Karabaş Otu Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Karabaş Otu Faydaları için yorumlar kapalı
  • 723 kez görüntülendi

Karabaş Otu Faydaları

Gün içindeki yorgunluk ve çeşitli sebepler herkesin stresinin artmasına sebep olur. Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik için çeşitli çözüm yolları aranır. Sakinleştirici, yorgunluk ve stresten uzaklaştırıcı şifalı bitkiler aranır. Karabaş otu, anason, rezene, adaçayı gibi bitkiler ile hazırlanan bitki çayları sayesinde günün yorgunluğundan bir parça uzaklaşılabilir. Ayrıca bu şifalı çaylar vücut için de birçok fayda sağlar. Hastalıklardan kurtulmak, şifa bulmak, yorgunluk atmak, dinlenmek, hastalıklara yakalanmamak için bu etkili, yararları, faydalı ve şifalı çayları sık sık kullanabilirsiniz. Günlük stresten uzaklaşmayı sağlayan bir bitkidir. Tüm bu faydalarının yanında sigarayı kolayca bırakmanıza da yardım eder.

Sigarayı bırakmak isteyenler, sinirsel baş ağrıları çekenler, egzama gibi deri hastalıkları çeken kişiler ve daha birçok okuyucumuz bu şifalı bitkinin faydalarını merak etmekte, bilmediklerini öğrenmek istemektedirler. Bu gibi sorularla sıkça karşılaşmamız sebebiyle bu şifalı ve faydalı ot ile ilgili bir yazı hazırladık. Eğer şifalı bitkiler ile ilgili aklınıza takılan başka sorular ve öğrenmek istedikleriniz varsa bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.Umarız yazımız sayesinde sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

Ünü yurt dışında ve ülkemizde de bir hayli bulunan karabaş otu faydaları nelerdir? Karabaş otu özellikle sigarayı bırakmak isteyen kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilecek ve fayda sağlayacak bir bitkidir. Kışın genellikle yaşanan soğuk algınlığı, grip, yüksek ateş, nezle gibi hastalıklar için de kullanılabilir. Balgam söktürücü olarak da kullanmak mümkündür.

Stres, sinir gibi nörolojik hastalıklarında çözümünü yine bu şifalı ve etkili otta bulabilirsiniz. Karabaş otu faydası sayesinde sinirsel baş ağrılarınızı dindirebilir, rahat bir nefes alabilirsiniz. Vücudunuzdaki romatizmaya bağlı ağrılar için de bire birdir. Karabaş lavantası ile romatizma ağrılarınıza veda edeceksiniz. Romatizma ağrılarınız için bu şifalı bitkinin yağını ağrıyan bölgeye sürebilir böylece ağrısından kurtulabilirsiniz. Egzama gibi rahatsızlıklarınız için de kullanmanızı tavsiye ederiz.

Damar tıkanıklığına iyi gelerek tıkanan damarların açılmasına yardım eder. Damar tıkanıklığı olan kişiler bu bitkiden tüketmelidir. Açılan yaraların daha çabuk kapanmasına yardım eder. Yaralı derideki hücreleri kolayca kapatır.

Karabaş Otu FaydalarıAyrıca araştırmalara göre birçok kanser türünün yayılmasını engeller, kanserli hücrelerin üremesine karşı adeta bir duvar oluşturur. Özellikle kan kanseri (lösemi), akciğer kanseri hücreleri ve beyindeki kanser hücrelerinin gelişmesini önleyen karabaş otu, aynı zamanda kalp içinde tam bir şifa kaynağıdır. Yüksek tansiyonu olan kişilerinde şifası bu faydalı bitkidedir. Tansiyonu düşürücü etkisi bulunan karabaş lavantası aynı zamanda iyi bir idrar söktürücü olarak da kullanılabilir.

Kolera hastalığına karşı da şifası bulunan karabaş lavantası iyi bir mikrop öldürücüdür. Astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilen çayı sayesinde stresten uzaklaşacak, yorgunluğunuzu tamamen atacaksınız. Son olarak yurt dışında ve ülkemizde bolca yetiştirilen bu bitkiyi oda parfümü veya bazı çeşit böceklerin yayılmasını önlemek için kullanmak mümkündür.

Karabaş Otu Yan Etkileri, Zararları Nelerdir? 

Çok miktarda tüketilmemelidir. Fazla miktarda tüketilen karabaş otu mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.

Kimler Kullanmamalıdır?

Karabaş otunu hamile bayanların tüketmesi tavsiye edilmez.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.