FundaYaprağı Çayının Faydaları

FundaYaprağı Çayının Faydaları

Özellikle vücut temizliği ve bağırsak sorunlarından dolayı oluşan hastalıklarda kullanılan funda bitkisi ya da funda yaprağından elde edilern funda çayının faydaları ve tarifi konusunda bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Funda Çayı Nasıl Hazırlanır? İyi bir funda çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış iyi suyu ateşten alarak 6 çay kaşığı funda kurusu atın. 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 1-2 bardaktır. Funda çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz. Bitkinin hem çiçekleri hem de yaprakları sağlığa faydalıdır. Kurutulmuş funda kuru, fazla ışık almayan bir yerde hava geçirmez kapta muhafaza edilmelidir.

Funda Yaprağı Çayının Faydaları: Botanik adı Calluna vulgaris olan funda çiçeği süpürgeotu olarak da bilinir. Bitki her ne kadar güzel çiçekleri için dekoratif bir bitki olarak popülerlik kazanmış olsa da yüzyıllardır yaşlılığın etkilerinin azaltılmasından cildi güzelleştirmeye kadar pek çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Funda Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında toplanarak kurutulur. Bitki çok uzun ömürlüdür ve 50 yıla kadar yaşayabilmektedir.

İdrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur, Sistit tedavisinde kullanılır, Böbrekleri temizler, Mesane problemlerinde kullanılır, Romatizma tedavisinde kullanılır, Gut tedavisinde yardımcı olarak içilir, Soğuk algınlığına iyi gelir, Öksürüğü alır, Çeşitli sindirim sistemi problemlerinde kullanılır, Prostat sorunlarına iyi gelir, İshale iyi gelir, Karın ağrısını alır, Uyku getirir.

Funda Çayının Yan Etkileri: Funda çayı tüketimi genel olarak güvenli kabul edilir ve alerjik bir reaksiyona neden olmaz. Ancak diğer bitkilerde olduğu gibi funda çayını (ya da suyunu) tavsiye edilen miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalısınız. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız (tansiyon ilaçları, kan incelticiler, depresyon ilaçları gibi) funda çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Kas lifleri üzerinde etkili bir madde olan tanen yönünden zengin funda çayı uzun sürelerde tüketilmemelidir. Örneğin 2 hafta içtikten sonra 2 hafta vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Sürekli olarak tanen almak karaciğer hasarına yol açabilir.

Emzirme, hamilelik öncesi ve hamilelik dönemlerindeki etkileri hakkında bilimsel bir çalışma bulunmadığı için tüketmemek ya da doktor tavsiyesi ile tüketmek daha doğru olacaktır.

Bu yazı funda çayının yan etkileri, funda çayının yararları zararları, funda çayının yapılışı hazırlanışı, funda çayı nasıl hazırlanır içilir zayıflatır, funda çayı neye iyi gelir ne işe yarar fiyatı özellikleri kullananlar konusunda yazılmıştır.

funda cayinin yan etkileri, funda bitkisi ne işe yarar, funda yapragı ozellikleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz