Dudak Morarmasının Nedenleri ve Tedavisi

Dudak Morarmasının Nedenleri ve Tedavisi

Bugün sizlere hemen hemen herkeste hayatı boyunca en az bir kere oluşan fakat çoğumuzun dikkatini bile çekmeden atlattığımız bir sağlık probleminden bahsetmek istiyorum.

Konumuz dudak morarması. Dudaklar neden morarır, dudak morluklarının sebepleri nelerdir ve dudak morarmasının tedavisi için neler yapılır bu konuları inceleyeceğiz.

Dudak Morarması Nedir: İlk önce şunu belirtmek gerekir dudaktaki morluk vücuttaki kan dolaşımında tıkanıklık olduğunu gösterir. Dudağı mor olan insanlarda genellikle nefes alma zorluğu, göğüs ağrısı ve gece kabus görme gibi rahatsızlıklar görülür. Dudak kenarında meydana gelen morluklar yani siyanoz işlemi ile  ilgili organın yeterince kanlanmaması neticesinde oluşur.

Peki sadece siyanoz sırasında yeteri kadar kan dolaşımının olmaması mı dudak morarmasının nedenidir. Bakın dudak morarmasına neden olan bütün etmenleri sıralamak istiyorum. Gerçi hepsi kan dolaşımı ile  ilgili faktörler ama yinede göz atmakta fayda var.

– Kardiyolojik etmenler: Kalbin yeterli kan pompalamaması sonucu kandaki oksijen miktarının yeterince taşınamaması nedeniyle periferde oluşan siyanoz.

– Soğuk: Soğuğun etkisiyle kılcal damarlardaki kanın periferden merkeze çekilerek gösterilen savunma mekanizması nedeniyle dudaklarda morarma görülebilir.

– Akciğer ve solunumla ilgili etmenler: Oksijenin yeterli olarak vücutta dolaşamamasından dolayı dudak morarır.

Peki dudak morarması sorunu ile karşılaşırsak nasıl bir tedavi uygulayabiliriz. Sizlere vereceğim öneriler dudak morarmasını geçirmek için yeterlidir. Fakat yinede içiniz rahat etmezse dahiliye uzmanına görünmenizi öneririm.

Dudak Morarması Tedavisi: Her gün 30 dakika süren yavaş koşu dudağınızın rengini normale döndürebilir. Tahıldan yapılan sirkedamar tıkanıklığını giderme işlevine sahip olmasından dolayı günde içilen 1-2 yemek kaşığı sirke, mor renkli dudağın belli bir süre sonra kırmızıya dönmesine yardımcı olur. Sigara içenler de sigara miktarını azaltırsa dudak morluklarının geçmesi hızlanır.

Bu yazı dudak morarması nasıl geçer dudak morarmasının nedeni sebepleri dudak neden morarır dudak morarmasına ne iyi gelir kesin çözüm iyi gelen bitkiler bitki çayları tedavisi nasıldır  dudak morarmasının tedavisi sebepleri nedenleri neden olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

dudak morarması neden kaynaklanır, dudak morarması neden olur, dudak morarması, dudaklar neden morarır, dudak neden morarır, dudak morarmasının nedenleri, dudak morarmasının sebepleri, dudaktaki morlukların sebebi, mor dudak neden olur, dudak morluğuna ne iyi gelir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.