Larenjit Nedir Neden Olur Tedavisi

  • HASTALIKLAR
  • Larenjit Nedir Neden Olur Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 783 kez görüntülendi

Larenjit Nedir Neden Olur Tedavisi

Özellikle kış aylarında ve genellikle beslenme alışkanlıkları neticesinde oluşan bir boğaz rahatsızlığı olan larenjit birçok benzerliği sebebiyle grip ile oldukça karıştırılan bir rahatsızlıktır. Bu yazımız sizlere larenjit hakkında gerekli bilgileri kısa kısa verecektir.

Larenjit, gırtlak iltihaplanması hastalığı olarak bilinmektedir. Genellikle tahriş ve enfeksiyon sonucu meydana gelen bu hastalık belirgin bir şekilde kendini gösterir. Ses kısılmasına ya da ses kaybına sebebiyet verir. Normal konuşma, akciğerden ses tellerinde yukarı hava gönde­rildiği zaman oluşur.

Ses tellerinin titreşimi sağlanır ve bu sayede ses oluşur. Bu sesi, ses tellerinize koyduğunuz gerilimle kontrol edebilir ve diliniz, ağzınız, dudaklarınızla şekillendirebilirsiniz. Larenjit, ses tellerini kaplayan duvarın ya da çeperin iltihaplanması sonucu meydana gelir; Gırtlağın tahriş olması nezleden, mide asidinin geri gelmesinden, bronşitten, gripten ve akciğer iltihabından kaynaklanır. Diğer belirgin sebepler ise; Bağırmak, yüksek sesle konuşmak, kirli hava’nın nüfuz edilmesi ya da kimyasal solumaktır.

Larenjit genellikle 1 ila 3 hafta arasında kendi kendini tedavi etmektedir fakat hastalık süresince ses tellerini daha fazla zorlar ve alkol, sigara gibi zararlı içecekler tüketirseniz bu süre daha da uzayabilir.

Larenjit Belirtileri: Ses kısılması en öne çıkan belirtileri arasındadır. Bazı durumlarda ses tamamen yitirilebilir. Boğazda kuruluk hissi hastalık öncesinde sıkça rastlanan sorunlardan ve belirtilerden bir tanesidir. Bazı durumlarda yanma da hissedilebilir. Hasta boğazında sürekli bir cisim varmış gibi bir hisse kapılır, ve sürekli olarak boğazındaki gıcık rahatsızlık verir. Aşırı ve kuru öksürük önemli belirtiler arasında yer alır. Hastalık kendini göstermeye başlayınca da balgamlı öksürük meydana gelir.

Larenjit Tedavisi: Larenjit hastalığına bakterinin mi, virüsün mü neden olduğunu anlamak için laboratuvar muayenesi şarttır. Bakteriden olduğu teşhisi konulduğu takdirde antibiyotik tedavisi uygulanır. İlk tabletlerden sonra hastalığın belirtileri kaybolmaya başlar. Virüs veya yakıcı yabancı maddelerin solunmasından meydana gelen Larenjit’te sesinizi dinlendirmeniz ve yazının başında da belirttiğim gibi buhar solumanız önerilir.

Ilık ve rahatlatıcı sulu maddeler bu tür Larenjit için en önemli tedavi yöntemidir. Larenjit türleri farklı farklıdır fakat ortak tedavi yöntemi belirli başlı maddeleri içerir.

– Buhar solunmalıdır
– Sigara ve alkol bırakılmalıdır
– İlaç tedavisi uygulanmalıdır
– Ses dinlendirilmelidir

Bu yazı larenjit nedir larenjit neden olur nasıl geçer larenjite ne iyi gelir bitkisel tedavisi iyi gelen bitkiler nelerdir larenjit belirtileri nedenleri sebepleri tedavisi nasıldır larenjit nedir konusunda yazılmıştır.

larenjit tedavisi, laranjit tedavisi, larenjit belirtileri ve tedavisi, larenjitin nedenleri, larenjit neden olur, larenjit nedir neden olur, LARANJİT NEDEN OLUR, laranjit nedir kısa, kronik larenjit tedavisi olurmu, larenjit

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.