Kas Yırtığı ve Tedavisi

Kas Yırtığı ve Tedavisi

Bildiğimiz üzere özellikle son dönemlerde insan sağlığını tehdit eden faktörler, insanların belirgin şekilde ilgisini çekmektedir. Bu faktörler, zamana ve mekana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Günümüzde en çok görülen sakatlık durumlarından birisi olan ve genellikle futbolcular ile duyduğumuz kas yırtığı konusuna bugün sizlerle birlikte değineceğiz ve bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Aslında kas yırtığı dediğimiz terim, Ortopedi dalında birçok farklı konuyun içine alabilmektedir. Kas yırtığı, kanaması, gerilmesi ya da yorulması gibi durumlar genellikle aynı şey altında toplanmaktadır ve tek bir isim altında tekabül edilir. Kas, birçoğumuzun bildiği üzere birçok farklı lifin bir araya gelmesi ile oluşan güçlü ancak bir o kadar da hassas bir yapı durumundadır. Kas yırtığı dediğimiz olay ise, kasın zorlanmasından kaynaklı olarak içeride meydana gelen kanama sonucu oluşan olaya verilen genel isimdir ve bir Ortopedi dalı uzmanı tarafından tedavi edilir. Tedavi sürecinde ana prensip, kanamanın kas bölgesinden yeterince hızlı bir şekilde uzaklaşmasını sağlamaktır. Böylelikle kasın rahatlaması sağlanır ve kısa zaman içerisinde rahatlatıcı bir durum meydana gelir. Kas yırtığı tedavisi sürecinin ilk 72 saati boyunca buz uygulamaları ile tedavi son derece önemlidir. Buz tedavisi, kanamayı hızlı bir şekilde uzaklaştırdığından dolayı çok hızlı ve kalıcı bir etki yapabilmektedir.

Kasın kanama tehlikesi geçtikten sonra ana prensip, fizik tedavi çalışmaları ile kasın tekrar eski gücüne kavuşmasını ve sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesini sağlamak olacaktır. Buz tedavisini de dakikalık seans halinde kullanmanız çok daha faydalı ve etkili olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.