Ödemin Nedenleri Ve Tedavisi

Ödemin Nedenleri Ve Tedavisi

Ayaklarınız, ayak bilekleri, elleriniz veya bacaklar sıklıkla şişti mi? Bu, su tutma, ödem olarak bilinen bir durum nedeniyle olur. Dokulardaki sıvıların, dolaşım sistemi ve boşlukların birikimi ile karakterizedir.

Ödemin başlıca nedenleri gebelik, fiziksel olarak aktif olmama, adet öncesi sendrom, yerleşik yaşam tarzı ve bazı ilaçlardır. Ancak şişme, uzun bir uçuş sırasında da meydana gelebilir.
Çoğu ödem vakası ciddi değildir. Ancak, bazen kalp yetmezliği veya böbrek hastalığını gösterebilir, bu nedenle zamanında tedavisi önemlidir.

Aşağıda, altta yatan bir durum olmadıkça, ödemin başlıca nedenleri ve şişmeyi azaltmanın ve su tutulmasını önlemenin önerilen yolları şöyledir:

Ödemin Nedenleri

1. Aşırı Sodyum
Diyetiniz sodyum açısından zengin gıdalara dayanıyorsa ve yeterli miktarda su içmiyorsanız, vücudunuz su rezervlerini kullanacaktır. Bu da sırayla su tutulmasına neden olur. İnsan hücreleri, su yardımıyla 20 kata kadar genişleyebilir. Burada önemli olan şey, hangi gıdaların yüksek miktarda sodyum içerdiğini bilmektir; bu nedenle onlardan kaçınmaya başlayabilirsiniz.

Tuzun yanı sıra sodyum, konserve sebzelerde, bazı çeşnilerde, işlenmiş etlerde ve diğer işlenmiş gıdalarda bulunur. Öte yandan, Kelt ve Himalaya deniz tuzu, sofra tuzu nedeniyle oluşan su tutma oranını tersine çevirebilir.

2. Magnezyum eksikliği
Magnezyum eksikliği ödeme neden olabilir. Bu mineral vücuttaki birçok fonksiyon için hayati önem taşır, bu yüzden yetersiz miktarda vücudun düzgün işleyişini engelleyebilir. Bu sonuçta su tutmaya götürecektir.

Bir araştırma, 200 miligramın günlük bir magnezyum dozu olarak alınmasının, adet öncesi semptomları olan kadınlarda su tutma oranını azaltabileceğini gösterdi. Magnezyum bakımından zengin gıdaların alımını arttırmak veya bir takviye olarak almak bu durumu rahatlatabilir.

En çok magnezyum içeren gıdalar şunlardır: kurutulmuş meyveler, ıspanak, koyu yeşil sebzeler, koyu renkli çikolata, fındık, avokado, bezelye ve tam tahıl.
3. B6 Vitaminin eksikliği

B6 vitamini eksikliği, vücutta su dengesinin pek çok yönüne karıştığı için ödem oluşturabilir.

Bakım Bilimleri Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, adet öncesi sendromun neden olduğu su tutma deneyimli kadınlar yer alıyordu. B6 vitamini günlük olarak alındı ​​ve durumlarında bir iyileşme oldu. Bu vitamin suda çözünür, bu nedenle düzgün çalışması için birçok kofaktör gerekir. Bu nedenle, bütün gıdalardan elde etmek en iyisidir.

Bu vitaminin içinde yüksek gıdalar deri, tavuk, yağsız sığır eti, türkiye, ton balığı, kurutulmuş meyve, muz, ayçiçeği çekirdeği ve antep fıstığı bulunan patateslerdir.

4. Potasyum eksikliği
Bu mineral vücuttaki hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışması için hayati önem taşımaktadır. Vücuttaki normal su dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar.

Potasyum eksikliği, potasyum bakımından zengin gıdaları tüketmemesinden, ancak yüksek miktarda tuz tüketmesinden kaynaklanabilir. Bu sonuçta ödem yol açacaktır. Bu mineral eksikliği kilo almaya, kas spazmlarına ve kramplara neden olabilir. Potasyum, sodyum seviyelerini düşürme kabiliyeti nedeniyle su tutma oranını düşürebilir.
Bu minerali çoğu meyvede, özellikle karpuz, balda bulabilirsiniz.

5. Dehidrasyon
Yeterli su içmeyin su kaybı oluşur. Bu durum, vücudun ayakta kalabilmek için su tutmasını zorlar; ayaklarınızdaki, ayak bileklerinde, ellerde veya bacaklarda şişmeler olur. Neyse ki durumunuzu iyileştirmek zor değil. Yeterli miktarda su ve potasyum açısından zengin meyve suları ve soda içecekleri ve kahveden kaçının.
6. İşlenmiş Gıdaların Aşırı Tüketimi
Belirttiğimiz gibi, işlenmiş gıdalar, su tutmanın başlıca nedenlerinden biri olan şeker ve sodyum ile doludur. Ancak, toksik doğaları böbrekler ve karaciğer üzerine yük bindiren yapay gıda katkı maddeleri de içerirler.
Yapay tatlandırıcılar dahil yüksek miktarda şeker içeren gıdalar insülin ve kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere neden olabilir.

Bu sebeple işlenmiş gıdaları olabildiğince uzak tutmanızı öneririz.
Ödemi Azaltmaya Yardım Eden Bitkiler

At kuyruğu
Karahindiba
Maydanoz
Mısır püskülü
Ebegümeci
Isırgan otu
Rezene
Sarımsak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz