Kas Romatizması Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Kas Romatizması Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Bu akşam kaslarımda oluşan bir ağrıdan sonra biraz araştırma yaptım. Bu esnada bir konu dikkatimi çekti. Sitemizde bahsetmediğimi farkettikten sonra hemen küçük bir araştırma ile sizi aydınlatmak istedim.

Bu rahatsızlığın adı kas romatizması. Neden olur, sebepleri ve belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi sorulara sizin için yanıt bulmaya çalıştım. Umarım işinize yarayacaktır.

Kas Romatizması Nedir: Vücudun hassas sayılan 18 noktasından yaklaşık olarak 11′inde kas romatizması görülebilmekte. Bu bölgede bulunan kaslar ve fibroz dokular iltihap sonucu kas romatizması ile karşı karşıya kalabilir. Kas romatizması genellikle boyun, göğsün üst kısmı, sırtın üst bölgesi, diz ve dirsekler, bel bölgesi, kalça ve baldır bölgelerinde oluşur. Kas romatizması nedeniyle oluşan ağrılar farklı şekillerde tanımlanabilir. Bıçak gibi keskin ağrılar, zonklama, uyuşma ve yanma hissi kas romatizması belirtisi olabilir.

Kas Romatizması Belirtileri: Kas romatizması (Fibromyalgia: Fibromasküler dokunun iltihabı, lif dokusu iltihabı) belirtileri kişiden kişiye farklılıklar göstermekle birlikte genel belirtileri boyun, göğsün üstü, dirsek, sırt, diz ve bel gibi bölgelerde 3 ay ve uzun sürelerde hassasiyet, ağrı ve bu kaslarda sertleşme olarak görülmekte.

Kas Romatizması Nedenleri: Aşırı yorgunluk, uyuşukluk, düzensiz uyku ve uyku bozuklukları yine belirtiler arasındadır. Bu belirtilerden bağımsız ya da sonucu olarak baş ağrısı, depresyon, sindirim sistemi sorunları yaşanabilmektedir. Sindirim sistemi sorunları kas romatizması şikayeti olan kişilerde sık görülür.

Kas Romatizması Tedavisi
Kas romatizması belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede doktorunuza giderek tedavi sürecini başlatmalısınız. Aşağıdaki listede kas romatizması tedavisi için kullanılan yöntemler yer alıyor. Doktorunuz bu listeden bir yöntemi ya da bir kaç yöntemi bir arada kullanarak tedavinize başlayabilir. Kas romatizması kişilerde farklı sorunlara yol açtığı için tedavi yöntemi de farklılıklar gösterebilir.

– Kasları sıcak tutma
– Sıcak banyo
– Masaj
– Hafif egzersiz programları
– Fizik tedavi
– İlaçlar
– Antidepresan ilaçları
– Uyku ilaçları
– Lokal anestezi
– Lidokain
– Hidrokorizon kremler

Diğer romatizma türlerinde olduğu gibi kas romatizması tedavisinde de genellikle ilaçların yardımı alınır. Bu ilaçlar kas iltihaplarını geçirmeye yöneliktir. Ancak romatizma nedeniyle uykusuzluk ve depresyon sık olarak görüldüğü için bu iki soruna da ilaç tedavisi uygulanabilir. Kas gevşetici ilaçlar da ağrıları hafifletmek için tercih edilebilir. Aşırı ağrılı durumlarda romatizmadan etkilenen kaslara sınırlı uyuşturma yapılarak ağrının hafiflemesi sağlanır.

Bu yazı kas romatizmasına hangi bölüm bakar, kas romatizmasının nedenleri sebepleri tedavisi belirtileri nelerdir, kas romatizmasına iyi gelen yiyecekler, kas romatizmasına iyi gelen şifalı bitkiler egzersizler kaplıcalar, kas romatizması neden oluşur nasıl tedavi edilir, kas romatizması nasıl olur teşhis edilir konusunda yazılmıştır.

kas romatizması neden olur, kas romatizması, kas romatizması belirtileri, kas romatizması nedir, kas romatizması belirtileri ve tedavisi, kas romatizmasının nedenleri, kas romatizması tedavisi, kas romatizması nedenleri, kas romatizması neden oluşur, kas romatizması tedavi edilmezse ne olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz