Doğal yollarla karaciğeri temizleyen 19 besin

Doğal yollarla karaciğeri temizleyen 19 besin

Detoksun günümüzdeki önemli çok büyüktür. Vücudunuzu ve organlarınızı temizlemenin artık birçok yolu vardır. İşte doğal beslenmeyle karaciğer temizliği yapabileceğiniz 19 besin…

Günümüz dünyasında hastalıklar her yerde ve giderek de artıyor. Ama yaşadığımız çevrenin ne kadar zehirli olduğunu düşünürsek bu hiç de şaşırtıcı değil. Yediğimiz yemekten içtiğimiz suya kadar her şey giderek sağlığımız için daha da zararlı bir hale geliyor. Aynı derecede zararlı olan başka bir şey de kullandığımız kimyasallar. Buna en iyi örnek de çamaşır suyudur. Dünyada herhalde en çok kullanılan, her evde mutlaka bulunan bu temizlik maddesi, kullanıldığı zaman yaydığı gazlar nedeniyle solunum sistemi için çok zarar verici olabilir.
Buna benzer başka bir örnek de tarım ilaçlarıdır. Tükettiğimiz besinlerin çoğunda bulunan tarım ilaçları bir çok sağlık problemine neden olur. Bilim insanları yaşadığımız zehirli çevre nedeniyle uzun süredir endişeliler.
Hayatımızdaki zehirli maddeleri listelemeye kalksak bir bütün gün sürebilir. Buradaki ana fikir başka bir seçeneğiniz daha olduğunu bilmektir. Hiç düşünmeden, kendinizi zehirli maddelerle ve gıdalarla çevrelemek yerine düşünerek hareket edip sağlıklı, temiz ve kimyasallardan uzak yaşamaya çalışmak.

Aşağıdakilerle sınırlı olmamakla beraber karaciğerin bir çok fonksiyonu vardır.

  • Kanı zararlı maddelerden arındırır (toksinler, ilaçlar, alkol vb)
  • Vitaminleri ve demiri depolar
  • Vücudun şeker seviyesi normalin altına düştüğünde depolanan şekeri kullanılabilir şekere dönüştürür
  • Safra üretir (yağları sindirmeye yarar)
  • Hemoglobin, insülin ve diğer hormonları parçalara ayırır
  • Eski alyuvarları yok eder

Bu 19 besin sayesinde karaciğerinizi temzileyin!

1. Pancar ve Havuç: Havuç, glütasyon denen bir protein içerir. Bu da karaciğer temizliği için çok faydalıdır. İki sebze de beta-karoten açısından çok zengindir. Pancar ve havuç tüketmek karaciğer fonksiyonlarını geliştirir ve hızlandırır.

2. Domates: Havuç gibi domates de içerdiği yüksek miktardaki glütasyon nedeniyle karaciğer için süper bir temizleyicidir. Ayrıca domatesteki likopen göğüs, cilt ve akciğer kanserine karşı koruma sağlar.

3. Greyfurt: Başka bir glütasyon kaynağı, C vitamini ve antioksidan açısından zengin olan greyfurt, karaciğeri temizleyen enzimlerin üretimini arttırır. Böylece karaciğerin doğal yollarla temizlenme işlemini de hızlandırır.

4. Ispanak: Çiğ ıspanak da diğer bir önemli glüstayon kaynağıdır. Karaciğerdeki toksinleri temizleyen enzimleri tetikler.

5. Turunçgiller: Limon ve misket limonu (lime) C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu da karaciğerin canlanmasına yardımcı olur.

6. Lahana: İçerdiği vitaminler ve mineraller sifon görevi görerek toksinlerin karaciğerden atılmasına yardımcı olur.

7. Zerdeçal: Zerdeçal karaciğerin en favori baharatıdır. Kanserojen maddeleri karaciğerden atmaya yarayan enzimleri destekler.

8. Ceviz: Ceviz iyi bir glütasyon, omega 3 ve amino asit kaynağıdır. Karaciğer temizleme hareketine destek olan bu besin özellikle karaciğerden amonyak atımına yardımcıdır.

9. Avokado: Vücudun glütasyon üretimini arttırır.

10. Elma: Yüksek miktarda petkin içerir. Temizlik işlemi sırasında karaciğerin zehirli maddelerle başa çıkmasına yardımcı olur.

11. Brüksel lahanası: Karaciğerin çevreden veya yiyeceklerden aldığı zehirli maddeleri atması için gereken enzimleri salgılamasını sağlayan kükürt içerir.

12. Sarımsak: Sarımsak da, toksinlerin vücuttan atılması için gereken enzimleri salgılamaya yarayan kükürtle doludur.

13. Kara Hindiba: Kara hindiba kökü çayı, karaciğerin yağları yakmasına, amino asitleri üretmesine ve toksinleri atmasına yardımcı olur.

14. Yapraklı Yeşil Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, ortamdaki toksinleri emen klorofil açısından çok zengindir. Safra üretimini arttırır, ağır metalleri, kimyaslları ve tarım ilaçlarını etkisiz hale getirirler. Bu da karaciğerin yükünü hafifletir.

15. Turpgiller: Brokoli ve karnabahar gibi sebzeleri tüketmek kanserojen maddelerin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

16. Kuşkonmaz: Kuşkonmaz güçlü bir idrar sökücüdür. Bu da karaciğer ve böbreklerin temizleme işlevini çok yardımcı olur.

17. Yeşil Çay: Karaciğer fonksiyonlarına destek olan antioksidanlarla doludur.

18. Zeytinyağı: Soğuk sıkım organik yağlar (zeytintağı, kenevir yağı, keten yağı gibi) vücuttaki zararlı toksinleri emen bir sıvı tabanı oluşturarak karaciğere oldukça yardımcı olurlar.

19. Alternatif tahıllar: Glüten bakımından zengin olan buğday ve çavdar karaciğer temizliğine yardımcı enzimlerin üretimini arttırır. Kinoa, kara buğday ve darı gibi alternatif tahılları terci edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz