Dudak Mantarı ve Bitkisel Tedavisi

Dudak Mantarı ve Bitkisel Tedavisi

Dudak mantarı, dudak çevresinde görülen ve diğer ağız yaraları (aft, uçuk, dudak siğilleri vb.) ile sıklıkla karıştırılabilen bir rahatsızlıktır.

Dudaklarda görülen dudak mantarlarının nedenleri arasında bağışıklık sistemi yetmezliği, Sjögren’s sendromu gibi hastalıklar, antibiyotik veya kemoterapik ilaçlar kullanımı, demir eksikliği, vitamin eksikliği, epidermolysis bülloza, AİDS gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar, bebeklik çağı, mantar enfeksiyonlu kişilerin diş fırçalarını kullanmak ve stresli yaşam tarzıdır. Ancak dudak mantarına neden olan asıl etken Candida albicans adı verilen dudak mantarına neden olan tek hücreli canlıdır.

Dudak mantarının belirtileri arasında en dikkat çeken belirti, dudak çevresi ve ağız içerisinde görülen sarı beneklenmelerdir. Bu sarı noktalar ağrısız ve acısız bir gelişim gösterir.

Dudak mantarı tedavisi için mantar öldürücü nystatin krem tarzı antifungal cilt kremleri kullanılmakta ve oldukça işe yaramaktadır. Tabi ilaç kullanımı doktor reçetesi ile olmalı ve dahası dudaklarda mantar enfeksiyonu tetkiklerle teşhis edilmelidir.

Dudak mantarı tedavisi ve Dudak Mantarından Korunma Yöntemleri
-Özellikle beslenme bozukluğu kökenli dudak mantarı rahatsızlıklarını gidermek ve önlemek için yeşil sebzeler, meyveler ve demir elementi bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Et ürünleri, sakatatlar (karaciğer ve böbrek gibi) ile B12 vitamini bakımından zengin olan süt ürünleri tüketilmelidir.


– Hint yağı da yarım kase süt ile günde 10 – 15 miligram karıştırılırsa ve sabah akşam günde 2 kez uygulanırsa ağız ve dudak mantarlarına iyi gelir.

– Lotus çiçeği, yarım kase süt ile karıştırılarak mantar enfeksiyonu olan bölgeye günde 2 kez olmak üzere 15 gün süresince uygulanır.

– Altın mühür bitkisi berberine isimli enzim bakımından zengin olup ağızda çiğnenerek veya dudaklara sürülerek uygulanabilir.

– Beyaz veya Kırmızı Gelincik çiçeği de mantar öldürücü faydaları olan berberin bitkisel enzimi açısından son derece zengindir.

– Çay ağacı yağı ağız ve dudak mantarları için oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Günde birkaç kez dudaklara sürülür.

Bu yazı dudak mantarına ne iyi gelir iyi gelen ilaçlar kremler doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi nasıl geçer tedavi edilir iyileşir önlenir iç dudak dış dudak bulaşıcı mıdır dudak mantarı ne sürülür ne yapılır tedavi edilir dudakta mantar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

dudakta beyaz noktalar, dudakta beyaz lekeler, dudaktaki beyaz noktalar, dudak mantarı, dudaktaki beyaz lekeler, dudaklarda beyaz noktalar, dudaklarda beyaz lekeler, dudakta beyaz leke, dudaklardaki beyaz lekeler, dudakta siğil

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz