kurtulabilirsiniz.

8. Zeytin Yaprağı

Maya enfeksiyonunun tedavisinde etkili bir başka evde çare olan zeytin yaprağı özütüdür. Anti-fungal, anti-viral, anti-oksidanlar ve anti-inflamatuar gibi çeşitli özellikleri vardır. Aynı zamanda vücudunuzdaki iyi bakterilerin içeriğini çıkarabilir ve eski haline getirebilirsiniz. Zeytin yaprağı ekstraktı yapmak için biraz taze zeytin yaprağına ihtiyacınız olacak, bunları ince kıyılmış ve tercihen kapaklı camdan yapılmış bir kavanoza koyun. Bundan sonra yaprakları üzerine biraz zeytinyağı ekleyin , tamamen batırıncaya kadar. Kapağı sıkıca kapatın ve yaklaşık 4 hafta karanlık bir yerde saklayın. Şimdi sıvıyı süzün ve bu zeytin yaprağı solüsyonunu doğrudan enfekte cilt bölgesi üzerine uygulayın. Daha iyi sonuç almak için bu işlemi günde 3 defa tekrarlayın.

9. Aynısafa

Aynısafa, anti-inflamatuar ve etkili anti-fungal özellikleri içeren bir bitkidir. Bu maya enfeksiyonun kontrolünde ve tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Maya enfeksiyonunu iyileştirmek için, günde 2 – 3 kez aynısafa yağını enfekte cilt bölgelerine hafifçe uygulayın. Başka etkili bir çare ise demleyerek yapılan çayı içmektir. Hamile iseniz bu yöntemden kaçının.
Bu ayurvedik ilaçlar tamamen doğaldır ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Yukarıdaki çözümlerin eksiksiz olarak izlenmesi, birkaç hafta içinde maya enfeksiyonundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz