Göz ardı etmemeniz gereken 10 pankreas kanseri belirtisi

Göz ardı etmemeniz gereken 10 pankreas kanseri belirtisi

İstatistikler, pankreas kanserinin diğer tüm kanser türleriyle karşılaştırıldığında en yüksek ölüm oranlarına sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Pankreasımız aslında vücutta en sade organlar, fazla dikkat etmediğimiz veya umursamadığımız organlardır.

Pankreas altı santim uzunluğundadır ve midenin tam arkasında bulunurlar. İşlevleri vücuda gıdaları sindirmede yardımcı olmak ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmaktır. Normal olarak, pankreas fonksiyonlarını kesintisiz olarak yerine getirebilir, ancak hasar gördüklerinde veya parçalandıklarında vücudunuzda ciddi bozulmalara neden olabilirler.

Araştırma,% 2’den fazla bireyin yaşamları boyunca pankreas kanseri belirtileri ile teşhis edilmediğini ortaya koymaktadır. 60 yaşın üzerindeki kişiler arasında oldukça yaygındır, ancak genç yetişkinler arasında 20’li ve 30’lu yıllarda pankreas kanseri vakaları da bildirilmiştir.

Bu nedenle, pankreas kanserinin varlığını belirten tüm semptomları tespit edebilmek son derece önemlidir; bu nedenle, onları tecrübe etmeniz durumunda, onları hemen teşhis ederek erken bir teşhise yol açabilirsiniz. Doktorlar, çoğu kadın hastanın, semptomların korkunç şekilde kötüye gittiği durumlarda bir doktora başvurmaya zorlanmadan önce semptomların kaybolmasını beklediğini ortaya koymaktadır ve bu, pankreas kanserinin böyle yüksek bir ölüm oranına sahip olmasının temel nedenidir.

Bekleme riskini almamanız şiddetle tavsiye edilir. Bu uğursuz hastalığı saptamak için yaygın olarak ortaya çıkan tüm belirtileri listeledik ve bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuzla iletişim kurduğunuzdan emin olun. Hiçbir şey bulamazsanız aptal görünebilir, ama hatırlar, üzgün olmaktan her zaman güvende olmak her zaman daha iyidir.

Burada, pankreas kanserini tespit etmek için tüm semptomlara bir göz atın:

1. Cildiniz ve gözleriniz sararır

Cilt ve gözler normal beyaz renkleri yerine sararmaya başladıklarında, her zaman ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor. Diğerleri arasında karaciğer yetmezliği, alkolizm ve pankreas kanseri gibi çoklu sağlık sorunlarının bir göstergesi olarak görülebilir. Bu olma eğilimindedir, çünkü çoğu pankreas tümörü, safra kanalının yakınında bulunan pankreasımızın başında başlar.

Boyutu daha küçük olan tümörler bile, çevredeki organlar üzerinde büyük bir baskı uygulayabilir ve safrayı karaciğerden ve safra kesesinden taşımadan ve pankreastan ince bağırsağa doğru taşımadan sorumlu olan safra kanalınızı tıkayabilir.

Safranın başlıca sorumluluklarından biri, temel olarak kırmızı kan hücrelerinden oluşan doğal olarak oluşan bir atık ürün olan bilirubini vücudunuzdan uzaklaştırmaktır. Böylece, safra bilirubini çıkaramadığında, vücutta birikmeye başlar ve sarı gözlere ve cilde neden olan sarılık semptomlarının gelişmesine yol açar. Bu sarılık birkaç nedenden ötürü ortaya çıksa da, bu belirtiyi asla görmezden gelmeniz ve derhal doktorunuz tarafından kontrol edilmesi şiddetle tavsiye edilir.

2. Hamile görünecek kadar şişkin görünüyorsun

Özellikle büyük bir öğün yedikten sonra küçük şişkinlik belirtileri yaşamak normal bir durumdur, ancak birkaç gün devam eden şişkinlik bir sorun göstergesidir. Pankreas tümörleri büyüklüğünde büyümeye başladığında, midenin dağılmasını sağlar.

Bu, doktorlarına danışmayan kadınlar arasında meydana gelen en erken semptomlardan biridir, çünkü şişkinlik genellikle ciddi bir durum gibi görünmez. Pankreas kanseri olmasa bile, sürekli şişkinlik, sindirim sorunu, iltihaplanma ve hatta yumurtalık kanseri gibi diğer hastalıkların bir işareti olabilir.

Unutmayın, önlem önlem için ilk adımdır.

3. En hoşgörülü muamele artık iştah açıcı görünmüyor

En sevdiğiniz yiyecekleri ve tatlıları bir zamanlar sevdiğiniz gibi yemezseniz, iştahsızlık pankreas kanserinin en erken belirtilerinden biri olduğundan, bunun bir semptom olduğunu düşünün. Bunun nedeni, tümörler karın içinde büyümeye başladığında, karnı çevreleyen diğer organlara, özellikle mideye çok fazla baskı uygulamalarıdır.

Bu, midenin neden yemeğe döndüğünü, birkaç saat boyunca yemek yemediğiniz zaman bile mide bulantılı ve yorgun hissettiğinizde kendini tam olarak açıklıyor. Hastalar yemek yemenin çok fazla acıya neden olduğunu bile rapor ediyorlar.

4. Açıklanamayan kilo kaybı yaşıyorsunuz

Denemeden ağırlık kaybediyorsanız veya hızlı kilo kaybının arkasındaki nedenleri bulamıyorsanız, bu kötü bir şeyin işareti olabilir.

Pankreas kanseri iştah kaybına neden olur ve bu da hızlı kilo kaybına neden olabilir ve genellikle altı ay veya bir yıl içinde vücut ağırlığınızın% 5’inden daha fazla kaybına neden olur. Bu kasıtsız kilo kaybını açıklayamıyorsanız, kendinizi muayene ettirmeniz gerekir.

5. Alt sırtınız sürekli ağrıyor

Pankreas tümörü büyümeye devam ettiğinde, iç organlara baskı uygular, ayrıca alt sırt ve sırt kasları üzerinde sürekli olarak donuk bir ağrının gelişmesine yol açan büyük bir zarar ve baskıya neden olur.

Kadınlar her ay adet döngüsü ile birlikte bel ağrısı hissetme eğilimindedir, bu nedenle düzenli bel ağrısı ve acınızın spor salonunda, PMS döngüsünde veya daha ağır bir şeyde aşırı egzersiz yapması nedeniyle farklı olması zor olabilir.

Ağrınız devam ediyorsa ve süreniz bittikten sonra bile kaybolmuyorsa, derhal doktorunuz tarafından muayene edildiğinden emin olun.

6. İdrarınız çay kadar koyu görünür

Çay gibi görünen koyu renkli idrar, aşırı dehidrasyon belirtisi olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda en eski sarılık belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Tümör çok safranın atılmasına izin vermediğinden kandaki bilirubin seviyeleri endişe vericidir ve idrar kahverengimsi bir renk almaya başlar.

İdrarınızın normal açık sarı tonunu, bol miktarda su içerek geri getiremezseniz, pankreas kanserinin erken işaretlerinden biri olan sarılıktan muzdarip olabilirsiniz. Bu nedenle, idrarınızın gecikmeden incelenmesini sağlayın.

7. Kaşıntı Durma Görünmüyor

Cildinizin her yerinde son derece kaşıntılı hissetmek, sadece kaşıntıyı durduramayacağınız bir görünüşte, pankreas kanseri ve sarılığın en erken belirtilerinden biri olarak kabul edilir.

Araştırmalar bilirubin cilt içinde birikmeye başladığında, sararmaya başlamadan bile gelişim kaşıntısına yol açabileceğini ortaya koymaktadır.

Genellikle hastalar, muayenede sarı tenini ortaya çıkarmak için kaşıntı şikayeti yaşadılar. Öyleyse, bir ürüne veya böcek ısırıklarına alerjik reaksiyon gibi herhangi bir spesifik neden olmadan çok fazla kaşıntı yaşıyorsanız ve yatıştırıcı bir losyon yardımıyla uzaklaşmıyor gibi görünüyorsa, doktorunuza danışın uzakta.

8. Kakanın tuhaf renkleri var.

Tuvalete yabancı renkte bir kaka saptamak, özellikle dışkı yağlıysa, anormal griye hafif açık renkli bir sağlık belirtisidir. Bir kez daha, bu tuhaf kaka renginin arkasındaki sebebi, vücudun doğal olarak dışkı biçiminde bağırsaklardan salgıladığı bilirubine, yani dışkıya koyu kahverengi rengini veren izini sürebiliriz.

Bununla birlikte, tümör safrayı bloke etmeye başladığında, vücut sisteminizdeki bilirubinden geçemez ve kakınızla vücuttan çıkamaz. Bu, dışkı dokunuzun rengini ve rengini değiştirmekle birlikte bağırsak hareketlerinizde bir değişikliğe neden olur.

Uzmanlar, pankreas tümörünün varlığını gösteren olası semptomlardan biri olduğunu belirledi, ancak karaciğer hastalığı veya hatta gastrointestinal enfeksiyon gibi diğer rahatsızlıkları da gösterebilir. Hastalık durumundan bağımsız olarak, koyu kahverengi olmayan kaka lekesi ciddi bir sağlık sorununun işaretidir ve dışkı tabağınız tuvalette yüzmeye başlarsa veya sürekli solgun görünüyorsa, doktorunuza en kısa sürede danışmanız gerekir.

9. Herhangi bir belirgin neden olmadan ağrılı bir karınınız var

Eğer mide ağrıyorsanız ve doktorunuzun garip görünmesinin nedenini açıklayamıyor gibi görünüyorsanız, ama bu tam olarak pankreas kanserinin en eski belirtilerinden biri olan açık olmayan ağrı türüdür.

Pankreaslar alt karnınızın arka kısmında sıkışıp kaldığından, midenizin hemen arkasında, bu konumda bir tümör geliştirmek, diyetiniz ve tüketiminiz ne olursa olsun, midede alçak anahtar ancak kalıcı bir ağrı gelişmesine neden olabilir.

10. Kendinizi iyi hissetmiyorsunuz ve yorgun hissediyorsunuz

Pankreas kanseri semptomlarını geliştirme konusundaki en korkutucu faktör, semptomlarınızın belirgin ve kesin hale geldiği zaman, hastalığın çarpıcı ilerlemeler kaydetme eğiliminde olmasıdır.

Bu nedenle, en erken aşamalarında yakalamak için, genel olarak bir veya iki haftadan daha uzun süre devam etme eğiliminde olan rahatsız edici, hasta ve yorgun hissetmeyi de içeren tüm belirsiz ve belirsiz semptomlara dikkat etmeniz gerekir. bariz bir hastalıktan kaynaklanıyor gibi görünmüyor, örneğin soğuk algınlığı veya grip vakası.

Sağlığınızla ilgili bir süredir bir şeylerin olduğunu düşünüyorsanız, kanserli bir tümörü kaçırmaktan daha iyi bir şey bulmadığınız için kendinizi muayene etmeniz her zaman tavsiye edilir.

Pankreas kanseri kadar sindirici bir hastalığa yakalanmanın en korkutucu faktörü, diğer tüm kanser türlerine göre en yüksek ölüm oranlarından birine sahip olmasıdır ve sadece% 8’i, pankreas kanseri teşhisi konduktan sonra beş yıl boyunca hayatta kalmayı başarmaktadır. . Neden böyle?

Uzmanlar, pankreas kanserini tedavi etmedeki başarı oranının çok düşük olduğuna inanıyor, çünkü bu ölümcül hastalığı en erken aşamalarında, tedavi edilebilir olduğu zaman yakalamak çok zor. Bunun temel nedeni, pankreasımızın vücutta o kadar derine sıkışmış olmasıdır ki, bu tümörlerin varlığını tespit etmenin, varlığını herhangi bir şekilde görmenin veya hissetmenin bir yolu yoktur. Bu yüzden insanlar sıklıkla pankreas kanseri belirtilerini görmezden gelirler, çünkü durum kötüleşinceye kadar farkedilmezler. Hastalar semptomları tespit ettiğinde, kanser zaten diğer çevre organlara doğru yayıldı ve büyüdü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz