Liposuction (liposakşın) Yağ aldırma

Liposuction (liposakşın) Yağ aldırma

Liposuction,bir vakum makinesine bağlı boru aracılığıyla yağın vücuttan çekilerek alınmasına dayalı bir işlemdir. Liposuction için en iyi adaylar normal kiloda olan fakat belirli bölgelerinde diyet ve egzersizlere sonuç vermeyen ve vücutla orantılı olmayan ‘fazlalıkları’ olan kişilerdir. Liposuction en çok işlemden sonra kendini toplayabilecek vücuda sahip olan 50 yaş altı kişilerde etkili olmaktadır.

Fazlalığın üstünü kaplayan deri eğer hamilelik veya yaş yüzünden gerginliğini yitirmişse tek başına liposuction deri sarkmasına neden olabilir. Selülitli bir bölge işlem sonucu daha kötü görünebilir. Böyle bir durumda liposuctionın fazla derinin alınmasını sağlayan bir ameliyatla yapılması gereklidir.Diyet ve spor ile kilo verildiğinde diyabet,hipertansiyon riski azalır.Ama liposuction ile elde edilen kilo kaybı bu riskleri azaltmaz.

Liposuction için en uygun alanlar karın,uyluk,kalça,dizler ve üst kollardır.

Liposuction (liposakşın) Yağ aldırma

1 ila 3 saat arasında süren bu işlem genellikle lokal bir anestezi kullanılarak ayakta tedavi şeklinde gerçekleşir.Tedavi edilen alan genişse genel anestezi de kullanılabilir.Cerrah önce tedavi edilecek bölgenin ana hatlarını deride belirler.Küçük bir kesi yapılır ve dar içi boş bir tüp sokulur ve ileri geri hareket ettirilir.Bu hareket bu aletle emilerek bir şişeye boşaltılacak yağ hücrelerini yerinden oynatır.

Cerrah yağ alınan bölgenin düzgün durmasını sağlayacak kadar yağ alana kadar bu işlemi tekrarlar.İşlem bitince kesikler dikilir ve sarılır.Uygulama esnasında yağ ile birlikte sıvı kaybı da olduğu için damar yoluyla sıvı verilir ve gerekirse kan nakli yapılabilir.

Liposuction

Liposuction da kullanılan aletler ve yöntemler sürekli değişip gelişmektedir.En yeni ve en güvenilir yöntem düşük dozda bir lokal anestezik ve epinefrin ile karıştırılmış olan büyük miktarda tuzlu su(saline) tedavi edilecek bölgeye işlem öncesi enjekte edilir. Bu , işlem sırasında yaşanan kan ve sıvı kaybını ve de ameliyattan sonra görülen renk değişimini büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda, tek seferde daha fazla yağın emilimini sağlar. Yine de liposuction ciddi kalp,akciğer,böbrek ya da kan dolaşımı hastalıkları olanlara tavsiye edilmeyebilir.

 

İyileşme Süreci

Anestezinin etkisi geçtiğinde ağrı kesicilerle hafifletebilinecek derecede bir ağrı hissedebilirsiniz.İyileşme dönemi haftalar alabilir.Belinizin altındaki bölümden işlem yaptırdıysanız şişmeyi ve morarmayı en aza indirmek için 2 ila 3 hafta çok sıkı bir korseyi andıran destek kullanmanız gerekir. Morartı genellikle  1 ya da 2 haftaya geçer fakat şişlik 6 aya kadar devam edebilir. İşlemden sonra bir kaç hafta yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Ciddi komplikasyonlar nadir yaşanır ama aşırı kan,sıvı kaybına bağlı ya da akciğere sıçrayan kan pıhtılarından dolayı ölümler de yaşanmıştır. Bu ölümlerin asıl nedeni deneyimsiz cerrahlar ve aşırı yağ çekilmesidir. Genel olarak bu işlem deneyimli cerrahlar tarafından yeterli miktarda yağ alındığında güvenlidir.

Uygulanan kişiler arasında yapılan araştırmalara göre sıvı birikimi,deri sarkması,asimetrik deri görünümü,pürüzlü deri görünümü gibi küçük komplikasyonlar , vakaların %20 kadarında oluşmaktadır.Simetrik görünüm garanti edilememekle birlikte işlemden sonra oluşan belirgin asimetri , tekrar yağ emme ve enjeksiyonla iyileştirilebilir.Elde edilen sonuç mükemmelden daha kötü de olsa yaptıran kişilerin çoğu bu işlemden memnun kalmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz