Grip İçin Katarin Forte – Kullanımı ve Fiyatı

Grip İçin Katarin Forte – Kullanımı ve Fiyatı

Grip İçin Katarin Forte –Kullanımı ve Fiyatı

Elbette hiçbir hastalık sevilmez ama Katarin Forte, adeta insanı süründüren, iştahını kesen, ateşlenmesine, hissizleşmesine ve günlük yaşantısını normal seyrinde yürütememesine sebep olan grip ve nezle gibi durumlarda kullanılır.

 

Katarin Forte Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

 

Mevsim dönüşlerinde ya da bir gün sıcak, bir gün soğuk olan dengesiz havaların birkaç gün ardından grip ve nezle salgınlarının ortaya çıktığı haberi gelir. Güçlü bir ilaç olması nedeniyle kişiyi grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi şikayetlerin sebep olduğu sıkıntıdan kısa süre içerisinde toplamayı başaran Katarin Forte, özellikle bu hastalıkları ağır geçiren kişilere önerilmektedir.

Reçeteyle satılan bu ilacın güçlü olması nedeniyle 12 yaş ve üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için kullanım uygunluğu bulunmaktadır. Yalnızca soğuk algınlığı, grip ve nezle değil, vücut kırıklığının giderilmesi, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit, akut üst solunum yolu enfeksiyonları, ödem, öksürük, boğaz ağrısı gibi durumlarda da kullanılmaktadır.

 

İlacın Etken Maddeleri

 

Parasetamol, Psödoefedrin Hidroklorür, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat gibi maddelerdir. Bu isimler böyle bakıldığında bir şey ifade etmese bile, vücutta gösterdikleri etkiler şu şekilde açıklanabilir:

Ateş düşürücü özelliğini sağlayan Parasetamol, beynin ısı düzenleme merkezine etki ederek ateş düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda ağrı kesici özellik gösterir.

Balgamı sulandırarak kişiyi öksürük ve kaşıntı sorunundan kurtarmayı kısacası balgamı eritmeyi sağlayan Oksolamin sitrat maddesidir.

Üst solunum yollarındaki rahatsızlıklarda sinüslerin ve burundaki mukoza tabakasının şişkinliğini azaltan Psödoefedrin Hidroklorür maddesidir.

Alerjik belirtileri ortadan kaldırarak kişiyi rahatlatmayı sağlayan ise Klorfeniramin maleat maddesidir.

 

Katarin Forte Ne Zaman Etkisini Gösterir?

 

Katarin Forte’yi almaya başladıktan sonraki 3 gün içerisinde rahatlama ve iyileşmeyi gözlemleyebilirsiniz. Eğer rahatsızlıkların 3-5 gün içerisinde giderilmediği fark edilirse, ilacın bırakılması ve yeniden doktora danışılması çok önemlidir.

 

Katarin Forte Yan Etkileri Nelerdir?

 

Etkileri güçlü bir ilaç olduğu için mutlaka doktor ve eczacıya daha önce kullanılan diğer ilaçlar ve geçirilen rahatsızlıklar belirtilmelidir. Çünkü böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, kalp ve akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, tiroit gibi daha birçok hastalık sırasında kullanılması çok sakıncalı olabilir. Katarin’in alınması ile beraber terleme ile ateşin düşürülmesi, uyku getirerek kişiyi dinlendirmesi, balgamı yumuşatarak öksürük, boğaz şişliği, , boğaz kaşıntısı, burun ve ciğerlerin rahatlaması gibi problemlerin giderilmesi gerçekleşir. 3 gün içerisinde daha rahat nefes almayı kişinin iyileşme belirtilerini görmesini sağlar. Antibiyotiklere destek olarak kullanılabildiği gibi, tek başına da kullanılabilir.

Aynı zamanda etkili bir ilaç olduğu için bir başka ağrı kesici ya da ateş düşürücü ilaca kullanıma gerek kalmamaktadır. Bu nedenle beraberinde doktora danışmadan başka bir ilaç kullanılmasından kaçınılmalıdır. Katarin Forte için önerilen kullanım dozu günde 3 kez, 6-8 saatlik aralar şeklindedir. 6-12 yaş arasındaki çocuklarda kullanımı söz konusu olursa, kapsül değil, pediatrik şurup tercih edilmelidir.

 

Katarin Forte’nin Hamilelikte Kullanımı

 

Hamilelik ve emzirme döneminde Katarin kullanımı sakıncalıdır. Bu dönemlerde kesin bir olumsuzluk göstermemekle beraber, yeterli araştırma yapılmadığından problem yaratmayacağı da söylenmemektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz