Anemi Tedavisi

  • DAHİLİYE
  • Anemi Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.242 kez görüntülendi

Anemi Tedavisi

Kansızlık Nedir, Anemi Neden Olur, Anemi Tedavisi, Anemi Çeşitleri

Anemi, tıp dilinde kansızlık demektir. Kandaki alyuvarların miktarı belirli bir düzeyin altına düştüğünde kansızlık başlar. Doktorlar, hastalarının kansızlığını hemen anlarlar. Göz kapağını çekip içine bakmak bile doktorlara bu konuda fikir verir. Ancak kansızlığın derecesini anlamak için kan saydırtırlar. Parmak ucundan alınan bir damla kan laboratuvarda incelenir ve sonuç bildirilir. Doktor da buna göre tedavi uygular. Sağlam insanlarda genellikle bir milimetre küp kanda 4 milyon veya daha fazla alyuvar bulunur. Alyuvar sayısı 4 milyonun altına düşünce kansızlık başlamış sayılır. Alyuvarların daha da düşük olması şiddetli kansızlık demektir. Üç çeşit kansızlık vardır.

İyi beslenememenin neden olduğu anemi :

İyi beslenememenin neden olduğu anemi şeklinde bir insan iyi beslenemezse yani yeterli ve dengeli beslenme uygulayamazsa zamanla ortaya türlü sorunlar çıkar. Bunların başında da kansızlık gelir. Kandaki alyuvarların ana maddesi emoglobindir. Emoglobinde de bol miktarda demir bulunur. Anemi tedavisinde Her gün alınan protein grubu besin, B Kompleks vitaminleri, kanın emoglobini için gereken demiri sağlar. Böylece alyuvarlar hem sağlam hem de yeterli sayıda olurlar. Ama perhiz yapan, sadece karbonhidratlı besinlerle karnını doyuran, dengesiz beslenme uygulayan kimselerde er geç kansızlık görülecektir. Bu tür kansızlığı gidermek için Anemi Tedavisi için hastaya bol bol ızgara karaciğer, bulgur pilavı, pekmez, beyaz peynir gibi besinler verilir. Ayrıca B 1 ve B 12 vitaminlerinin iğneleri de yapılır. Kansızlık fazlaysa hastanın kan basıncı yani tansiyonu düşer. Baş dönmesi, göz kararması, hatta baygınlık, ishal, bitkinlik görülür.

Kanamaların neden olduğu anemi :

Kanamaların neden olduğu anemi çeşidi urun kanamaları, yarbalanmalar yüzünden kan kaybı, veya vücudun herhangi bir yerinin fazla kanaması da ani anemiye neden olabilir. Kadınların belirli devrelerindeki kanamaları da anemiye yol açabilir. Bu yüzden doktorlar genç kadınlara yani doğuracak yaştaki kadınlara daima bol demirli besinler önerirler. Hatta bazan içinde demir olan tabletler verirler. Diğer kanamalarda duruma hemen müdahale edilmesi gerekir. Doktor,  anemi tedavisinde gereken önlemleri alır. Hatta anemi tedavisi için gerekiyorsa hastaya kan verilir. Böylece kan kaybı giderilir. Hastalığın neden olduğu anemi: Bazı hastalıklar alyuvarların azalmasına neden olur. Doktor, hastalığı tedavi ederek bu anemiyi geçirebilir. Fakat bazen anemiye kan kanseri yani lösemi gibi bir hastalık da yol açabilir. Bu çok tehlikeli ve öldüren bir hastalıktır. Doktor, hastayı tedavi ederken ilaçların yanı sıra kan verilmesini de uygun bulabilir.

Kan saydırmak : Dengeli ve yeterli beslenme uygulayan sağlıklı kimselerde anemi gözükmez. Hele bu insanlar, bol bol açık havaya çıkıyor ve biraz da egzersiz yapıyorlarsa o zaman kansızlıktan hiç şikâyet etmezler. Kanamalar veya tatsız bir hastalık birden ortaya çıkmazsa bu kimseler daima sağlıklı kalırlar ve kan saydırmaları gerekmez. Fakat çabuk yorulan, soluk benizli, eve kapanan tiplerde kansızlık olabilir. Yeterli ve dengeli beslenme uygulanmıyanlarda da bu durum olabilir. Bitkinlik hissedenlerle, fazla antibiyotik alanların kan saydırmaları yerinde olur. Böylece alyuvarların eksilip eksilmediği anlaşılır. Anemi ilerlemeden kan yapıcı ilaçlar ve besinlerle giderilir. Zaten hastalar, antibiyotikleri kendi bildikleri gibi değil doktor kontrolünde almalıdırlar. Ayrıca burun kanaması gibi olaylar da ihmal edilmemelidir. Bu tür durumlardan sonra kan saydırmak çok yerinde olacaktır. Hem parmak ucundan bir damla kan alınması da öyle can yakmaz. Aneminin ihmal edilmemesi gereken bir sorun olduğunu unutmamak şarttır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.