Kemikleri Güçlendirmek ve Enerji İçin Bitkisel Tarifler !

Kemikleri Güçlendirmek ve Enerji İçin Bitkisel Tarifler !

Kalsiyum, D vitamini, protein gibi bazı besin maddeleri dışında yaşam tarzımız da kemiklerin gelişimi için önemlidir. Kemikler vücutta aynı zamanda canlı, büyüyen dokudur. Bunlar öncelikle iki materyalden oluşur , kolajen (protein) ve kalsiyum (mineral).

Kemikler, iç organları korumak ve kasları desteklemek de dahil olmak üzere vücuda kuvvet, denge ve destek sağlar. Sağlıklı kemikler de görünümünüzü iyileştirmek , yıllarca sağlıklı hissetmek ve iyi bir duruş için önemlidir.

Güçlü kemiklerin yanı sıra vücudunuzun sağlıklı ve aktif kalması için bol miktarda enerji gerekir. Yeterli enerji olmadan, en kolay görevleri dahi tamamlamanız mümkün olmayabilir. Kemiklerinizi korumak ve vücudunuza enerji vermek söz konusu ise bunun için asla çok geç değildir. Yaşınız ne olursa olsun, vücudunuzun güçlü kemikler inşa etmesine ve korumasına yardımcı olmak için diyetinizi ve yaşam biçiminizi ayarlayabilirsiniz.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, D ve K vitaminleri, beta-karoten ve protein gibi temel besin maddelerini içeren iyi bir beslenme ile güçlü kemikler oluşturabilir, dayanıklılığınızı artırabilir ve sıkı bir egzersiz veya fiziksel aktivite ile güçlü kemiklere sahip olabilirsiniz.

Güçlü kemikler ve gün boyunca enerji için gününüze bir bardak sağlıklı su ile başlayabilirsiniz.Kemikleri güçlendirmek ve vücuda enerji vermek için evde yapacağınız bitki suyu ile hem enerjik hemde sağlıklı kemiklere sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı Bitki Suyu :

* Yarım fincan çiğ ıspanak
* Yarım su bardağı D vitamini takviyesi yapılmış portakal suyu
* 1 salatalık (doğranmış)
* 2 yeşil elma (küçük parçalara dilimlenmiş)
* 1 parça zencefil kökü (soyulmuş)

Yeşil elmaları küçük parçalara bölün ve meyve sıkacağı içine koyun.Ispanak yapraklarını saplarından ayırın ve meyve sıkacağına ilave edin.Sonra, salatalık parçalarını meyve sıkacağına ekleyin. Bir parça zencefil kökü ilave edin. Meyve suyunu bir kaba aktarın ve portakal suyunu ilave edin.İyice karıştırın. Gerekirse, meyve suyunun yoğunluğunu açmak için biraz su ekleyin.Meyve suyunu bir bardağa boşaltın. İsterseniz buz küpleri ekleyin.Bu suyu sabah kahvaltıdan önce tüketin.

Kemik sağlığı ve enerji için tüketeceğiniz bitkiler ise :

1. Ispanak

Ispanak, kemik sağlığınız için vazgeçilmez ayrıca besleyici bir sebzedir. Zengin bir K vitamini kaynağıdır ve sadece 1 fincan ıspanak, K vitamini için önerilen günlük değerin% 181’ini sağlar. Bu vitamin, kemikleri yok edebilecek hücreler olan osteoklastların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum ve magnezyum gibi temel besin maddeleri içerir.

2. Salatalık

Salatalık A, B ve C vitamini kaynağı, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller içerir. Bu mineraller vücudunuzu hidratlamakla kalmaz aynı zamanda kuvvetli kemiklere katkıda bulunurlar. Salatalıktaki karbonhidratlar ve B vitamini, gıdayı glikoza çevirmeye yardımcı olur ve bu da sırayla size enerji sağlar.

Salatalık oldukça alkalin niteliktedir ve vücudunuzun pH seviyelerini düzenler. Bağ dokularının büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olan silika da içerir. C vitamini açısından zengindir portakal suyu ile birlikte tüketildiğinde, salatalıklar ürik asit seviyelerini vücudunuzdan atarak ve böylece gut ya da artrit ağrısını önleyip rahatlamanızı sağlar. Salatalık hücreler ve bağ dokularında suyu tutmaya yardımcı olur, böylece genel iyilik halini garantiler.

3. D Vitamini ile Güçlendirilmiş Portakal Suyu

Portakal suyu, kaslar ve kemikler için gerekli besleyici D vitamini bakımından zengindir.

D vitamini, vücudun güçlü kemiklerin korunması için gerekli olan kalsiyumu emmesine yardımcı olur . D vitamini eksikliği yumuşak, ince ve kırılgan kemiklere neden olabilir. Bu, çocuklarda raşitizm ve erişkinlerde osteoporoza yol açabilir.
Yapılan bir araştırmada, portakal suyunun D vitamini güçlendirilmesinin, vücudun vitamin D düzeylerini yükseltmesinde etkili olduğunu ve böylece erişkinlerde osteomalazi ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

4. Zencefil

Zencefil kemik sağlığını artırdığı ve eklem ağrısını hafiflettiği biliniyor . Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olan gingerol olarak bilinen benzersiz bir organik bileşik içerir. Gingerol, kemikleri etkilemeye başlamadan önce sitokinler gibi iltihaplı bileşiklerin bastırılmasında anahtar rol oynar.

5. Yeşil Elma

Bu lezzetli meyve, kemik sağlığını destekleyen mükemmel bir besin kaynağıdır. Yeşil elma inflorasyon belirteçlerini iyileştirerek ve kemik yoğunluğunu arttırarak osteoporoz riskini azaltabilen, fllorür olarak da bilinen bir flavonoid içerir. Ayrıca, içindeki C vitamini, kasları, kan damarlarını, kemikleri ve kıkırdakları tutan kolajenin üretimi için gereklidir. Ayrıca, elmadaki antioksidan ve antienflamatuar bileşikler, kemik yoğunluğunu ve kuvvetini artırmaya yardımcı olur.

Ayrıca haftada 3 gün düzenli yürüyüş yapın ,Sigarayı bırakın, Sigarada dolaşımı bozduğu için özellikle kıkırdak beslenmesini bozuyor. Yeterince yoğurt ve peynir tüketin.Sardalya balığı,somon balığı, ceviz, keten tohumu,fasulye,badem,yumurta ve brokoli tüketebilirsiniz.
Zirai ilaçları ve diğer yabancı maddeleri temizlemek için kullanmadan önce meyve ve sebzeleri önce sirkeli suda bekletin, sonra akan su altında yıkayın .
Maksimum faydalar için organik ürünler, özellikle salatalık, ıspanak ve elma kullanın.
Oksitlenmeyi en aza indirgemek ve meyve suyunun besin değerini arttırmak için yeşil yapraklı sebzelere limonun suyunu ekleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz