Kronik Ağrıları Gideren Süper Gıdalar

Kronik Ağrıları Gideren  Süper Gıdalar

Kronik ağrı neredeyse herkesi etkileyen yaygın bir sorundur. Sinir veya kas ağrısı olarak tanımlanan kronik ağrı sırt, omuzlar, pelvis, dizler, kafa ve vücudun diğer kısımlarında ortaya çıkabilir. İnflamasyon, kronik ağrı için ana neden olabilir. Belirtiler kas ve doku ağrısı, yorgunluk ve uyku bozukluklarını içerir.

Kronik ağrı, rutin etkinlikler yapmaya bile engel olabilir ve özellikle depresyon gibi ikincil sağlık koşullarına neden olabilir. İnsanlar genellikle tıbbi uzmanlardan yardım istiyor, birtakım uzmanlaşmış egzersizler yapıyor ve semptomları azaltmak için ilaç kullanıyorlar.

Bazı çalışmalar, bazı gıdaların inflamasyonun azalmasına, vücudunuzdaki ağrı sinyallerini bloke etmesine ve sizi iyi hissettiren beyin kimyasallarını arttırmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sizde yediklerinizle kısmen bu belirtileri azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

İşte kronik ağrıları azaltmak için yiyeceğiniz süper gıdalar;


1. Sarımsak:

Sarımsak, kronik ağrıyı hafifleten anti-inflamatuar ve antibiyotik özelliklerine sahiptir. Zengin sülfür bileşiklerinde, sarımsak ayrıca bağışıklık sistemini artırabilir ve vücutta şişme ve ağrı azaltmaya yardımcı olan T yardımcı hücrelerin üretimini uyarır. Her sabah iki veya üç sarımsak tanesi yiyin. Ayrıca etkilenen bölgede topikal bir analjezik olarak düzenli  sarımsak yağı uygulayabilirsiniz.

2. Soğan:

Soğan eklemlerdeki  iltihaplanmayla savaşabilen bileşenler açısından zengindir. Özellikle, soğan, enflamasyona neden olan enzimlerle savaşmaya yardımcı olan bir antioksidan olan quercetin içerir. Quercetin’in ekstra sağlık yararları, kötü kolesterol düzeylerini düşürmeye , kalp hastalıklarını azaltmaya ve kanser gelişimini önlemeye yardımcı olmaktadır. Soğanı salatanıza veya en sevdiğiniz yemeklerden herhangi birinde baharat olarak kullanabilirsiniz.

3. Somon :

Somon, ağrıyı hafifleten omega-3 yağ asitleri bakımından zengin ve vitamin D için iyi bir kaynaktır. Birçok çalışma, D vitamini eksikliği ile kronik ağrı arasındaki bağlantıyı gösterdi.

Ayrıca, çalışmalar, somonda bulunan omega-3 yağ asitlerinin romatoid artrit gelişmesine karşı koruma sağlayabileceğini ve hastalığın ciddiyetini azaltabileceğini önermektedir. Somon satın alırken, organik olarak, ticari olarak yetiştirilen somon bedeninize zararlı olabilecek toksinler içerdiğinden iyi seçin. Somon pişmiş, ızgara veya fırında yapıp tüketebilirsiniz.

4.Zencefil:

Zencefil doğal ağrı kesicidir. Enflamasyonu azaltarak kronik ağrıyı azaltan zencefil anti-inflamatuar bileşikler içerir . Aynı zamanda paradollar, shogaollar ve zingerone gibi aspirin veya ibuprofen’e benzer analjezik özelliklere sahip diğer maddeler de vardır.
Bir araştırmada, zencefilin ağrı ve iltihabı aspirin gibi nonsteroidal, anti-inflamatuvar ilaçlardan daha etkili şekilde azaltabileceği bulundu. Aslında, zencefilin ibuprofen gibi çalıştığı ancak yan etkileri olmadığı bildirilmektedir. Enflamasyon ve ağrıyı azaltmak için çiğ zencefil çiğnemek yada  günde iki ila üç bardak zencefil çayı içmek faydalıdır.

5.Zerdeçal:

Mutfağınızdan, kronik ağrının azalmasına yardımcı olabilecek diğer bir bileşen zerdeçal’dır. İçinde acıyla mücadeleye yardımcı olan anti-inflamatuar bir unsur olan curcumin bulunur. Zerdeçal ayrıca vücudu doku tahribatından ve eklem iltihaplarından koruyabilir ve sinir hücrelerinin daha iyi işleyişini teşvik eder.
Her gün bir bardak sıcak sütle zerdeçal tozundan bir çorba kaşığı yemelisiniz. Yada Doktorunuza danıştıktan sonra zerdeçal kapsülleri tercih edebilirsiniz.

6.Zeytinyağı:

Zeytinyağı, kronik ağrı ile savaşan aspirin veya ibuprofen gibi çalışır. Antioksidan polifenoller bakımından zengin olup, vücudun ortak ağrıya neden olan mekanizmalarını azaltır. Ayrıca, ağrılı eklem iltihaplarının azaltılmasına yardımcı olmak için güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olan oleocanthal adı verilen bir bileşik de içerir.
Düzenli olarak zeytinyağı tüketimi fiziksel işlevselliği ve canlılığı arttırır. Bu yağı düzenli yemek pişirmede veya etkilenen bölgede uygulanması için bir masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. En iyi sonucu elde etmek için sızma zeytinyağı kullanın.

7.Çemen Yaprakları:

Bu yeşil yapraklar, güçlü kemiklerin ve sağlıklı mafsalların korunmasına yardımcı olan vitamin K’nin yanı sıra yüksek demir içeriğine sahiptir. Bir çalışma, yeterli miktarda K vitamini olan yaşlı insanların vitamin K eksikliğine kıyasla osteoartrit gelişme olasılığının düşük olduğunu gösterdi. Çemen ayrıca antioksidan özelliklerinden dolayı kronik iltihabı ve şişmeyi de azaltabilir. Kronik inflamasyon genellikle eklem ağrısı, kalp rahatsızlığı, bunama ve bazen kansere bağlıdır. Enflamasyonu azaltarak çemen, çeşitli kronik hastalıklar ve kanserler riskini azaltabilir.

8.Yoğurt :

Yoğurt inanamayabilirsiniz, ancak yoğurt gibi süt ürünlerinin düzenli olarak alınması kronik ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Yoğurt, iki kemik yapıcı besin – kalsiyum ve D vitamini içerir. D vitamini, kemik ve kasları güçlendirirken, kronik ağrıyı azaltabilir.
Probiyotikler veya yararlı mikroorganizmalar barındıran yoğurdu seçin. Bu mikroorganizmalar inflamasyonun ve dolayısıyla ağrının kontrol edilmesine yardımcı olur.

9.Acı Biber:

Acı biber, capsaicin adı verilen ve vücudun doğal opiyatları olan endorfinlerin üretimini uyaran ve böylece kronik ağrının azaltılmasına yardımcı olan aktif bir bileşen içerir.
Kapsaisin aynı zamanda vücudun ağrı sinyallerinin bulaşmasını önleyebilir ve ağrıyı arttıran prostaglandinlerin ve diğer maddelerin salınmasına neden olan bir enzimi inhibe edebilir. Her gün bir çeşit kronik ağrı yaşarsanız, her gün bir buçuk çay kaşığı acı biber tozunu su ile alın.

10.Çilek :

Sulu ve lezzetli çilek, kandaki C-reaktif proteininin (CRP) daha düşük seviyelerde bulunmasına, vücudun iltihaplanma sinyaline yardımcı olur. Yüksek CRP seviyeleri, kalp hastalığı, inme ve romatoid artrit riskinde artış ile ilişkilidir.
Çilek ayrıca, güçlü ağrı azaltıcı özelliklere sahip bir antioksidan olan C vitamini ile doludur. Çileklerin sağlığa olan faydaları ya taze ya da dondurulmuş versiyonlardan yararlanılabilir. Tahılınıza veya yoğurda çilek ekleyebilir veya onları çerez veya tatlı olarak süsleyip tüketebilirsiniz.

Doğru gıdaları diyetinize dahil ederek kronik ağrılarınızı hafifletebilir ve hayattan daha fazla keyif alabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz