Sivrisinekten Korunmak İçin Doğal Yöntemler !

Sivrisinekten Korunmak İçin Doğal Yöntemler !

Sıcak yaz günlerinde  ve serin yaz gecelerinde genellikle bahçede veya balkonda oturmak büyük bir keyiftir. Fakat bu keyifli zamanı mahveden yaz aylarını kabusa çeviren minik kan emici sineklerden kurtulmak hiçte kolay değildir.  Yazın hava çok sıcak olduğu için korunmak hiçte kolay değildir.

Sivrisineği seven var mıdır bilemeyiz ama korunmak isteyen milyonlarca insan olduğu kesin. Genellikle geceleri uykuları sabote eden sivrisinekler vücut ısısına ve gece uyurken çıkan karbondioksite gelir. Bu nedenle genellikle vızıltıları kulağımızı  rahatsız eder. Erkek sivrisinekler ısırmaz, dişi sivrisinekler kan depolar.

Ufak tüyolarla sivrinsek saldırılarına maruz kalmadan güzel yaz akşamlarının tadını çıkarabilirsiniz.

İşte sivrisinekten korunmak için yapmanız gereken tüyolar ;


* Lavanta

Herkes iyi bir gece uykusu için lavantayı tercih eder.  Fakat lavantanın  faydalarından biride böcek,sivrisinek ve pireleri kokusu ile rahatsız etmesi. Ayrıca bazı lavanta (kurutulmuş haliyle) çantanıza  ve giysilerinizi koyduğunuz çekmecelere yerleştirebilirsiniz.

* Sarımsak

Sarımsak kokusu sivrisinekleri rahatsız edeceği için tercih edilebilir.

* Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı , okaliptüs ve nane yağı ısırılan bölgeye sürüldüğünde kaşıntıyı birkaç saniye içinde alacaktır ve o bölgeyi hızlı bir şekilde iyileştirecektir.

* Limon

Limon kokusu  sivrisinekleri uzak tutar , aynı zamanda arılar ve kelebekleride rahatsız eder.Ayrıca bu doğal itici maddenin bazı limon yapraklarını ezerek ve doğrudan cildinize sürerekte kullanabilirsiniz.  Ayrıca yeşil limonun üstüne yerleştireceğiniz karanfiller de sinekleri evinizden uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.


* Vanilya

Saf vanilya da sineklerden korunmak için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. Nabız noktalarına sürülen vanilya yağı bir anlamda sizi görünmez kılacak ve ısırıklardan kaçınmanızı sağlayacaktır.

* Nane

Nanenin narin bir kokusu vardır. Karıncalar ve doğal olarak sivrisinekleri rahatsız eden bu kokuyu tercih edebilirsiniz. Ayrıca  farelerin bu kokuyu da sevmemesi cabası.

* Fesleğen

Cam kenarlarına fesleğen ve lavanta saksıları yerleştirirseniz bu bitkinin kokusu doğal olarak sivrisineklerden korunmanızı sağlar.

* Biberiye

Bu bitki iklimin genellikle sıcak olduğu yerlerde yetiştirilmek için kesinlikle idealdir. Sivrisinek itici özelliklerinden dolayı tercih edilebilir. Aynı zamanda sinekler ve güveleri uzak tutmak için de yararlıdır. Bahçe dekorasyonu dışında, yiyeceklerinize de bir baharat olarak ekleyebilirsiniz!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz