Gümüş Neden Kararır, Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır?

  • ALTERNATİFTIP
  • Gümüş Neden Kararır, Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır? için yorumlar kapalı
  • 1.242 kez görüntülendi

Gümüş Neden Kararır, Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş altın ya da bakır gibi diğer metal çeşitlerinden daha parlak ve ışığı oldukça iyi bir şekilde yansıtabilen değerli bir metal olarak yer almaktadır. Alaşım yapıları bakırla neredeyse bire bir benzerlik gösterse bile bakırdan çok daha geç altın türünden ise daha çabuk kararmaktadır. Bunun nedenlerinden bir tanesi ise havada ki hidrojen, kükürt ve sülfürik asit olarak görülmektedir.

Gündelik hayatımız içerisinde, özellikle bayanların devamlı olarak tercih ettiği şık aksesuar ve takılar belirli zamandan sonra çeşitli etkiler sebebiyle zarar görmekte ve kararmaya başlamaktadır. Kullanıcıların devamlı olarak şikayetçi olduğu bu sorunu çözebilmenin ve yıpranan takıları parlatmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Peki, gümüş takılar nasıl parlatılır?

Gümüş çeşitleri günümüzde yaygın şekilde günlük kullanıma hitap edebilecek olan eşyalar üzerinde kullanılmasından dolayı diğer kullanım bölgelerine göre kararma ve oksitlenme belirtilerini daha hızlı gösterebilmektedir. Ev içerisinde kullanılan gümüş süs eşyaları ile beraber sanayi içerisinde kullanılan gümüş metalleri diğer ürünlere göre kararma belirtisini minimum seviyeye ulaştırabilmektedir. Bunun nedenlerinden bir tanesi ise yumurta gibi besin maddeleri üzerinde yer alan yani insan bünyesine bir şekilde girebilmiş olan kükürt, sülfürik gibi asit türlerinden oluşmaktadır. Takı şeklinde kullanılan eşyalar devamlı suretle tende üzerinde oluşan ter, sıkılan parfüm ve deodorant gibi farklı kimyasallar kullanıldığı zaman direkt olarak temas etmesiyle kararma evresini çok hızlı bir şekilde tamamlayarak ilk gün ki parlaklığını kaybetmektedir. Kararmış gümüş parlatma yöntemlerini uygulayarak gümüşlerinizi en iyi şekilde parlatabilirsiniz.

Nasıl Parlatılır?

Kararan gümüş takılar ilk gün sahip olduğu parlaklığına kavuşturmak son derece kolaydır. Bu ürünleri parlatmanın pek çok yolu yer almaktadır. Bu yollar arasında evde yer alan malzemeler ile kolaylıkla yapılmasının yanında bazılarının ise çok daha profesyonel eller üzerinde yapılması gerekmektedir.

  • Bir litre suyun içine bir kaşık kadar çamaşır sodası ile beraber bir kaşık sofra tuzu konularak çözülmesi gerekmektedir. Daha sonra ise bu çözelti ısıtılmakta ve kaynar duruma gelmektedir. Suyun olduğu kap içerisine tabak konulacak şeklinde metal bir cisim yerleştirilmektedir. Parlatılmak istenen ürün çeşitleri, her tarafı suyun içerisinde kalacak durumda kabın içerisine bırakılmaktadır. Bu durumda yaklaşık olarak üç dakika kaynatıldıktan sonra çıkarılarak sıcak su ile durulanmaktadır. Bu uygulamaların hemen sonrasında gümüş ürününüz ilk gün ki parlaklığına kavuşmaktadır.
  • Bir kap içerisine konulacak su ve siyanür konularak kaynama noktasına geldiği zaman içine temizlenecek gümüş ürün konmaktadır. Birkaç saniye bekletildikten hemen sonra istenilen parlaklık elde edilmektedir.
  • Bir çay tabağı içerisine bolca sigara külü koyun ve üzerine bir kaç damla kadar limon damlatın. Bu işlemi yaptıktan sonra ise parlatmak istediğiniz ürün türünü biriktirmiş olduğunuz kül ile bir kaç dakika ovalamanız gerekmektedir. Bu uygulamalardan sonra ürününüzü ılık su ile durulayabilir ve ürününüz istenilen parlaklığa kavuşturabilirsiniz.
  • Kararmış duruma gelen gümüş çeşitlerini yumuşak bir bez ve diş karbonatı kullanarak dairesel şekilde silebilir ve daha sonra ise gümüş çeşitlerini ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu uygulama diğerlerinde olduğu gibi olumlu bir sonuç verebilmektedir.
  • Yumuşak bir bez parçası üzerinde bir miktar diş macunu sürebilir ve kararmış durumda yer alan ürününüzü bu şekilde bir süre ovalamanız gerekmektedir. İşlemin hemen sonrasında ise ürünü su ile durulamanız gerekmektedir. Gümüş eski parlaklığına kısa sürede kavuşacaktır.

Yukarıda belirtilen maddelerden bazıları bilimsel şekilde test edilmiş bazıları ise kullanıcıların denemeler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu yazımızda yer alan gümüş parlatma önerilerini uygulayarak en güzel sonucu elde edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.