D Vitamini Testi (25 Hidroksi, 25 OH D Vitamin D Testi) Normal Değerleri

D Vitamini Testi (25 Hidroksi, 25 OH D Vitamin D Testi) Normal Değerleri

25 OH vitamin D ve Hidroksi vitamin D olarak da bilinen 25-hidroksi D vitamini testi, vücuttaki D vitamini miktarını ölçmenin en kesin yöntemidir ve kan testi yoluyla yapılır. Bu test, kanda çok fazla veya çok az D vitamini olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. D vitamini vücudun sağlıklı olmasında çok önemli rolleri olan bir vitamindir.

Kandaki D vitamini 2 şekilde tespit edilir: 25 hidroksi D vitamini (25 OH D) testi ve 1,25 dihidroksi D vitamini (1,25 (OH)2 D) testi. Fakat kandaki D vitaminini belirlemek için genellikle  25 hidroksi D vitamini ( yani Hidroksi Vitamin D, 25 Oh Vitamin D)testi yapılır diğeri tercih edilmez.

25-hidroksi D vitamini (Hidroksi Vitamin D, 25 Oh Vitamin D) testi normal değerleri nedir?

  1. D vitamini düzeyi 30 ng/mL’nin üzerinde olmalıdır.
  2. D vitamini yetersizliği: 20-30 ng/mL arası,
  3. D vitamini yetmezliği: 20 ng/mL’nin altı.

Birçok uzman, 20 ila 40 ng / mL arasındaki seviyeyi normal aralık olarak kabul ederken, bazı uzmanlar ise 25-hidroksi D vitamini testi normal değerlerinin 30 ila 50 ng / mL arasında olması gerektiğini bildirmektedir.

25 hidroksi vitamin d düşüklüğü veya yüksekliği neden olur?

  1. Yeterli miktarda güneşlenmeme
  2. D vitamini içeren gıdaları yeterli miktarda tüketmeme
  3. Karaciğer ve böbrek hastalıkları
  4. Yetersiz beslenme
  5. Fenitoin, fenobarbital ve rifampin gibi belirli ilaçların kullanımı

25 hidroksi vitamin d testinde D vitamininin normalin üstünde çıkmasına yani D vitamini yüksekliğine hipervitaminoz D denir. Bu durumun en yaygın nedeni, gıdalarla veya ilaçlarla aşırı miktarda D vitamini alınmasıdır. Bedende fazla D vitamininin bulunması hiperkalsemi denilen kalsiyum fazlalığına yol açabilir. Kalsiyum fazlalığı ise böbrek hasarı dahil çeşitli sağlık problemlerine neden olur.

25-hidroksi D vitamini düşüklüğü için ne yapmalı?

25-hidroksi D vitamini seviyeniz düşükse bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız.  Doktor size D vitamini damla reçete edecektir. Ayrıca doktorunuz gerek görürse sizi fizik tedavi doktoruna yönlendirip D vitamini replasman tedavisi almanızı bildirir.

D vitamini testini sağlık ocaklarından da yaptırabilir, aile hekimine d vitamini ampül veya d vitamini damla yazdırabilirsiniz.

D vitamini Damlası Nasıl Kullanılır?

D vitamini damlasını kaç damla olarak kullanacağınız kişiden kişiye göre değişir. D vitamini eksikliğinize göre doktor miktarı belirleyecektir. Küçük bir parça ekmeğe damlatıp o ekmeği yemelisiniz. 

D Vitamini Ampül Nasıl Kullanılır?

D vitamini eksikliği yaşıyorsanız doktorunuz size damla veya D vitamini ampül reçete edecektir. D vitamini ampülün fiyatı 2,50 TL’dir. Ayda bir ampül kırılıp ekmeğe dökülüp bu ekmek yenir.  Her ay 1 tane D vitamini ampül kullandıktan sonra 4 ay sonra D vitamini oranlarınızı ölçtürmelisiniz.

25 hidroksi vitamin d testi ile ilgili doktorlara sorular ve cevapları

Sual: 25-Hidroksi Vitamin D:11 çıktı. Doktorum bildirdi normal değerler yazın 20-120, kışın 10-60 imiş. Geçen sene de bu tahlili yaptırmıştım ve sonuç 8.26 çıkmıştı. Değerler normal mi acaba yoksa d vitamini tedavisi görmeli miyim, ne yapayım?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Olcay Gedik’in cevabı: (Vitamin d eksikliği çok belirgin ve tedavi olmanız gerekiyor. )

Sual: 25-Hidroksi Vitamin D testi sonucum; 15,4. Bu rakam normal mi max ve minumum aralıklar nelerdir doktora gitmemi gerektiren bir durum var mı?

CEVAP

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Emre Lakşe’nin cevabı: (Evet d vitamini eksikliği var, fizik tedavi doktoruna gidip d vitamini replasman tedavisi almalısınız; normal değer laboratuara göre değişmekle birlikte en az 20-39’un üzerinde olmalıdır.)

Sual: Test yaptırdım, PTH değerim 121. 10 çıktı, 25-hidroksi vitamin değerim ise 3 olarak çıktı. Vücudumda şişlikler oluyor özellikle bacaklarımda neden olabilir?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Nuri Haksever’in cevabı: (D vitamini çok düşük. Bir yandan güneşlenin, bir yandan da eksik mikrobesinleri (D vitamini içeren yiyecekleri tüketmeye) almaya başlayın. Soruna neden olabilir.)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz