Makatta Kaşıntı: Birkaç Yaşam Tarzı Değişikliği İle Giderilir

Makatta Kaşıntı: Birkaç Yaşam Tarzı Değişikliği İle Giderilir

Makat (anüs) kaşıntısı genellikle makat derisindeki bir problemden kaynaklanır. Genellikle yapacağınız birkaç yaşam tarzı değişikliği ile kolayca geçer.

Makatta Kaşıntı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

1. Makatta kaşıntı sizi utandırsa da, doktorlar tarafından yaygın bir problem olarak görülür. Bu yüzden doktora gitmeyi düşünüyorsanız endişelenmeyin.

2. Çok az temizlik gibi çok fazla temizlik de makat kaşıntısına neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Makat kaşıntısı için Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

Makat Kaşıntısının Nedenleri

1Makatta Kaşıntı Tahriş

Nem ve sürtünme makat çevresindeki ve içindeki hassas deride tahrişe neden olabilir. Bu tahriş de makatta kaşıntı isteği ile sonuçlanır. Nem ve sürtünmeye neden olan iki şey genelde dışkı ve tuvalet kağıdıdır.

Yumuşatıcı içeren sabunlar, kokular ve kumaş boyaları da tahrişe neden olabilir. Fazla kullanımları ise kaşıntıyı iyice azdırır.

2 Basur (Hemoroid)

Hemoroidler şişen makat ve kalın bağırsak kılcal damarlarıdır. Bağırsak hareketleri esnasında ıkınmak basura sebep olabilir. Kaşıntılı bir makat basur belirtisi olabilir.

3 Sindirim Sorunları

İshal nöbetleri de kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. Buna sebep olan faktörlerden biri dışkının makat çevresini kirletmesi veya kazara oluşan dışkı sızmasıdır.

4 Enfeksiyonlar

Makat kaşıntısı cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun sonucu olabilir. Çocuklarda kıl kurdu hastalığına sahip olan parazitler, aynı evde yaşayan çocuk ve erişkinlerde kalıcı makat deliğinde kaşıntıya sebep olabilir.

5 Deri Hastalığı

Kontakt dermatit ve sedef hastalığı gibi deri hastalıkları da makat kaşıntısına neden olabilir.

Makat kanseri: Nadiren makat içi ve civarındaki iyi – kötü huylu tümörler de kaşıntıya neden olur.

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntılı makatın altında yatan neden tedaviyi belirleyecektir. Enfeksiyon tedavisi, diyet programında değişiklik, kişisel bakım önlemleri ve hatta cerrahi müdahaleler altta yatan sorunu gidermek için gerekli olabilir.

1 Kaşıntı Giderici Kremler

Reçetesiz Merhemler veya Kremli Hidrokortizon: Etkilenen bölgeye az miktarda sürülünce kaşıntıyı minimize edebilir. Örnek kremler:

 • Hipokort
 • Locoid
 • Stilex

Çinko Oksit İçeren Koruyucu Merhemler: Etkilenen bölgeye uygulandığında rahatlatabilir. Örnek kremler:

 • Desitin
 • Oksizinc

2 Makatta Kaşıntı İlacı

Antihistamin (Alerji İlaçları): Belirtileriniz gece artış gösteriyorsa, doktorunuz lokal tedaviler işe yarayana kadar size antihistamin verebilir.


Anti Parazit Uygulamaları: Kıl kurdu enfeksiyonları çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Enfeksiyonu gidermek için tek doz yeterli olacaktır ama genelde iki hafta sonra ikinci doz da verilir.

3 Kişisel Bakım

Aşağıdaki öneriler makat kaşıntısına iyi gelir:

 • Kaşınan bölgeye vazelin sürün.
 • Yumuşak bir lifle o bölgeyi temizleyin ve yıkayın.
 • Tuvalet ve banyodan sonra makat bölgenizi kurulayın.
 • Makatınızı kaşımaktan kaçının.
 • Parfüm ve boya içeren banyo ürünleri alerjik reaksiyona ve deride tahrişe sebep olabilir. Kullanmayın.
 • Beyazlatıcı madde veya kuru boya içeren tuvalet kâğıdı kullanmayın.
 • Bol, esnek ve nefes alan pamuk iç çamaşırı giyin.
 • Makat derinizde dışkı parçası kalmaması için nemli bezle veya nemli tuvalet kâğıdı ile makatınızı silin.

4 Makatta Kaşıntı Bitkisel Tedavi

Makatta kaşıntı için şu doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Elma Sirkesi: Asitlik oranının yüksekliği makat kaşıntısının temel sebebidir. Her gün 250 gram su ile seyreltilmiş 2 yemek kaşığı sirke suyu içmek vücudun asit dengesini sağlar ve makat kaşıntısını giderebilir.

Hindistan Cevizi Yağı: Bu yağ kaşıntılı makat için en iyi doğal tedavi yöntemi olarak görülür. Antibakteriyel, antimikrobik ve mantar düşmanı içeriği ile Hindistan cevizi yağı hem enfeksiyonu giderir hem de iyileşme sürecini hızlandırır. Anında rahatlamak ve yanma hissini yatıştırmak için makat bölgesine Hindistan cevizi yağı sürün.

Çay Çiçeği Yağı: Doğal içeriği ile kaşıntı sebebi olan enfeksiyonu gidermek için harika bir üründür. Yangıyı (inflamasyonu) da azaltacaktır.

Sarımsak: Bağırsak enfeksiyonunu içeriden elimine ederek kaşıntıyı ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda tüm vücutta oluşan yangıyı da dindirir.

Aloe Vera: Bu bitki rahatlatıcı ve teskin edicidir. Bu özelliği sayesinde kaşıntıyı giderir. Taze bir Aloe Vera yaprağını ortadan ikiye ayırın. İçindeki jeli beş dakika boyunca kaşınan bölgeye uygulayın. Kaşıntının kaybolması için her birkaç saatte bir bu işlemi tekrarlayın.

Pisilyum Bitkisi Kabuğu: Bağırsakları temizler ve dışkıda makat kaşıntısına neden olabilecek bakterileri öldürür. Ilık süte karıştırılan bir yemek kaşığı pisilyum kabuğu kabızlığı giderir. İshal içinse pisilyum kabuğunu lor ile karıştırarak yiyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz