Güneş Yanıkları İçin En İyi Tedaviler

  • ALTERNATİFTIP
  • Güneş Yanıkları İçin En İyi Tedaviler için yorumlar kapalı
  • 802 kez görüntülendi

Güneş Yanıkları İçin En İyi Tedaviler

Cildimiz her gün güneş ışınlarına maruz kalır. Eğer bu ışınlara çok uzun süre boyunca maruz kalınırsa güneş yanığı oluşur. Ultraviyole ışınları cilde nüfuz edip deri altındaki dokuların zedelenmesine yol açtığı zaman bu tipte bir yanık meydana gelir ve ciltte göze hoş görünmeyen ağrılı kızarıklıklar oluşur.

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan dolayı ciltte bozulmalar olduğunda, bu durum sağlığınızı ve cildinizin görünümünü olumsuz yönde etkileyeceği için hızlı bir şekilde gerekli tedavinin uygulanması çok önemlidir. Marketlerde güneş yanıklarını önlemek için çeşitli ürünler olmasına rağmen güneş yanığı oluştuktan sonra yapılabilecek en güzel şey cildinizi rahatlatmak ve yenilemek için doğal bir tedavi yöntemi uygulamaktır. Aşağıdaki makalemizde güneş yanıklarına karşı kullanılabilecek en iyi yöntemlerden birkaç tanesini göstereceğiz.

Gölgede kalmaya çalışın

Eğer güneş yanığı oluştuysa yapılabilecek en iyi şey gölgede kalmaktır, çünkü güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmak durumu sadece daha kötü hale getirir. Eğer dışarı çıkmak zorundaysanız her yerinizi güzelce kapatan kıyafetler giyin ve mümkünse yüzünüzü güneş kremi ve şapkayla koruyun.

Soğuk su

soğuk duş 2

Cildiniz güneş ışınlarından zarar gördüğünde yapmanız gereken ilk şey, yanık bölgeyi serinletmek ve rahatlatmak için soğuk bir duş almaktır. Mümkünse yanık cildi yatıştırmak için birkaç dakika boyunca soğuk kompres uygulayın. Vücudunuz güneşe uzun süre maruz kalmaktan dolayı su ve temel tuzları kaybetmiştir. Bu nedenle, yukarıdakilere ek olarak ayrıca susuzluğu önlemek için bol bol su içmeniz çok önemlidir.

Soğuk süt kompresi

Süt, güneş yanıklarını tedavi etmek için harika bir çözümdür. Sütün içinde bulunan yağ asitleri ve laktik asit ciltteki güneş yanıklarını rahatlatır.

Güneş yanıkları için sütü nasıl kullanabilirim?

Temiz ve yumuşak bir bez parçasını bir miktar tam yağlı sütün içine batırın. Yanık bölgeye çok nazik bir şekilde sütlü bezle masaj yapın ve 20 dakika bekledikten sonra bol miktarda soğuk suyla durulayın.

Papatya çayı

papatya çayı 3

Papatya, yatıştırıcı tıbbi özellikleri sayesinde, güneş yanığı sonucunda oluşan acıları dindirmek için harika bir bitkidir.

Papatyayı nasıl kullanabilirim?

Papatya çayını hazırlayın ve tamamen soğuyana kadar bekleyin. Daha hızlı soğuması için içine bir kaç buz kalıbı atın veya bir süre buzdolabında bekletin. Soğuk hale geldikten sonra bir pamuk veya bez yardımıyla güneş yanığı oluşan bölgeye sürün.

Aloe Vera

aloe vera

Güneş yanıkları için en çok kullanılan tedavilerden biri aloe veradır. Sadece yanık acısını hafifletmekle kalmaz, ayrıca dokuların yeniden oluşmasına sağlayarak daha hızlı iyileşmenize yardım eder.

Aloe verayı nasıl kullanabilirim?

Aloe vera bitkisinden elde ettiğiniz jeli ezin ve direkt olarak yanık oluşan bölgeye uygulayın. Ayrıca aloe vera smoothiesi hazırlayarak içilmesi de tavsiye edilir.

Yulaf Ezmesi

yulaf

Güneş yanığı oluşan bölgenin nemlenmesini sağlamak için yulaf ezmesi idealdir, çünkü güneşe aşırı maruz kalınmasından dolayı ortaya çıkan deformasyonun yok edilmesine yardım eder.

Yulaf ezmesini nasıl kullanabilirim?

Hamur kıvamı elde edene kadar yulaf tanelerini bir miktar suyla karıştırın. Hazırladığınız karışımla yanık bölgeye nazikçe masaj yapın ve birkaç dakika beklemeye bırakın, ardından soğuk suyla durulayın.

Elma Sirkesi

elma sirkesi

Elma sirkesi, güneş yanıklarına karşı kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Acıyı dindirmekle kalmaz, aynı zamanda derinin su toplamasını ve soyulmasını engeller.

Elma sirkesini nasıl kullanabilirim?

Asetik asit negatif bir etki yaratabileceği için elma sirkesini direkt olarak cilde uygulamayın. Elma sirkesini öncelikle eşit miktarda suyla seyreltmeniz tavsiye edilir.

Seyreltilmiş elma sirkesiyle yanık bölgeye 15 dakika boyunca kompres uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra bezi tekrardan sirkeli suya batırın.

Elma sirkesi ile yapacağınız banyo bir diğer seçenektir. Banyo suyuna 2 bardak elma sirkesi eklemeniz yeterlidir.

Unutmayın…

Güneş yanıklarına karşı yapılacak ilk şey bu durumdan kendinizi sakınmaktır. Güneş kremi kullanarak güneşin zararlı ışınlarına karşı kendinizi korumak, bol bol su içip cildinizi nemli tutmak, sağlıklı bir diyet uygulamak ve günlük cilt temizliği yapmak çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.