Dildeki Yaralar İçin Hastanede Hangi Bölüme Gidilir?

Dildeki Yaralar İçin Hastanede Hangi Bölüme Gidilir?

Dildeki Yaralar İçin Hastanede Hangi Bölüme Gidilir?Dilde, ve ağızda yara çıkması günlük yaşamı olumsuz etkileyen çok can sıkıcı bir durumdur. Dilde çıkan yaralar yemek yemeyi bir işkenceye dönüştürür. Sıcak soğuk hassasiyeti artar. Bu durumda hemen bir doktora giderek uygun tedaviye başlamak gerekir. Ama en çok sorulan soruların başında dil yaraları, ağızda çıkan yaralar için hangi bölüme gitmek gerektiği geliyor.

Kulak burun Boğaz uzmanına mı, Diş Doktoruna mı yoksa Dahiliye Müteassısı’na mı gitmelidir? Hayır tabi ki bunlar da kısmen yardımcı olabilir, ama bu konunun uzmanı tabi ki Dermatoloji (Deri Hastalıkları) bölümüdür. Ağız içi yaralar, dilde çıkan yaralarda cilt doktorlarının ihtisas alanına girer.

Ağız içinde, dilin ucunda çıkan yaraya aft denilir. Aftlar genellikle stres, ağız mukozasını tahrip eden yiyecekler (turşu gibi), asitli içekler, vitamin eksikliği, en başta sayılabilecek nedenlerdendir. Aftlar, Behçet gibi daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Aftın tedavisinde öncelikle hastalığın neden olduğunu teşhis etmek gerekir. Tetkikler yapılınca, kansızlık, vitaminsizlik gibi sorunlar varsa bunların tedavisine başlanır. Eğer Behçet hastalığı teşhisi konursa da bu hastalığın özel tedavi merkezlerine hasta yönlendirilir. Eğer sebebi bulunamazsa psikolojik olduğu düşünülerek hastanın rahatlatılması gerekmektedir. Bu tedavide kortizonlu spreyler, jeller, anestezik içeren jeller, solüsyonlar önerilir. Vitamin eksikliği olmasa da B grubu vitamin takviyeleri verilir.

Bu nedenle durum ciddiye alınarak hemen doktora gidilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz