Havuç, dünyanın en popüler, çok yönlü sebzelerinden biridir! Çiğ, pişmiş veya meyve suyu olarak sıkılmış kullanılabilir. Neredeyse her kültüre sahip insanlar, tarih boyunca havuç tüketmişlerdir. Havuçlar kendine has turuncu renkleri ile bilinirken, aslında çeşitli renklerde; mor, sarı, beyaz ve kırmızı tonlarında bulunabilirler. Bununla birlikte, bu çeşitli renklerdeki havuçları genellikle Amerika’da görürsünüz. Havuç karotenoid olarak adlandırılan antioksidanlardan renk alır. Bu karotenoidlerden biri; havuç suyunun yararlarının birçoğundan sorumlu olan aktif vitamin A’nın bir öncüsü olan betakarotendir. Birçok çalışma, betakarotenin vücuttaki bağışıklığın iyileştirilmesinde, cilt ve göz sağlığının korunmasında ve kanser ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli kronik hastalıklara neden olabilecek serbest radikal hasarlarıyla mücadelede çok önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Havuçlar çok değerli bir beslenme kaynağıdır. Kan şekerini dengelemek, kan sağlığını iyileştirmek, kabızlığı gidermek, iltihapla mücadele etmek, böbrekleri temizlemek, beyin fonksiyonlarını korumak için havuç suyu içmek, vücudunuzun neredeyse her kesimine yardımcı olabilir.

Havuç ayrıca bol miktarda C, D, E ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi pek çok minerali de sağlar. Yüksek lif içeriğinden dolayı da son derece besleyici ve temizleyici niteliktedir. Diyetinize düzenli olarak havuç veya havuç suyu eklemenin faydalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Göz Sağlığını Korur

Havuç içindeki üç önemli besin öğesi, betakaroten, lutein ve zeaksantin; göz sağlığını önemli ölçüde artırır. Örneğin betakaroten azaldığında kişilerde, maküler dejenerasyon ve hatta körlük gibi değişik göz bozuklukları görülebilir. Lutein ve zeaksantin, yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltmak için çalışır. Sadece bir fincan kıyılmış havuç, A vitamini ihtiyacınızın % 400’ünü sağlar! Havuç betakaroten şeklindeki A vitaminini içerir. Vitamin A, özellikle yaşlanınca göz sağlığını ve görmeyi korumak için gereken en önemli besleyicilerden biridir.

Vitamin A eksikliği öncelikle gece körlüğüne, daha sonra kalıcı körlüğe neden olabilir. Vitamin A eksikliği aslında önlenebilir körlüğün dünya çapındaki bir numaralı nedenidir. Havuç aynı zamanda yaşla ilgili görme kaybının ortak bir nedeni olan katarakt ve maküler dejenerasyon riskinizi azaltabilir. Düzenli olarak havuç yemek veya havuç suyu tüketmek, hayat boyunca sağlıklı gözler ve görüş yetinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Ham olarak tüketilen havuç şeker içeriğinden dolayı sizin için cazip değilse, havuç suyunun da aynı derecede göz sağlığı yararlarını taşıdığını unutmayın.

 

Yüksek Antioksidan Kaynağıdır

Havuç ve diğer turuncu sebzelerde bulunan karotenoidler, çeşitli geçici hastalık formları ve ciddi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır. Havuç ve havuç suyu, bedeni serbest radikal hasarına, zararlı bakterilere, virüslere ve enflamasyona karşı koruyarak bağışıklık sistemine fayda sağlar.

Havuç ve havuç suyunun faydalarından sorumlu olan antioksidanlar şunları içerir: C vitamini, beta karoten, likopen, lutein, zeaksantin. Havuç, DNA hasarını, inflamasyon seviyelerini ve hücre mutasyonunu durdurarak kanserle savaşır. Bu konudaki yardımcıları; karotenoid fitokimyasalı ve betakaroten antioksidanıdır ki; havuç bunun için en doğal kaynaklardan biridir.

Kalp Hastalığı ve İnme Riskini Azaltmaktadır

Havuç gibi nispeten koyu renkli turuncu sebzeler yemek, özellikle yetişkin kadınlarda kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Diğer kardiyovasküler risklerden bağımsız olarak, mevcut araştırmalar, havuç suyunun içilmesinin, oksidatif stresin düşürülmesiyle kalp sağlığına yarar sağladığını ve çeşitli kardiyovasküler hastalık formlarına karşı vücudun savunmasını geliştirdiğini gösteriyor.

Bu etki, havucun içerdiği yüksek antioksidan içeriğine bağlıdır. Havuç aynı zamanda kolesterolü düşürmek ve safra üretimini artırmak için çalışır; bu da vücudun yağ sindirme yeteneğini artırır. Bu, sindirim sisteminizin besin değerlerini gıdalardan düzgün şekilde emmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzdaki kalp sağlığını koruyan iyi kolesterol düzeylerini doğrudan etkiler.

Kansere Karşı Korunmaya Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalar, yüksek miktarda karotenoid içeren meyve sebzelerden tüketilmesinin kanser tekrarına bağlı olarak koruyucu olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmalar, bu antioksidanların lösemi hücreleri ile mücadele edebileceğini ve yumurtalık kanseri ve göğüs kanseri dahil en yaygın kanser türlerinin riskini azaltmada rol oynayabileceğini gösteriyor. Bir çalışma, meme kanseri öyküsü olan kadınların üç hafta süreyle 200 ml. taze portakal suyu ve havuç suyunu tüketmelerinin etkilerini gözlemledi. Sonuçlara göre günlük taze havuç suyu alımının vücudun kansere karşı savunmalarını geliştirdiği ve kanda koruyucu antioksidan karotenoid seviyelerinin artmasına olumlu etkileri olduğu görüldü. Bu, oksitlenme stresini ve iltihaplanmayı azalttı; böylece her ikisinin de kanser gelişimine karşı koruma sağladığı kanıtlandı.

 

Ağız Sağlığı Bakımında Önemlidir

Havuçta bulunan besinler vücudun bakterilerle savaşma yeteneğini ve ağız yoluyla giren diş etleri ve dişlerde yaşayan toksinlerler savaşmak için bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur. Havuçtaki bazı mineraller antibakteriyel olabilir ve diş çürümelerini önleyebilir. Havuç ayrıca, yemeklerden sonra yenilirse, plak ve lekeleri dişlerden temizlemeye yardımcı olabilir. Havuçtaki lif, bağırsaktaki istenmeyen bakterileri temizleyerek ve bağışıklık artırıcı besin maddelerinin daha iyi sindirilmesini teşvik ederek,  doğal bir sindirim sistemi fırçası gibi davranıp bağışıklığı artırır.

 

Cilt Sağlığını Artırır ve Yaraların İyileşmesinde Rol Oynar

Betakaroten, her türlü yara iyileşmesi için kritik önem taşır. Havuçlar, yüksek betakaroten içeriğinden dolayı yüzyıllar boyunca yaraları iyileştirmeye yardım etmek için bir hijyen ilacı olarak kullanılmaktadır. Ciltte enfeksiyon, kesik veya başka yaralar varsa, havuç ve havuç suyunun daha hızlı iyileşme ve enfeksiyon ve belirgin cilt enflamasyon belirtileri ile mücadele etme yeteneğinizi artırarak cildinizin sağlıklı olmasını sağladığını göreceksiniz.

Beyin Sağlığını ve Bilişsel İşlevini Korur

Havuç ve havuç suyu, Alzheimer hastalığını önlemeye, hafızayı geliştirmeye ve diğer bilişsel çöküntüye karşı savunmaya yardımcı olarak beyin sağlığını destekler. Bunun nedeni, havucun sinir sinyal kapasitesini zayıflatabilen oksidatif stresini azaltma yeteneğidir.

 

Havuçların Keyfini Çıkarmanın Yolları

 

Diyetinize havuç dahil etmek isterseniz, onları en çok fayda sağlaması için çeşitli şekillerde yemenizi tavsiye edebiliriz.

 

ÇİĞ: Havuçtaki lif içeriği, çiğ havuçta daha yüksek olabilir, çünkü pişirme yoluyla parçalanmaz. Ham havuç harika bir atıştırmalık olabilir, bu nedenle işe giderken plastik torbaya koyarak birkaçını paketleyin. İş yerinde ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

 

PİŞMİŞ: Bazı araştırmalar, pişmiş havuçların çiğ havuçtan daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olabileceğini bulduğu için, havuç suyunda kullanılan çiğ havuçların yanı sıra pişmiş havuç yemek de önemlidir. Havuç suyunu, karbonhidratlardan düşük diğer sebze suları ile dengeleyin. Çorbaya, güveçlere havuç ekleyin veya hafifçe hindistancevizi yağı ile lezzetli bir havuç sote pişirebilirsiniz.

 

HAVUÇ SUYU: Havuç suyu, diyetinize havuç dahil etmek için harika bir yoldur, ancak meyve suyu havuçların lif oranını azaltıp, şeker oranını artırabileceğinden iyi dengelemek önemlidir.