Gluten İntoleransı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri !

Gluten İntoleransı  Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri !

Gluten içeren ürünlerle ilgili sorunlar zaman zaman artmaktadır. Bu ürünleri yiyen insanların çoğu hiç bir etkisinin olmadığı halde birçoğunun yaşantılarını olumsuz etkileyebilecek birtakım semptomlar yaşaması olasıdır. Buğday esaslı protein ürünlerini kullanan insanların çoğunda gluten  intoleransı semptomları görülür .  Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini  yaşıyorsanız mutlaka diyetinizi değiştirin.

Gluten İntoleransı belirtileri ;

1. Migren ve Beyin Sisleri:

İster migren, isterse migren ve beyin sisi olsun, gluten intolerans seviyenize bağlı . Bunların her ikisi de sizi depresyona ve huzursuzluğa götürebilir . Beyin sisi, gün boyunca görevlerinizi hatırlayamayacak  hale getirebilir. Gluten reaksiyonu sinir sisteminde migrene neden olan iltihaba neden olabilir. Migren gün içinde görevlerinizi bitirememize sebep olur.

2. Eklem Ağrısı:

Eklem ağrısı gluten intoleransı ile bağlantılı olduğu düşünülüyor . Eklem ağrısı gluten intoleransı ile ilgilidir, aslında bu ağrı gluten intoleransının bir belirtisidir. Parmaklardaki, kalçalardaki ve dizlerdeki eklemler ve eklem ağrısı artrit ile bağlantılı ağrı ile aynıdır ve iltihaplanmanın sonucudur .

3.Nörolojik Semptomlar:

Bu nörolojik semptomları olan insanların çoğunda denge hissi, baş dönmesi ve koordinasyonda azalma gibi şeyleri yaşayabilirler. Bütün bunlar, içeriğindeki glutenli bir yemekten bir saat sonra ortaya çıkabilir.

4.Hormonal Problemler :

Birçok hormonal sorun gluten intoleransı yüzünden meydana gelebilir. Gluten intoleransı ile adet öncesi sendromu, açıklanamayan doğurganlık ve polikistik over sendromu arasındaki muhtemel bağlantısı  düşünülüyor. Gluten hassasiyetiniz  varsa  bu sorunlar daha da kötüleşebilir.

5. Sindirim problemleri :

Diyare, şişkinlik, gaz ve hatta kabızlık gibi (çoğunlukla çocuklarla bağlantılı) sindirim problemleri gluteni içeren ürünler yediğinizde genellikle gluten intoleransı ile bağlantılıdır. Bu belirtilerin kaybolmasını isterseniz, gluten içeren yiyecekleri yemeyi bırakın.

6. Yorulma ve bitkinlik:

İçeriğindeki gluten olan  bir şey yedikten sonra yorgun ve bitkin hissediyorsanız,  enerji artırmak ve geri yüklemek istiyorsanız, gluten içeren tahıllardan kaçının.

7.Otoimmün Hastalıklar:

Ülseratif kolit, lupus, sedef hastalığı, skleroz, Hashimoto tiroiditi ve skleroderma gibi bu hastalıklar, iltihaplanma ve glutene sürekli maruz kalma nedeni ile gluten intoleransı ile ortaya çıkan   hastalıklardır.

8.Davranış Bozukluğu:

Gluteni diyetinizden çıkardığınızda kaybolabilecek problemler, depresyon, sürekli ruh hali değişimi ve anksiyete  gibi davranışlar.

9.Ciltte Tavuk Derisi Görünümü:

Bu, ciltteki kızarıklık, kaba ve darbeler ile karakterize bir durumdur. Ciltte Tavuk Derisi Görünümü ( Keratoz Pilaris )  veya foliküler keratoz vitamin A ve yağ asitlerini düzgün şekilde almazsanız ortaya çıkabilir.

10. Fibromiyalji (eklemlerde ve kaslarda sertlik ve kronik ağrı) veya Kronik Yorgunluk:

Gluteni içeren ürünleri diyetinizden çıkarırsanız, ağrınızın nedeni ve kronik yorgunluktan  kolayca kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz