Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar ; çok eski çağlardan beri bilinen ve kral sofralarının en geçerli yemeği olarak anılan , “çok yıllık” bir şifalı bitkidir.
Enginarın toprak üstü organları bir yıllık, toprak altında bulunan kök kısmı ise çok yıllıktır. Bulunduğu yerde 8–10 yıl kalabilir ve ürün verir.

Sofralarımızı süsleyen değerli bir sebze olan enginarın besin değeri ise çok yüksektir. Birçok sebze türünden farklı olarak yüksek düzeyde karbonhidrat ve protein içermektedir. A, D, D2, B6 ve C vitaminlerini de içinde barındırmaktadır.

Mineral maddelerce de son derece zengin olan enginar kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içeriğiyle de dikkat çekmektedir. Enginarda bulunan ‘ciarin’ isimli madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Enginarın Faydaları Nelerdir?
Enginar ayrıca romatizma, üre, kolesterol ve damar sertliğini de iyi gelir. Sebze olarak yenmesinin yanı sıra yapraklarının da kaynatılarak suyunun içilmesinin faydalı olduğu söylenmektedir. Sağlık için mevsiminde enginar tüketilmeli. Aslında sağlık açısından mevsiminde hangi meyveyi hangi sebzeyi yersek yiyelim faydalıdır.

Türkiye’de “erkenci ve geççi” çeşitleri bulunan enginar pazarlarda yüksek değer bulmaktadır, Enginar yabancı ülkelerde çocuk mamalarının yapımında, kozmetikte, içki ve boya sanayisinde de kullanılmaktadır.

Enginar Türkiye’de kültüre geç alınan bir sebze olması nedeniyle ekim alanları sınırlı kalmıştır. Enginar yetiştiriciliğinin fazla gelişememesinin önemli nedenlerinden biri de bitkinin iklim yönünden çok seçici olması ve tohumla üretilmemesidir.

Bitki, toprak altındaki köklerden alınan bölümlerle çoğalıyor. Özellikle Fransa’da tohumla üretilebilen çeşitler geliştirildi. Bu çeşitler de ülkemize girmeye başladı. Dolayısıyla gelecek yıllarda bu sebzenin daha geniş alanlarda daha yüksek miktarlarda yetiştiriciliğinin yapılacağını ümit ediyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz