Burnum Seyiriyor, Burun Atmasının Nedenleri Ve Tedavisi Nedir?

Burun seyirmesi, stresten, beyin tümörüne kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen bir durumdur. Burun seyirmesi, burun atması olarak da bilinir. İşte burun seyirmesinin nedenleri ve tedavisi:

Sinir hasarı

Sinir sisteminde görülen çeşitli problemler, burnun seyirmesine neden olabilmektedir. Bu problemler şunlardır; ALS (Miyotropik Lateral Skleroz), MS (Multipl Skleroz), Kas hastalığı, Parkinson hastalığı, Brakiyal pleksus yaralanması (Brakial pleksus yaralanmaları, bir sinir zedelenmesidir. Bu yaralanmaların çoğu doğum sırasında omuz ve boyundaki sıkışmalardan kaynaklanmaktadır), Kas zayıflığı.

Hayati tehlikeye neden olan durumlar

“Burnum neden seyiriyor?” sorusuna verilecek cevaplar içinde, aslında hayatı tehdit eden unsurlar da bulunur. Beyin tümörü, felç, travmatik bir beyin hasarı, geçici iskemik atak (yaklaşan bir inmenin işareti olarak da bilinir), yüz, baş veya boyna alınan darbe gibi ciddi sorunlar da burunda seyirmeye yol açabilir. Bu seyirme, derecesine göre çeşitli şekillerde gerçekleşebilir, yalnız kendiniz hissedip başkaları tarafından fark edilmeyebilir yahut çevrenizdeki kişiler tarafından fark edilebilecek kadar şiddetli olabilir. 

Burun seyirmesinin diğer nedenleri

 1. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 2. Uykusuzluk
 3. Heyecanlanma yahut herhangi bir şeye aşırı duygusal tepki
 4. Kas distrofisi (Kas dokusunun kaybına neden olan kasların zayıflamasına neden olan kalıtsal bir hastalıktır.)
 5. Stres
 6. Beslenmede potasyum eksikliği
 7. Burun içindeki egzersizin yol açtığı kılcal damarlarda yaralanmalar
 8. Böbreklerde yaşanan sorunlar
 9. Tourette sendromu gibi tik bozuklukları
 10. Aşırı yorgunluk hallerinde
 11. Böbrek yetmezliği, böbrek taşları ve böbrek anomalisi gibi böbrek rahatsızlıkları
 12. Nörolojik kaynaklı seğirme nedenleri
 13. Miyotrofik lateral skleroz (ALS)

Burun seyirmesi nasıl geçer?

Burun seyirmesinden muzdaripseniz ilk yapmanız gereken bir nöroloji uzmanına başvurmak olmalıdır. Doktor durumun nedenini tespit ettikten sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Ayrıca burun seyirmesinin geçmesi için size tavsiyelerimiz şunlardır;

Uykunuzu yeterli alın.

Kola, kahve, çay, çikolata gibi besinler kafein deposudurlar. Aşırı miktarda alındıklarında burun seyirmesi yapabileceklerinden bu gıdaların tüketimini sınırlandırın.

Muz, ıspanak, mercimek gibi potasyum açısından zengin gıdalar sofranızdan eksik olmasın.

Stresten, sizi üzen kişilerden uzak durun.

Doktorunuza danışıp 1 bardak suya bir çay kaşığı tuz karıştırıp bu su ile burnunuza su çekip günde kez bu solüsyonu kullanabilirsiniz.

Burun seyirmesi ile ilgili doktorlara sorular

Sual: 2 gündür özellikle akşamları burnumda seyirme oluyor, bu durum neden olur?

CEVAP

Doktor Hakan Ertok’un cevabı: (Burnunuzdaki seyirmenin en önemli sebebi,son günlerde yaşamış olabileceğiniz ruhsal stres ya da sıkıntı olabilir. Seyirme refleksi, kasları çalıştıran sinir demetlerinin istem dışı elektrik boşalmaları neticesi meydana gelir. Bu seyirmeleriniz daha uzun sürecek olursa ya da şiddet ve süresinde artış olacak olursa; bir nöroloji uzmanına başvurmanız gerekecektir.)

Sual: 4 ay önce burnumdan estetik ameliyatı oldum. Bu olaydan sonra burnumda aşırı şekilde seyirme başladı. Bu durum neden olur?

CEVAP

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Prof. Dr. Fuat Yüksel’in cevabı: (Kılcal sinirlerde geçici hasar vardır. Merak etmeyin, bu tür şeyler 3-4 ayda geçer.)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz