Eklemlerdeki Şişmeyi Azaltan Yiyecekler

Eklemlerdeki Şişmeyi Azaltan Yiyecekler

Osteoartrit, eklemleri etkileyerek zamanla eklem kıkırdağının kaybına neden olan bir hastalıktır. Beslenme, tıbbi tedavilere yardımcı ve bir tamamlayıcı olarak, bu durumun önlenmesinde ve tedavisinde çok önemli bir araçtır. 

İltihap Sökücü Yiyecekler

Osteoartrit de denilen kireçlenme, eklemlerde, özellikle eller, kalça, diz, sırt ve boyunda sertlik ve ağrıya neden olan, iltihap sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığı önlemede, düzgün beslenme ve bazı besinlerden her gün tüketme, en iyi yöntemlerdendir.

Ayrıca, eklemlerde mevcut olan iltihapları ve onların neden olduğu acıyı azaltıp, şişmeye iyi gelecek yiyecekler de vardır.

Brokolijoints2

East Anglia üniversitesindeki bir araştırmaya göre, brokolideki sülforafan, eklemlerde ağrıya neden olarak, kireçlenmeye neden olduğu düşünülen enzimleri yener.

Kiraz

joints3
Baylor Enstitüsünde yapılan bir çok araştırmada uzmanlar, hastaların 8 hafta boyunca kullandıkları kiraz haplarının, kireçlenme sorunu yaşayan hastaların yarısından fazlasında tatmin edici sonuçlar ortaya çıkardığını, acıyı azalttığını ve eklem esnekliğine iyi geldiğini kanıtlamıştır. 

 Somon, Ton Balığı ve Ringa Balığı

joints4

Omega-3 yağ asitleri; somon, ton balığı ve ringa balığında bol bulunur. Bu balıklar, güçlü iltihap söktürücü etkileri sayesinde, kireçlenmeye iyi gelirler. Son araştırmalara göre, bu balıklar, eklemlerin faaliyetine ve kireçlenmeye yardımcı olur.

 Fesleğen ve Zeytinyağı

joints5
Zeytinyağı ve fesleğen, iltihap giderici doğal ürünlerdir. Zeytinyağı ve biberiyeyi karıştırıp, sorunlu bölgelere masaj yapmak, bu bölgelere iyi gelecektir. Bu karışım, cilde uygulanmadan önce biraz ısıtılabilir. 

Bu eski doğal tarif, bir çok hastalığı; özellikle kireçlenmeden kaynaklanan iltihaplanmaları geçirmekte çok faydalıdır.

Unutmayın ki, bu rahatsızlıkları kontrol etmenin en iyi yolu, onları engelleyecek her şeyi yapmaktır. Bu da; sebze ve meyvelerle sağlıklı ve dengeli beslenerek ve günlük egzersiz yaparak mümkün olur. Her gün yarım saat yürümek, sağlığı korumak için çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz