Hindistan Cevizi Şekerinin İçindekiler Ve Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi şekeri, Hindistan cevizi bitkisinin özünün kaynatılması ve kurutulması ile elde edilir ve sağlığa çeşitli faydaları vardır. Hindistan cevizi şekeri toz şekerden daha pahalıdır fakat kalori ve karbonhidrat miktarı olarak birbiriyle aynıdırlar. Hindistan cevizi şekerinin sağlık dünyasında bu kadar ön plana çıkmasının, popüler olmasının nedeni bazı iz bileşenleri içermesi ve diğer tatlandırıcılara göre kan şekeri üzerinde daha az etkisinin bulunmasıdır.

Elektrolitler

Hindistan cevizi şekeri vücudun su içeriğini dengeleyen, kalp, sinir ve kas fonksiyonlarını düzenlemek için gerekli olan, potasyum, magnezyum ve sodyum gibi mineralleri içerir. 

Düşük glisemik indeksi

Normal şekerdeki glisemik indeks 65 iken, hindistan cevizi şekerindeki ise 35’dir. Bu oran, Glisemik indeks oranı 25 olan meyvedeki şekere çok yakındır. Uzmanlar glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenmenin sağlıklı olduğunu bildiriyorlar.

Mineral deposudur

Hindistan cevizi şekeri, daha güçlü kemikler de dahil olmak üzere, sağlığa bir çok yararı olan demir, çinko ve kalsiyum gibi mineraller içerir.

Azot

Hindistan cevizi şekerinde bulunan azot kardiyovasküler sisteminin düzenli işlemesini sağlar ve kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

C vitamini

Hindistan cevizi şekeri C vitamini muhtevasıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirir, sizi hastalıklardan korur ve eklem, cilt sağlığını destekler.

Antioksidanlar

Hindistan cevizi antioksidanlar açısından zengin bir yiyecektir. Antioksidanlar yaşlanma ve yaşlılık belirtileri ile savaşır.

Kısa zincirli yağ asitleri

Hindistan cevizi şekeri, yüksek kolesterol ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olduğu bilinen sağlıklı yağlar içerir.

İnülin

Inulin, bağırsakları sağlıklı tutan, kolon kanserini önleyen ve kan şekerini dengelemeye yardımcı diyet lifinin bir türüdür.

Az sakaroz

Standart sofra şekeri saf sakaroz iken, hindistan cevizi şekeri ise sadece yaklaşık yüzde 75 sakaroz içerir. Diğer yüzde 25’i lif ve diğer besleyici maddelerden oluşur.

Besin İçeriği

Hindistan cevizi şekeri süper bir besin olmasa da beyaz şekerden daha çok vitamin ve minerale sahiptir. Eser miktarda C vitamini, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, çinko, demir ve bakır içerir. Aynı zamanda az miktarda polifenoller, flavonoidler ve antosiyanin ve antioksidan gibi bitkisel besinlerden oluşur. Bu şekerde ayrıca ruh halini düzenleyen B vitamini inositolü bulacaksınız.

Düşük glisemik indeks

Glisemik indeks, karbonhidratın kan şekeri üzerindeki etkilerini ölçer. Bu değer Hindistan cevizi şekeri için 35’tir, normal beyaz şeker içinse 60-75.  Glisemik indeksi yüksek gıdalar şeker seviyesinde ani dalgalanmalara neden olur bu da şekerde ani yükselme ve düşüşlere yol açar. Kan şekerindeki ani yükseliş, insülin seviyesini aniden artırır ve şeker hastaları için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Daha az fruktoz

Fruktoz vücudunuzda hızla yağa dönüştürülen bir şeker türüdür. Yalnızca karaciğer fruktozu yıkabilir ve bunun sonucunda bir yağ formu olan trigliseridler açığa çıkar. Agave nektarı %90 fruktoz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu yüzde 55 fruktoz içerir. Hindistan cevizi şekeri sadece %45 fruktoz içeriğiyle diğer alternatiflerden daha iyidir, şişmanlamanızı engeller.

100 gram Hindistan cevizi şekeri 1030 gram Potasyum içeriği ile günlük ihtiyacınız olan Potasyumun dörtte birini içerir.

Toprak Dostu

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü hindistancevizi şekerini 2014 yılında dünyanın en sürdürülebilir tatlandırıcısı ilan etmiştir. Şeker kamışı üretimine kıyasla daha az su ve besine ihtiyaç duyar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz