Kalp Sağlığı İçin Bunlar Şart!

  • KARDİYOLOJİ
  • Kalp Sağlığı İçin Bunlar Şart! için yorumlar kapalı
  • 1.177 kez görüntülendi

Kalp Sağlığı İçin Bunlar Şart!

Kalp Sağlığı İçin Bunlar Şart

Kalp sağlığı, batı ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de en sık görülen ölüm nedenlerinden biridir. Dengeli bir diyet yemek, düzenli olarak egzersiz yapmak, stres, sigara ve alkolden kaçınmak önemlidir. Kalp sağlığını iyi bir şekilde sürdürebilmek için birçok seçenek vardır. Sizlere bu seçeneklerden bazılarını aktaracağız. Bunlar şu şekildedir;

Gıda Tüketiminize Dikkat Edin

Kan basıncını ve kolesterolü kontrol altında tutmanın ilk şartı sağlıklı ve dengeli bir besindir. Doymuş yağları ve tuzu olabildiğince önlemek ve meyve, sebze ve lif bakımından zengin gıdalara yemek gereklidir. Meyve, sebze ve salata daha çok tüketilmeli, beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar veya yulaf ezmesi tercih edilmeli kabuklarla tüketilen meyveler kabuklu deniz ürünü ile birlikte tüketilmelidir.

Aşırı Kilolu Olma

Yüksek tansiyonun başlıca nedenleri aşırı kiloludur. Aşırı kilolu olma da koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve inme için bir risk oluşturmaktadır. Öte yandan kilo kaybı, özellikle karın bölgesi kan basıncını düşürerek zayıfladığında kalbin boyutunu hemen düşürür. Yüksek kan basıncı ilaç vermeden kan basıncını besleme sırasında tuzu keserek düşürmenize yardımcı olabilir.

Sigara Kalbin Düşmanı

Günümüzde, önlenebilir ölüm nedenlerinin ilk sırası sigara içmektir. Sigarada 4000’den fazla madde var ve bunların en az 40’ının kansere neden olduğu biliniyor. Buna ek olarak sigara içimi kalp durması ve sonuç olarak ölüme neden olmaktadır. Sigara içen kişiler sigarayı bırakmalıdır. Sigarayı bırakmak, kişinin sağlığını ve refahını olumlu şekilde etkileyecektir. Sigarayı bırakarak daha uzun ve daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Her Gün Egzersiz Yapın

Fiziksel egzersiz damarların elastikiyetini arttırır ve korur. Hareketsiz bir yaşam tarzı yaşayan insanlar yüzde 35 oranında sporcudan hipertansiyon gelişme ihtimali daha yüksektir. Egzersizi düzenli yaptığımız sürece kaslardan geçen kandan daha fazla oksijen alım kapasitesine sahip olunur. Düzenli egzersiz kasları aynı miktardaki kan miktarından daha fazla oksijen çekebilir bu sayede kalp yükü azalır.

Kendinizi Rahatlatacak Şeyler Bulun

Stres, hipertansiyon ve koroner kalp hastalığını tetikleyen faktörlerden biridir. Bazı rahatlama teknikleri ve psikoterapi, rahatsızlığı ve stres azaltarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Bir önceki makalemiz olan Sağlıklı Kalp İçin Yapılması Gerekenler başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.