Kuş Otu

  • DERMATOLOJİ
  • Kuş Otu için yorumlar kapalı
  • 1.733 kez görüntülendi

Kuş Otu

Kuş Otu

Kuş Otu (Stellaria media)

Tanımı : Çalıların arasında, hendeklerde, boş arsalarda, yol kenarlarında ve bahçelerde yetişir. Yaprak saplarının bitki sapına birleştiği yerlerde incecik tüyler vardır. Yapraklar ikizdir ve 1 cm. uzunluğunda, 6 mm. genişliğindedir. Alttaki yapraklar gövdeye bağlıdır, üstteki yapraklar, diğer bitkilerin gölgesinde kalmamak için yukarı doğru uzanan sürgünlerin üstündedir. Çiçekler sapın en üst yaprağının tam ortasında açar, yaprakları beyaz gri karışımı renktedir ve şekil yönünden yıldızı andırır.

Kullanılan parçası : Bitkinin kendisi.

Bu bitki dünyanın her yerinde yetişir ve küçük kuşların beslenmesini sağlar.

Doğadaki değişiklikleri yakından izleyen gözlemcilerden Lord Bacon, bu bitki için şöyle söylemiştir : «Çiçek serbestçe açılırsa, dört saat ya da daha fazla süreyle yağmur yağmayacak demektir; eğer bu durumunu koruyacak olursa, yaz günleri yağmurla rahatsız olmayacaktır; ama bitki yeşil mantosuyle beyaz çiçeğini örtecek olursa, yolcu paltosunu sırtına geçirmeli, çiftçi tarlasını sürmekten vazgeçmelidir.»

Ezmek suretiyle elde edilen bitkinin suyu bir bez ya da süngerle yüze uygulanırsa, yüzün kırmızılığını alır, sivilceleri, kaşıntıyı ve uyuzu geçirir.

Bitkinin içinde bulunan doğal potas tuzları iskorbüt hastalığına çok iyi gelir.

Bu bitkinin özü kanı temizler, tüm deri bozukluklarının giderilmesinde başlıca yardımcıdır.

Kuş otu deriye dokunur dokunmaz derinin acısını giderir ve her tür yarayı tedavi eder. Bunun için, bu bitkiden yapılan bir merhem tüm yaralarda, çıbanlarda, yanıklarda ve iltihaplı durumlarda kullanılır.

Deri tahrişlerinde kuş otu pansumanı ve arkasından sürülen merhem çok yararlı vetedavi edicidir.

Kullanılışı : Kaynamakta olan suya bir çay kaşığı dolusu kurutulmuş kuş otu atılır, yarım saat dinlendirilir. Günde birkaç kez bir çay bardağı yudum yudum içilir. Yatmadan önce de bir çay bardağı içmelidir.

Dıştan kullanışlarda, iki litre suya bir avuç dolusu kurutulmuş kuş otu atılır ve on dakika süreyle kaynatılır. Bu suyla yıkanılır.

Kuş otu merhemini aktarlardan sağlamak mümkündür.

Banyolar için, yaklaşık yarım kilo kuş otu incecik kıyılır, üzerine 3 ilâ 5 litre kaynar su dökülür, yarım saat dinlendirilir, sonra ılık banyo suyuna katılır. Bu banyo her gün tekrarlanmalıdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.