Neden Dokunulmaya İhtiyaç Duyarız?

Neden Dokunulmaya İhtiyaç Duyarız?

Etrafınız insanlarla çevrili olduğu halde, sanki bir fanusun içinde yaşıyormuş gibi hissettiniz mi?

Öyle meşgul, öyle kalabalık bir dünyada yaşıyoruz ki, günlerin hatta haftaların dokunmadan ya da dokunulmadan geçmesi birçoğumuz için gayet olağan.

Dokunulmamanın etkilerini anında göremeseniz de, bu durum ruh halinizi, özgüveninizi ve sağlığınızı negatif bir şekilde etkileyebilir.

Dokunulmaya sürekli olarak ihtiyaç duymamızın 6 sebebi:

1 Diğer İnsanlara Yakın Hissetmemiz İçin

Bizler sosyal varlıklarız. Farklı derecelerde de olsa, herkes bulunduğu topluluktaki insanlarla yakınlık kurma ihtiyacı duyar. Bazen bu yakınlık muhabbet ile sağlansa da, dokunuş iletişimde önemli bir rol oynar.

2 Stresi Azaltır

Başka bir insana dokunmak bizi daha güvende ve daha az endişeli hissettirir. Böylece ayaklarımız yere basmış, güvenli bir yerde ve yalnızlıktan uzak oluruz. Sadece çocuklar değildir sıcak bir kucaklaşmaya ihtiyacı olan. Eğer kendinizi kötü hissediyorsanız, gidin ve size sarılacak birini bulun.

3 Bağlanma

Dokunma sevgililerin birbirlerine, anne babaların çocuklarına bağlanmasını sağlayan yollardan biridir. Yoğun iş yaşamı gibi sebeplerle dokunma sağlanamadığında, çiftlerin ya da ailelerin birbirlerine karşı olan bağlılıkları azalır, bu da ilişkilerin yara almasına sebep olur. Dokunuş devam ettiği sürece ise sevdiklerimizle samimiyetimizi koruruz.


4 Kan Basıncını Düşürür

Araştırmalar dokunmanın kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor. Evcil bir hayvan bile çok faydalı olabilir. Dokunma kalp atış hızını düşürür ve iyileşme zamanını azaltır.

5 Görüşünüzü Geliştirir

Yakınlık kurduğunuz insanlar varken bunalıma girmeniz zordur. Dokunma insanların daha iyimser, daha pozitif ve daha az şüpheci olmasını sağlar. Pozitif, güvenen bir tavır da gerilimi azaltarak, ilişkilerimizin gelişmesini sağlar.

6 Arzuladığımız Duyusal İhtiyacı Karşılar

Bilim adamları düzgün işleyen bir beyin ve duygusal gelişim için bütün duyularımızın çalışmasına ihtiyacımız olduğunu keşfettiler. El ele tutuşmalardan, öpücüklere kadar her türlü dokunuş beyne mesaj olarak yollanır, bunlar da hayatımızı güzelleştirir. İnsanlar ve evcil hayvanlar dışında, dış dünyada keşifler yapmak için de zaman yaratın kendinize. Soğuk bir kumun üzerinde parmaklarınızın ucunda yürüyün ya da rahatlatıcı bir duş alın.

Kendinizi dokunuşlardan mahrum bırakmayın. Fiziksel, mental ve duygusal olarak iyi olmanız için başkalarına dokunmanız da, başkalarının size dokunması da çok önemli.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz