Dereotu Yararları Nelerdir?

Dereotu Yararları Nelerdir?

Salatalarda farklı bir tat elde etmeyi herkes ister. İşte dereotu tam da farklı bir tat ve koku elde edebileceğimiz bir sebzedir. Salatalarınıza ayrı bir renk ve koku kattığı gibi özel günlerde misafirleriniz geleceği zaman yapacağınız salatalara da ilave edebilirsiniz. Taze olarak salatalarda tüketmenin yanı sıra dereotu yemeklere de eklenir ve pişirilebilir. Tüm bu farklı tadı, hoş kokusu dışında şifasıyla da sağlığınıza sağlık katacak bir bitkidir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Taze ve kurutulmuş şekilde tüketebilirsiniz. Aromatik bir bitkidir. Birçok ülkede faydaları bilinmekte, ayrıca yemeklere tat katması sebebiyle de sıkça tercih edilmektedir. Peki faydaları vardır diye belirttiğimiz dereotu yararları nelerdir?

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Öncelikle ağız kokusundan sıkıntı çekenler, nefesi kokanlar bu bitkiyi rahatlıkla kullanabilir ve bu dertlerinden kurtulabilirler. Ağız kokusu hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Kişinin kendisini rahatsız etmekle birlikte çevresindeki insanlara da rahatsızlık verir. İşte nefes kokusunu geçirmesi dereotunun faydaları arasındadır. Yaraları temizleyerek iyileşmesini sağlar. Sindirim sistemini rahatlatır. Kolay bir sindirim sağlar. Buhar banyosu ile rahim ağrılarına çare bulunabilir. Ayrıca sarımsak ile birlikte kullanıldığında anti bakteriyel bir özelliğe sahiptir.

Uykusuzluk problemi mi yaşıyorsunuz? Geceleri herkes uyurken siz uykunuz gelsin diye mi bekliyorsunuz? O halde koyunları saymak yerine bu şifalı sebzeyi tüketmeye çalışın. Uykusuzluk sorununu gidermesi dereotu yararları arasındadır. Hıçkırık için de etkilidir. Özellikle kadınlardaki adet döngüsünün sona ermesi sonucu menopoz döneminde büyük fayda sağlar. Çünkü bu şifalı sebze menopoz dönemi ve sonrasında kadınlarda sıkça görülen kemik erimesi rahatsızlığına etki eder. Dereotunun FaydalarıEmziren veya yeni doğum yapmış anneler de bu şifalı sebzeyi bolca tüketmelidir. Süt salgılanmasını arttırır ve yeni doğum yapmış annelerin bu konuda sıkıntı çekmesini engeller. Süt salgısını arttırması da dereotu faydaları arasındadır.

Böbrek taşını düşürmeye yardımcı olur. Yumurtalıklardaki ağrıları hafifletir. Mide krampları, şiddetli mide ağrılarını geçirir. Diş ağrısına faydalıdır. Gaz giderici etkisi de vardır. Kozmetik sanayinde de kullanılır. Özellikle losyon yapımında tercih edilir. Elde edilen losyon kızarıklık ve göz iltihapları için kullanılabilir. Baş ağrısını rahatlatır. Kan basıncını azaltır.

Dereotu Nasıl Bir Bitkidir?

Latincesi anethum graveolens olan bu şifalı bitki ülkemizde bölgelere veya yörelere göre farklı isimler alır. Tarhana otu, tere otu, durak otu gibi isimlerle de adlandırılır. Tıbbi yönden birçok faydası da bulunan dereotu buhar banyosu da yapılabilir. Şifaları nedeniyle İsveç, Norveç gibi ülkelerde salata ve yemeklerde sıkça tercih edilir. Rezeneye benzer fakat tadı daha acıdır. Karvon, limonen gibi maddeler içerir. Birçok ülkede popüler bir çeşni olarak kullanılır. A, B1, B2 gibi vitaminler ile potasyum, kalsiyum gibi mineraller içerir.

Dereotu Zararları

Faydaları bu kadar bol olan dereotunun zararları da bulunmaktadır. Emziren ve doğum yapmış anneler kullanmalı fakat hamile anneler kullanmamalıdır. Ayrıca içerdiği bir madde nedeniyle nadiren bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz