Kan Vermenin Faydaları Nelerdir ?

  • Genel Sağlık
  • Kan Vermenin Faydaları Nelerdir ? için yorumlar kapalı
  • 760 kez görüntülendi

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir ?

Ülkemizde kan bağışı yeterli seviyede olmadığı için her sene pek çok insan kan bulamayarak hayatını kaybediyor. Bu durumun sebebi araştırıldığı zaman genellikle kan bağışlamayan insanların buna gerek görmediğini ya da çekindiğini gözler önüne sermektedir. Bilgi eksikliği, kişinin kendi kanının eksilmesinden korkması gibi nedenlerin kan bağışının önünde yer alan en önemli etmenler arasında olduğunu gözler önüne seriyor. Oysaki kan ihtiyacı olan insan kadar kan bağışlayan insana da büyük faydaları olmaktadır. Kan vermenin ilk faydası kan hücrelerinin yenilenmesi olurken manevi etkileri de işin başka bir artısını oluşturuyor.

Kan Vermenin Faydaları

Kan vermenin en önemli faydası kan yapan organların çalışmasını hızlandırması ve uyarılmasıdır. Bu sayede kan hücreleri yenilenerek, kanda bulunan fazla kolesterol ortadan kalkar.

Herkesin İhtiyacı Olabilir

Yakınlarınız için kan arayışına girdiğiniz zaman yeterli bağışın olmamasının etkileri ile daha net bir şekilde yüzleşebilirsiniz. Bu durumun bir parçası olmamak adına düzenli olarak kan vermeli ve bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Kan bağışlayarak bir kişinin hayatını kurtarmak son derece önemli bir duygu olarak dikkat çeker. Üstelik ülkemizde kan bağışlayan nüfusun sadece yüzde birlerde kalmasının da ne kadar üzücü bir durum olduğunu ön plana çıkarır.

kan vermenin faydaları

Kan vermenin bireysel ve toplumsal önemi

18 ila 65 yaş aralığında bulunan herkes, herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa ve kilosu 50’nin üzerindeyse kan sayım rakamlarında sorun çıkmaması durumunda gönül rahatlığıyla kan verebilir. Yılda en fazla dört kez kan verilebileceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda gönüllü olarak kan vermeniz durumunda kan yolu ile bulaşan hastalıklarınız hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bu da detaylı bir kan testi yapılması anlamına gelmektedir. Kan bağışının pek çok artısı bulunur manevi artıları arasında ilk sırada hiç şüphesiz kişinin kendine duyacağı güvende yer almaktadır.

Tüm bunların da ötesinde kan vermenin insana verdiği rahatlığı kelimelerle anlatmak mümkün değildir. Herkesin birbirine yardım etmekte çekindiği şu günlerde bir kez kan vererek üç kişiyi yeniden hayata bağlayacak ve bunun da bilgilendirilmesi tarafınıza ulaştırılacaktır. Kan bağışı çok fazla önemsenmeyen fakat üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.