İnmemiş Testis Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Genel Sağlık
  • İnmemiş Testis Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 722 kez görüntülendi

İnmemiş Testis Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkek bebeklerin testisleri, doğum öncesindeki son 2 aya kadar karın boşluğu içerisinde gizlenmektedir. Bu dönem sonrasında testisler, yavaş yavaş kasın kanalında yer alan bir boşluk içinden aşağıya doğru inerek, skortom adı verilen testis torbalarına yerleşir.  Ancak bazı bebeklerin doğumunda testis torbalarının birinde veya ikisinde de testisler bulunmayabilir. Bu durum “İnmemiş testis” olarak adlandırılmaktadır.

İnmemiş testis olasılığı sağlıklı ve zamanında doğan bebeklerin %1’inde görülen bir durumdur. Bebek prematüre yani olgunlaşmadan dünyaya gelmişse bu olasılık daha da artmaktadır.

İnmemiş Testis Kendiliğinden Düzelir Mi?

İnmemiş testis ile dünyaya gelmiş bir bebeğe hemen müdahale edilmesine gerek yoktur. Bebeğin doğum sürecinden itibaren 1 yaşına gelmesine kadar 3 aylık periyotlar ile doktor kontrolünde olması gerekmektedir.  Bu süreç içerisinde testisler, kendiliğinden torbaya inerek normal pozisyonunu alabilir. Özellikle doğumdan sonraki ilk 6 ay içerisinde inmemiş testis durumlarının 3/2’sinde kendiliğinden testislerin yerine oturduğu görülebilmektedir. Ancak 6 aydan sonraki süreçlerde testislerin kendiliğinden inme olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle 1 yaşına kadar gelen bebeğin testislerinin kendiliğinde inme olasılığı daha da düşük olacağından ve bu durumunda çeşitli rahatsızlıklara yola açacağından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Testisler Torbaya Neden İndirilmeli?

Testislerin sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi ve fonksiyonlarını yerine getirmesi için torbaya inmesi gerekmektedir. Testis torbalarının sıcaklığının vücut ısısına göre birkaç derece daha düşük olması ve hareketli olması testislerin daha korunaklı olmasını sağlamaktadır. Vücut ısısının üreme hücrelerine zarar verdiklerini göz önünde bulundurduğumuz zaman, testislerin testis torbalarında yer alması kısırlık sorunlarının da önün geçmesine olanak sağlayacaktır.

İnmemiş Testis Tedavi Yaşı Ve Tedavi Yöntemi

İnmemiş testis durumlarında hormanal ilaçlar ile tedavinin başarı şansı son derce düşüktür. Buna karşılık inmemiş testis tedavi yönteminde en etkili sonuçları veren yöntem ise ameliyattır. İdeal testis tedavi yaşı 6 ay ile 1 yaş arasındadır. Eğer, bu yaş civarında inmemiş testis ameliyatı geçirmeyen hastaların en geç 2 yaşına kadar bu ameliyatı olmaları tavsiye edilmektedir.

İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş testis ameliyatı günümüzdeki koşullar çerçevesinde günübirlik olarak yapılabilmektedir. Hastanın ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olması, hastanın psikolojik olarak hayatında mutlu bir yaşam sürmesine de olanak sağlar.

Ameliyat sonrasında şiddetli bir ağrının yaşanması söz konusu değildir. Hafif bir ağrı olsa bile ağrı kesiciler ile bu ağrının üstesinden gelinebilinir. Bununla birlikte evde ekstra pansuman ve yara bakımına da ihtiyaç yoktur. 3 günlük bir süreç sonunda hastanın pansumanları açılır ve 5. Günde de banyo yapmasına izin verilir.

İnmemiş testis problemi ile kasık fıtığının aynı anda olması nedeniyle fıtığın yol açabileceği riskler göz önünde bulundurarak ameliyat için acil bir durum oluşur. Bununla birlikte inmemiş testis ameliyatı ve fıtık ameliyatı tek seansta yapılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.